Slovenské, ekologické a s krásnym príbehom. Aj také môžu byť vianočné darčeky

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku, kedy sa zíde celá rodina a spoločne strávené chvíle v nás zanechajú na dlhú dobu príjemný pocit. Obdarovať darčekom, ktorý po mesiaci neskončí odložený na najvyššej poličke v skrini, a ktorý bude zároveň praktickým pomocníkom po celý rok, nemusí byť náročné. Ak hľadáte darček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, šetrí našu prírodu a za jeho vznikom stojí krásny príbeh jeho tvorcov, potom vás určite inšpirujú tipy, ktoré sme pre vás pripravili.

Vtipné a ekologické vreckovky

Bavlnené vreckovky boli bežnou súčasťou nášho života, mnohí si ich pamätáme z detstva. Neskôr sa vytratili, pretože sme ich vymenili za jednorazové náhrady. Teraz sa tento tradičný produkt vracia, avšak v netradičnej podobe.

„Chceme vrátiť vreckovky späť medzi ľudí a ukázať im, že aj môžu byť vtipné a kreatívne. Na našich vreckovkách, tak detských ako aj dospeláckych, nájdete vtipné texty a nápaditú grafiku,“  hovorí Naďa Urbanová z Noa!

Vreckovky Noa! získali hneď v prvom roku svojej existencie Špeciálne uznanie za dizajn s ekologickým prínosom v Národnej cene za dizajn. Ak teda vaši blízki vedia oceniť vtip a originalitu, Noa! vreckovky sú tým správnym tipom na darček pre nich. Viac ako 40 rôznych motívov nájdete na www.noadizajn.sk.

Ekologický textil do každej domácnosti

U slovenského výrobcu Shabby Romantic, ktorý vyrába bytový a úžitkový textil, nájdete praktické darčeky z prírodných, ekologicky nezávadných materiálov pre celú rodinu. Krásne, originálne výrobky z ľanu sú vyrábané v dielni na Slovensku. Môžete si vybrať z veľkého množstva darčekových sád. Prípadne investujte do kvalitných ľanových obliečok. V ponuke je i pánska kolekcia posteľného prádla i farebné obliečky pre deti.

Vášnivé kuchárky potešíte výberom z množstva kuchynských záster a doplnkov do kuchyne. Ľanové obrusy, obrúsky, prestierania a mnoho ďalších prírodných výrobkov vás prekvapia nielen vzhľadom ale i kvalitou. Aby toho nebolo málo, nemusíte rozmýšľať, ako darček zabaliť. Balíček k vám príde krásne a ekologicky zabalený.

Ručne vyrábané sviečky

Jemnô je značka slovenských a ručne odlievaných sviečok, ktoré sú jemné k prírode aj zdraviu. Sviečky sú vyrábané v malej dielničke v Pezinku už od roku 2016 a sú odlievané zo sójového vosku do sklenených pohárov, ktoré sú vratné.

„Vyrábam ich osobne, s veľkou láskou a v menších množstvách, takže sú vždy úplne čerstvé. Pre ich vôňu používam prírodné silice, jednotlivé vône komponujem a tvorím sama a je to tá najkrajšia časť práce. Som hrdá, že Jemnô je jednou z prvých značiek skutočne prírodných sviečok, ktoré na Slovensku vznikli. Najviac sa teším z množstva krásnych spoluprác s obchodíkmi a e-shopmi naprieč celým Slovenskom a Českom,“ prezradila nám Barbora, zakladateľka značky Jemnô. Najnovšia kolekcia je odlievaná aj do dizajnových betónových nádob vyrábaných na Slovensku na mieru pre Jemnô. 

Ekologické drevené hračky

“PETINKA, to je v prvom rade rodina – mama Petra, otec Robo a naše dievčatká Anička a Dorotka. Používanie kvalitného dreva a jeho precízne spracovanie je pre nás najdôležitejšie. Preto sú naše veže a hračky veľmi odolné a nestrácajú na kvalite a hodnote ani po rokoch,“ prezradila nám Petra, zakladateľka značky Petinka.

Petinka predstavuje funkčný drevený detský nábytok: učiace veže, Ready-to-Activity steny a hračky, ktoré slúžia pre rozvoj najmenších a pomoc rodičom. Výhodou veží Petinka je ich variabilita, nakoľko sa dajú nastaviť podľa veku, výšky a zručností dieťaťa. Od verzie so štyrmi bezpečnostnými stenami pre najmenšie deti, až po klasickú učiacu vežu s rebríčkom na boku, ktorý umožní dieťaťu vyliezať a zliezať z veže. Súčasťou veže je špeciálne upravená drevená stena, na ktorej si pomocou úchytného systému z magnetu a drevených kolíkov vytvárate „Activity Board“. Môžete ju dopĺňať alebo obmieňať rôznymi hračkami podľa veku a záujmov dieťaťa.

Obľúbené voskové obrúsky

Originálnym a praktickým darčekom, ktorý bude tešiť vašich blízkych po celý rok, sú voskové obrúsky a vrecká BajaBee. Uchovajú potraviny dlhšie čerstvé vďaka konzervačným vlastnostiam včelieho vosku, ktorý je hlavnou surovinou pri ich výrobe. Niekoľkonásobne predĺžia trvanlivosť zeleniny, ovocia, syrov aj pečiva. Dokonale nahradia mikroténové vrecká, a preto sú výborným pomocníkom v každej domácností. Jeden voskový obrúsok poslúži 365-krát. Keď sa zašpiní, stačí ho umyť v studenej vode s eco saponátom a hubkou.

Za výrobou BajaBee stojí mladý slovenský pár Baja a Ivan. Voskové obrúsky a vrecká vyrábajú ručne s láskou na Slovensku. Celú ponuku voskových obrúskov, vreciek aj darčekových boxov nájdete na bajabee.sk.

Praktické a prírodné eko obaly

Foto: Martina Jurickova

Čím môžeme aj v dnešných dňoch potešiť našich blízkych? Pozornosťou, časom, tým, že im pomôžeme. Vzájomne sa dokážeme potešiť aj tak, že spoločne chránime našu Zem, spoločne budujeme pekné projekty a zaujímame sa o ľudí naokolo. Práve tak vznikli aj produkty sobi.eco, stretávaním sa rodiny a priateľov, kým sa nerozhodli, že z použitého textilu a plastov začnú v spolupráci s chránenými dielňami vyrábať unikátne eko obaly na notebookinú elektroniku, tašky, pánske motýliky či najnovšie aj minimalistické peňaženky. Všetko z recyklovaného textilu a plastov so zapojením znevýhodnených ľudí na Slovensku. Zakúpením produktov sobi.eco navyše podporujete vzdelávanie o riešeniach pre lepší a udržateľný život. 


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.