5 praktických tipov pre Deň digitálneho upratovania

Deň digitálneho upratovania 16. marca je každoročne ideálnou príležitosťou na zorganizovanie nášho online života a prispenie k lepšiemu digitálnemu zdraviu a udržateľnosti. Poďme sa pozrieť na päť praktických tipov, ktoré vám pomôžu zjednodušiť pohyb v digitálnom priestore.

1. Začnite vo fyzickom svete

Máte doma staré elektronické zariadenia, ktoré už nepoužívate? Deň digitálneho upratovania je skvelou príležitosťou sa ich zbaviť, a teoreticky si aj privyrobiť. Ak máte v šuplíku iPhone 8 alebo vyšší model, a to aj poškodený, môžete ho predať Swappie, fínskej spoločnosti, ktorá iPhony repasuje a dáva im nový život. Je to skvelý spôsob, ako získať peniaze a zároveň prispieť k zníženiu množstva elektronického odpadu. 

Ak máte iné telefóny, ktoré už u vás nenájdu využitie, môžete ich poslať zadarmo cez Packetu projektu Remobil, ktorý zaisťuje zber a recykláciu nepoužívaných telefónov a zároveň prispieva za každý vybraný 40 centov na charitatívne účely.

2. Upracte firemný disk

Prázdne zložky vo vnútri iných zložiek, zle pomenované súbory aj všetky verzie dokumentu od prvotného návrhu až po tú finálnu – to sú všetko zbytočnosti, ktoré môžu spomaľovať vašu prácu a zvyšovať vašu digitálnu uhlíkovú stopu. Prečistite firemný disk od nepotrebných súborov, starých dokumentov a duplikátov, ktoré zaberajú miesto. Nielen, že ušetríte miesto na cloude, čo pomáha znížiť spotrebu energie, ale tiež zjednodušíte svoje pracovné postupy a ušetríte čas pri hľadaní dôležitých dokumentov. A pokiaľ to isté platí aj o vašich osobných úložiskách, neváhajte sa do upratovania pustiť aj tam.

3. Využite zabudované tlačidlo unsubscribe v aplikácii Apple Mail

Zjednodušte si správu e-mailov a znížte počet nevyžiadaných správ pomocou natívnej funkcie Unsubscribe v aplikácii Apple Mail. Týmto jednoduchým kliknutím môžete odhlásiť odber newsletterov, ktoré vás už nezaujímajú, a vďaka tomu znížiť digitálnu uhlíkovú stopu aj čas potrebný na prehliadanie každodenných e-mailov.

4. Premažte sledované účty a priateľov na sociálnych sieťach

Prezrite si zoznamy ľudí a stránok, ktoré sledujete na sociálnych sieťach, a premyslite si, ktoré z nich sú pre vás skutočne dôležité. Obmedzením počtu sledovaných účtov môžete znížiť množstvo času stráveného na sociálnych sieťach a vďaka tomu zvýšiť svoju psychickú pohodu.

5. Prehodnoťte vaše digitálne predplatné a zúžte výber

Preskúmajte svoje predplatné v rôznych službách od streamovania hudby a filmov až po hry, aplikácie v telefóne a predplatné médií. Pozrite sa na výpis z účtu, kde uvidíte zoznam všetkých vašich predplatných, a zvážte zrušenie tých, ktoré ste posledný mesiac nevyužili. Je to jedna z najľahších ciest, ako ušetriť bez toho, aby ste sa akokoľvek obmedzovali.

Použitím týchto tipov môžete nielen zlepšiť svoj digitálny život, ale taktiež prispieť k lepšiemu životnému prostrediu. Deň digitálneho upratovania je skvelá príležitosť na to, aby ste sa zbavili digitálneho neporiadku a zahájili jar 2024 sviežu a organizovanejšiu.