Zdravie z prírody: Ako na jeseň posilniť svoju imunitu? Vyskúšajte naše tipy

Jeseň je okrem pestro sfarbených listov a dlhých romantických večerov, aj obdobím častejších respiračných chorôb. Už Hippokrates povedal: “Všetky choroby sa začínajú v črevách.“ A mal pravdu. Väčšina imunitných buniek v ľudskom tele sa nachádza práve v črevnom tkanive, a preto jedlo, ktoré jete ovplyvňuje vaše zdravie. Všetky odpovede, týkajúce sa vašej imunity, nájdete v prírode.

Citróny, mandarínky, grepy, pomaranče…

Okrem citrusov, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C, zaraďte do svojho jedálnička aj čučoriedky. Obsahujú typ flavonoidu nazývaného antokyanín, ktorý má antioxidačné vlastnosti. Flavonoidy hrajú zásadnú úlohu v imunitnom systéme človeka a ich konzumácia znižuje riziko infekcie horných dýchacích ciest či nádchy. Čučoriedky sú veľmi chutné, takže za pokus to určite stojí. Imunita je však o každodenných rozhodnutiach a ak konzumujete len spracované potraviny a vyprážané jedlá, nečakajte, že zjete dva pomaranče či pár čučoriedok a budete “za vodou”.

EKO tip: Kupujte ich od lokálnych pestovateľov, priamo z ich sadov a záhrad, aby ste sa vyhli plastovým baleniam.

Zázračný koreň

Počuli ste niekedy o alicíne? Je to zlúčenina síry obsiahnutá v cesnaku. Cesnak je prírodné, veľmi účinné antibiotikum a antivirotikum, ktoré poznali už naše prastaré mamy. Najúčinnejší je čerstvý a aby vás tak neštípal, skúste ho zmiešať s medom. Ak potrebujete doplniť vitamín C a nie ste fanúšikom ovocia, siahnite po červenej paprike. Obsahuje takmer 3-krát viac vitamínu C (127 mg) ako pomaranč (45 mg). Keď sa povie zelenina, asi si nepredstavíte zázvor, ale jeho koreň, naozaj patrí do tejto skupiny. Zázvor má, vďaka aktívnej zložke gingerol, protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Môžete ho pridať do jedla alebo si pripraviť chutný čaj.

Toto ste vedeli? So zázvorom buďte opatrní, pretože zvyšuje účinok niektorých liekov. Neodporúča sa tiež osobám so žlčovými kameňmi.

Kyslá exotika?

Na posilnenie vášho imunitného systému výborne poslúžia aj fermentované potraviny. Obsahujú živé baktérie a kvasinky, ktoré sú potrebné pre zdravie čriev a tráviaci systém. Z tých menej známych spomenieme pre zaujímavosť napríklad miso, pastu zo sóje, ktorá sa používa v japonskej kuchyni ako dochucovadlo alebo kimchi, kórejské národné jedlo pripravené z fermentovanej sezónnej zeleniny. Skúsiť môžete aj čaj z kombuchy, rôsolovitej huby, ktorá je vytvorená masívnym objemom kvasiniek. Fermentované potraviny však nie sú len tie “exotické”, ktoré precestovali tisíce kilometrov. Oveľa ekologickejšia je napríklad obyčajná kyslá kapusta z miestneho trhu. Okrem toho je bohatá na vlákninu a vitamíny A, C, K a rôzne vitamíny B. Je tiež dobrým zdrojom železa, mangánu, medi, sodíka, horčíka a vápnika.

Zaujímavosť: O kyslej kapuste písal už aj spomínaný Hippokrates a označil ju dokonca za liečivú. 

Zostane to v kuchyni

Ďalší skvelý spôsob ako budovať imunitu je používať vhodné korenie. Kurkumu poznáte hlavne ako kľúčovú zložku chutného kari. Toto jasne žlté korenie sa pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti používa už tisíce rokov. Kurkumín, ktorý jej dáva charakteristickú farbu, je efektívny posilňovač imunity, a tiež antivirotikum. Prirodzené antivírusové vlastnosti má aj tymián. Pomáha telu v boji proti sinusitíde, bronchitíde, prechladnutiu aj bežnej chrípke. Ďalšie v poradí je oregano. Nie je to len aromatická bylina. Používa sa aj na liečbu zdravotných problémov, ako sú boľavé končatiny, astma, hnačka, poruchy trávenia, kŕče a prechladnutie. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré prispievajú k celkovému posilneniu zdravia. Čo sa týka antioxidačnej aktivity, všetky spomínané koreniny prevyšuje škorica. Jej liečebné využitie sa datuje už do čias starých Egypťanov. Vedci sa domnievajú, že najsilnejšou zložkou škorice je cinnamaldehyd, vďaka ktorému aj príjemne vonia.

Rada: Pri kúpe škorice si všímajte, či ide o pravú cejlónsku škoricu z kontrolovaného ekologického pestovania.

Čierny, biely, zelený

Po čom siahnuť ako po prvom, keď cítite prvé príznaky ochorenia? Väčšina z vás si uvarí čaj a urobíte dobre. Zelený, biely aj čierny čaj obsahujú flavonoidy a polyfenoly, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám. Sú to antioxidanty, ničia voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať bunky. Čo sa týka posilňovania imunity vyniká zelený čaj, a to vďaka epigallokatechin-3-gallátu (EGCG), látke, ktorá sa vyskytuje v jeho listoch. Je tiež dobrým zdrojom aminokyseliny L-theanínu, ktorý pomáha bojovať proti choroboplodným zárodkom vo vašich T bunkách, navodzuje pokoj a sústredenie.

EKO dodatok: Nie všetky čajové vrecká sa dajú kompostovať. Pri kúpe čaju si všímajte balenie. Najlepšie sú sypané čaje v rozložiteľných obaloch.

zdroj: freepik.com

Silné trio

Príznaky vírusových infekcií horných dýchacích ciest môže znížiť aj baza, pretože je plná vitamínov a antioxidantov. Je tiež považovaná za jednu z najliečivejších rastlín na svete. Jej antivírusové vlastnosti sú obzvlášť účinné pri rôznych kmeňoch chrípky. Baza sa používa aj pri horúčke, bolestiach hlavy, kĺbov a svalov. Za zmienku stojí aj ibištek, po stáročia známy pre svoje silné liečivé vlastnosti. Ibištekový čaj má tiež vysoké množstvo antioxidantov, okrem toho zlepšuje aj zdravie pečene a pomáha znižovať hladinu cukru v krvi, ako aj krvný tlak. Skúsiť môžete aj echinaceu, ktorá okrem posilnenia imunity pomáha aj pri rozličných zápaloch.

Vtipný fakt: Echinacea dostala svoj názov po ježkovi (z gréčtiny echinos). Pozrite sa na stred jej kvietka a pochopíte.

Len ak ich poznáte

Existuje množstvo liečivých húb, ktoré sa vo východnej medicíne používajú už tisíce rokov na udržanie rovnováhy imunitného systému. Okrem iných živín obsahujú aj silné polysacharidy nazývané betaglukány. Tieto sa viažu na receptorové miesta na imunitných bunkách a aktivujú ich. Vyskúšajte niektoré z najsilnejších liečivých húb, ktoré môžete použiť na varenie alebo ich konzumovať ako prášok či tinktúru: shiitake, maitake, chaga, reishi, hliva…

Pozor: Pri zbere húb buďte opatrní, domov si vezmite len tie, ktoré poznáte na 100%! V lese nerobte hluk a ponechajte tam huby aj pre zvieratá.

Prechrumkajte sa k imunite

Orechy sú skvelé do šalátov, na rýchlu desiatu alebo len na chrumkanie pri práci či filme. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri znižovaní zápalu v tele a posilňovaní imunitnej funkcie. Preto do svojho jedálnička skúste zaradiť vlašské orechy (tiež bohaté na zinok, železo, horčík, selén, meď a vápnik), mandle, kešu oriešky, pistácie, lieskové orechy, slnečnicové semienka, chia a ľanové semienka. Orech, ktorý vyniká spomedzi všetky, je para orech. Je plný živín, vitamínov a minerálov, ako je vitamín E, selén, meď, zinok, horčík. Je tiež skvelý zdroj zdravých tukov a bielkovín. Malá hrsť orechov a semienok denne je dobrá cesta ako budovať svoj imunitný systém.

Zaujímavosť: Len 28 gramov slnečnicových semienok obsahuje takmer polovicu selénu, ktorý denne potrebuje dospelý jedinec.

zdroj: freepik.com

Jeden dielik skladačky

Vyvážená strava je veľmi dôležitá pre zdravý imunitný systém, pretože ľudské telo absorbuje vitamíny efektívnejšie z potravinových zdrojov ako z rôznych doplnkov. Je to však len jeden zo spôsobov ako podporiť jeho správne fungovanie. Imunitný systém je už podľa názvu systém, nie jedna “vec” a aby dobre fungoval, vyžaduje rovnováhu a harmóniu v organizme. Je tiež dôležité mať na pamäti ďalšie faktory životného štýlu, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie. Každý deň si doprajte dostatočný spánok, pravidelne cvičte, vyskúšajte otužovanie a snažte sa minimalizovať stres. Veľkú úlohu zohráva aj pobyt na čerstvom vzduchu a slnečné žiarenie. Slnečné lúče zvyšujú hladinu vitamínu D v tele, priamo vplývajú na našu psychiku, dodávajú nám energiu a pocit šťastia. A čo môže byť lepšie na imunitu ako byť šťastný?