Nenechajte sa strhnúť predvianočným ošiaľom: Tu je 15 spôsobov, ako pred sviatkami (ne)nakupovať a minúť menej

Blížia sa sviatky zimy a s nimi aj stres z toho, že miniete veľa peňazí. Zatiaľ čo december bude štedrý a radostný, január môže byť niekedy pravým opakom – skromný a smutný. A to všetko len kvôli nepremyslenému utrácaniu. Zozbierali sme preto pre vás niekoľko tipov, ktoré vám ukážu, ako sa tento rok vyhnúť prehnanému nakupovaniu a pomôžu vám ušetriť peniaze aj životné prostredie.

Zahrajte si hru

Jednoduchý spôsob, ako tieto Vianoce minúť menej, je kúpiť iba jeden darček pre jedinú osobu. Hra “Secret Santa” je skvelým spôsobom, ako šíriť sviatočnú náladu a zároveň ušetriť peniaze. Pred sviatkami si tajne vyžrebujete jedného člena rodiny, pre ktorého budete “tajný Santa” a niekto si takto vyžrebuje vás. Nemusíte kupovať darčeky pre každého člena rodiny, pretože dôležitý je čas strávený spolu.

Zúžte zoznam osôb

Aj keď je to pekná myšlienka, nakupovať darčeky pre každého vo vašom živote, môže to byť tiež dosť drahé a neekologické. Zvážte preto skrátenie svojho zoznamu obdarovaných na ľudí, ktorí sú vám najbližší (bezprostredná rodina, blízki priatelia). Nielenže v konečnom dôsledku miniete menej, ale aj minimalizujete stres z toho, že musíte nakupovať pre toľko veľa ľudí. Ak sa stále cítite zle z toho, že ste niektorých vynechali, pozvite ich po sviatkoch k sebe, upečte alebo uvarte im niečo, čo majú radi, alebo ich pozvite von a strávte spolu hodnotný čas.

zdroj: freepik.com

Nastavte si limit výdavkov

Predtým, ako sa pridáte k zástupom ľudí v nákupnom centre alebo budete prehľadávať internet a nakupovať online, porozprávajte sa so svojimi priateľmi a rodinou o stanovení limitu výdavkov na darčeky. Pomôže vám to nepreháňať a byť kreatívny pri výbere darčekov. Dôležitá je myšlienka, nie cena.

Nenakupujte pre seba

Toto je sezóna dávania, nie prijímania a hromadenia. V decembri zaveďte pravidlo zákazu nakupovania pre seba. Pomáha to vyhnúť sa zbytočnému míňaniu pri vianočných nákupoch. Ak nájdete niečo, bez čoho nemôžete žiť, pridajte si to do svojho zoznamu želaní. Ak vám to nikto nekúpi a naozaj to potrebujete, kúpte si to až po Vianociach. Opakujeme: Ak to naozaj potrebujete.

Vytvoriť si zoznam

Keď už viete, pre koho nakupujete, urobte si zoznam toho, čo potrebujete kúpiť, a potom sa ho držte! Vyhnite sa impulzívnym nákupom. Je príliš ľahké sa pri nakupovaní utrhnúť z reťaze, ak sa nemáte podľa čoho riadiť. A nie, nasledovať svoje srdce sa nepočíta, pretože srdce je v tomto období až príliš štedré. Plánovanie nákupov vopred môže znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou impulzívnych nákupov. Platí to aj pre nákupy potravín na všetky sviatočné hostiny, pečenie a nákupy sviatočnej výzdoby a oblečenia.

Držte sa hotovosti

Pri používaní kreditných kariet sa utrácanie môže vymknúť spod kontroly. Rozhodnite sa, koľko peňazí túto sezónu miniete na darčeky, jedlo, výzdobu, oblečenie atď., a potom, ak je to možné, prichystajte si presnú sumu v hotovosti. Keď to urobíte, rozdeľte ju do samostatných označených obálok podľa kategórie. Pomôže vám to nemíňať zbytočne a minimalizovať nepríjemné prekvapenia v januári, vo výpisoch z vášho bankového účtu.

Darujte čas

Namiesto toho, aby ste tieto Vianoce kupovali hmotné darčeky, pouvažujte nad darovaním svojho času. Myslíme na stráženie domácich zvierat, stráženie detí, venčenie psov, upratovanie domu, umytie auta, kosenie trávnika, odpratávanie snehu alebo hoci len čas strávený spolu, pomáhaním druhým.

Znova darujte

Nie každý darček musí byť kúpený v obchode. Nie je nič zlé na tom, keď darujete darček, ktorý ste raz dostali a nikdy ste ho nepoužili. Ak nemáte dôvod si ho nechať a myslíte si, že by ho niekto iný ocenil viac, darujte ho. Ušetríte tým aj životné prostredie.

Pozor na triky obchodníkov

Nenechajte sa strhnúť k prehnanému míňaniu len pre výhodné “akcie”. Obdobie sviatkov je zaplavené taktikami obchodníkov, ktorí vás chcú pod rúškom šetrenia peňazí prinútiť míňať viac – napríklad Black Friday, špeciálne edície darčekových setov, bleskové výpredaje alebo špeciálne ponuky typu „kúp 3 a dostaneš 1 zadarmo“. Tieto ponuky vám neušetria peniaze a nakoniec miniete viac, ako ste pôvodne plánovali.

Podporte charitu

Namiesto kupovania darčekov pre vašu rodinu alebo priateľov, ktorí už majú to, čo potrebujú, navrhnite skupinový dar organizácii vo vašej komunite. Môžete nielen ušetriť nejaké peniaze, ale hlavne budete mať dobrý pocit z dobrého skutku.

Buďte kreatívni

Ručne vyrobené darčeky sú vždy zmysluplné, originálne a vhodné pre všetkých členov rodiny, aj priateľov. Vyzvite seba a svoju rodinu, aby namiesto nakupovania darčekov vyrobili niečo z materiálov, ktoré majú po ruke. Upečte napríklad niečo chutné, čo podarujete svojim blízkym, alebo vytvorte personalizovaný darček. Môže to byť niečo šité alebo pletené na nadchádzajúce zimné mesiace alebo umelecké dielo, ktoré si milovaná osoba môže zavesiť na stenu, a vždy si na vás spomenie. Ušetrite aj na darčekovom balení použitím hnedého papiera, novín, škatúľ a tašiek z donášok a obyčajnej jutovej šnúrky. Zvyšný papier môžete odložiť na balenie iných darčekov počas celého roka.

Hľadáte tipy, ako ekologicky zabaliť darčeky? Prečítajte si náš článok:
10 skvelých tipov ako zabaliť vianočné darčeky ekologicky a zero waste + video návody

zdroj: freepik.com

Sledujte najlepšie ponuky

Nenakupujte v zhone. Pred nákupom skontrolujte rôzne obchody a webové stránky, aby ste našli tie najlepšie ponuky. Porovnanie cien vám môže ušetriť viac než len peniaze. Vedomie, že dostanete najlepšiu možnú ponuku a dodržíte svoj vianočný rozpočet, zníži váš stres z predvianočného nakupovania. Pri online nákupoch nezabudnite pri porovnávaní cien zahrnúť aj náklady na dopravu. Mnoho e-shopov má tiež bezplatné ponuky dopravy a zľavové kódy, ktoré môžete použiť pri pokladni. Vždy však zvážte aj kvalitu výrobku, aby vydržal čo najdlhšie a neskončil po týždni v koši ako ďalšia ekologická záťaž.

Darčekové zážitky

Namiesto toho, aby ste kupovali darčeky pre všetky svoje deti a manžela zvlášť, zvážte využitie peňazí tak, aby ste uskutočnili rodinný zážitok, ktorý už roky plánujete alebo si naň šetríte. Zamyslite sa a darujte výlet alebo darčekovú poukážku do kina, členstvo vo fitnesscentre alebo ročné predplatné online filmovej alebo hudobnej platformy.

Elektronické pozdravy

Ak radi posielate sviatočné pohľadnice, zvážte tento rok odoslanie elektronických pohľadníc, aby ste znížili náklady a boli o niečo šetrnejší k životnému prostrediu.

Bonusový tip

Začnite šetriť na budúce Vianoce už v januári. Sviatky sú oveľa lepšie zvládnuteľné, ak ste si každý mesiac odkladali peniaze namiesto toho, aby ste sa snažili všetko nakúpiť za novembrovú výplatu. Urobte z výdavkov na darčeky položku vo svojom rozpočte. Len ušetrených 20 eur za týždeň predstavuje viac ako 1 000 eur za rok. Šetrenie na sviatky v priebehu roka môže znížiť stres z vianočných nákupov, poskytne vám flexibilitu, aby ste boli štedrí k tým menej šťastným, a umožní vám spomaliť a užiť si všetko, čo robí túto sezónu takou výnimočnou.

Darujte tieto tipy

Ak poznáte niekoho, komu by tieto tipy mohli pomôcť, zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi a sledovateľmi na sociálnych sieťach. O ekologických sviatkoch si ešte niečo určite napíšeme a môžete sa pripojiť aj vy v komentároch a zdieľať svoje užitočné rady aj s ostatnými.