Viac ako 500 záhrad v 23 európskych krajinách otvára svoje brány od 3. do 5. júna 2022

Parky a záhrady sú neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou nášho života. V dňoch 3.-5.6.2022 nás organizátori pozývajú na prechádzky a návštevu do viac ako 100 parkov a záhrad po celom Slovensku. Počas XIV. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad budeme mať jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu, ktorý pre nás pripravili spolu s miestnymi organizátormi, dobrovoľníkmi a vlastníkmi zapojených parkov a záhrad. 

Podujatie, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty nášho zeleného dedičstva má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Viac ako 500 záhrad nachádzajúcich sa v 23 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 3.júna do nedele 5. júna 2022, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť.

Pre rok 2022 bola zvolená celoeurópska téma „Parky a záhrady čelia klimatickej zmene“. Parky a záhrady plnia nenahraditeľnú funkciu v čase klimatických zmien a zároveň sú aj samé týmito zmenami vo veľkej miere dotknuté.

V roku 2022 sa do podujatia prihlásilo 101 parkov a záhrad z územia celého Slovenska. Podujatie má ambíciu stať sa festivalom záhradného umenia i kultúry a je ladené v pozitívnom duchu oslavy hodnôt kultúrnej krajiny Slovenska, ktorej sú parky a záhrady významnou súčasťou. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad, ktoré zabezpečujú ich vlastníci, správcovia a veľké množstvo dobrovoľníkov.

zdroj: Národný Trust n.o.

Hlavným organizátorom podujatia je od roku 2007 Národný Trust n.o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Podujatie sa realizuje v rámci projektu Centra záhradnej kultúry a krajiny.

V spolupráci s ISA Slovensko – združením arboristov, dlhoročným podporovateľom podujatia, sa aj tento rok vysadí vzrastlý strom. Tento rok to bude Brestovec západný (Celtis occidentalis) v Zámockom parku v Malackách.

Národný Trust n.o.

Záštitu nad podujatím prevzali ministerka kultúry SR p. Natália Milanová, minister životného prostredia p. Ján Budaj a primátor mesta Bratislavy p. Matúš Vallo.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, MK SR a Nadácia mesta Bratislavy. Podrobnejšie informácie o podujatí, programe i minulých ročníkoch Víkendu otvorených parkov a záhrad sú dostupné na stránke www.vopz.sk.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.