4 jednoduché spôsoby, ktorými môže redukovať svoj odpad každý z nás

Je až príliš jednoduché vyhodiť odpad do kontajnera a pokračovať v tomto tempe stále dokola. Zabudnime na princíp „zíde z očí, zíde z mysle“ a zaujímajme sa o to, kde náš odpad končí a či vôbec musel vzniknúť. Podľa údajov štatistického odpadu, priemerný Slovák ročne vyprodukuje 433 kg komunálneho odpadu. A odpad, to nie sú iba plastové obaly, či zvyšky potravín. Denne končia na skládkach alebo v zberných dvoroch rôzne predmety od nábytku, oblečenia až po nefunkčnú elektroniku.

Pripravili sme niekoľko rád, ako znížiť produkciu odpadu v každej domácnosti. Verte nám, že ak sa vám podarí dosiahnuť aj drobné úspechy, budete motivovaní na ďalšie kroky a posúvať svoj udržateľný život stále vpred.

Produkty na opakované použitie

Investícia do nákupu opakovane použiteľných produktov sa z dlhodobého hľadiska oplatí a dokáže nám ušetriť nemalé náklady. Častokrát panuje názor, že nákup ekologických produktov je nákladný, no ak si porovnáte napríklad každodenný nákup balenej vody s jednorazovým nákupom znovu použiteľnej kvalitnej fľaše, zistíte, že nemáte čo porovnávať. Rozdiel sa len tak ľahko vypočítať nedá, ale je obrovský.

V dnešnej dobe je k dispozícii veľa rôznych produktov na opakované použitie, od kvalitných holiacich strojčekov (namiesto jednorazových žiletiek), voskových obrúskov, nádob na jedlo, pohárikov na kávu so sebou, až po menštruačné kalíšky. Využívaním opakovane použiteľných produktov dokážeme výrazným spôsobom obmedziť tvorbu odpadu a šetriť uhlíkovú stopu, ktorá je zanechávaná pri výrobe nových produktov.

Nákup z druhej ruky

Stále budú existovať veci, ktoré budeme potrebovať nakupovať. Nové oblečenie, nový nábytok, hračky… A jedným zo spôsobov, ako nielen šetriť výdavky, ale aj znížiť množstvo odpadu, je nákup vecí z druhej ruky. Jednou z možností je nákup v blízkom second hande, či bazáre, ktoré v dnešnej dobe nájdete aj online. Takto zaplatíme iba zlomok ceny za to, čo by stála nová vec a hlavne dávame pre niekoho už nepotrebnej veci šancu na opätovné využitie. Mohol by byť pre vás zaujímavý nákup v antikvariátoch? Na týchto miestach aj my sami nachádzame poklady, ktoré majú svoj príbeh a občas aj po potrebnej malej oprave, dokážu slúžiť ešte ďalšie roky.

Rovnako ako pri zaobstarávaní „nových“ veci, myslime na prírodu aj pri zbavovaní sa tých starých. Ak ste sa rozhodli vyhodiť vec, o ktorej si myslíte, že už pre nikoho nebude zaujímavá, budete prekvapení, ako veľmi sa mýlite. Skúste ju ponúknuť napríklad v rôznych fórach alebo skupinách (Darujem/Vymením) na facebooku a uvidíte, že nový domov si nájde veľmi rýchlo.


Prečítajte si tiež:
Do ktorých skupín na Facebooku o ekológii, zero waste, permakultúre, minimalizme a klimatických zmenách sa oplatí pridať sa?


Opravujte

Ďalším spôsobom, ako ušetriť peniaze za nákup nových vecí a prestať vytvárať ďalší odpad, je opraviť veci, ktoré sa nám pokazili. A to sa nemusí zákonite týkať iba elektroniky. Aj naše oblečenie si zaslúži druhú šancu. V plnej miere súhlasíme so slovami Martiny Kuipers z Fashion Revolution, ktoré prezradila počas nášho rozhovoru: Oprava oblečenia nie je nič výnimočné, je to niečo, čo sa bežne robilo, ale teraz sme naučení veci vyhadzovať, keď sú poškodené. Normálne však je, si veci opraviť. A tento dotyk s normálnosťou, s tou opraviteľnosťou sme stratili.“

Kedysi sme na každom rohu nachádzali opravovne, no vďaka konzumnej dobe, ktorej sme podľahli, sme zlikvidovali to, čo bežne v minulosti fungovalo. No našťastie aj v dnešnej dobe začínajú ožívať opravovne oblečenia, obuvi, bicyklov, či elektroniky. Aj v tomto prípade vieme využiť cirkulárne mapy, v ktorých nájdeme najbližšiu opravovňu obuvi či bicykla, krajčírku alebo aj bezobalový obchod. Cirkulárna mapa je najnovšie dostupná pre 9 miest na Slovensku a viac sa o nej dozviete v článku: Po Bratislave má svoju cirkulárnu mapu už ďalších 8 miest na Slovensku.

Pripravte si kávu a jedlo doma

Už ste si niekedy sadli a prepočítali si, koľko za mesiac miniete na kávu a jedlo so sebou? Suma môže byť vysoká a to predovšetkým v tomto období, kedy sa zdá, že nemáme na výber. Ak prestanete kupovať nápoje a jedlá so sebou a začnete si ich pripravovať doma pred odchodom z domu alebo po návrate z práce, znížite nielen svoj vplyv na životné prostredie, ale aj záťaž na svoju peňaženku.

Obaly na kávu a jedlá so sebou vytvárajú veľa odpadu, ktorý končí na skládkach. Veľa výdajných miest začína používať ekologické obaly, čo je skvelé, ale je zároveň potrebné ich správne zlikvidovať. No nezabúdajme na fakt, že použitý obal je stále odpad, ktorý nemusel vzniknúť.


Prečítajte si tiež:
Materiály, ktoré bežne využívame, ale nedajú sa recyklovať


Výhodou prípravy jedla doma je aj skutočnosť, že varíme zo surovín, ktoré poznáme, v ideálnom prípade zo surovín, ktoré sme si sami dopestovali. Jedlo si môžeme pripraviť na viac dní vopred alebo si na druhý deň pripraviť s malou obmenou podobné jedlo. Napríklad ryžu môžeme na druhý deň použiť na prípravu chutného rizota. Ak vás zaujímajú tipy, ako neplytvať potravinami, odporúčame blogový príspevok od našej čitateľky: Moje tipy, ako neplytvať potravinami.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky