Nové pravidlá pre znečisťovateľov ovzdušia
Motivovať znečisťovateľov ovzdušia k postupnému znižovaniu emisií má nový zákon o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Nová právna úprava zvyšuje sadzby základných poplatkov tak, aby ich výška zohľadňovala negatívne vplyvy vypúšťania znečisťujúcich látok do ovzdušia a motivovala znečisťovateľov ovzdušia k ďalšiemu znižovaniu emisií. Prostredníctvom zákona chce ministerstvo zároveň zabrániť odvrátiteľným úmrtiam v dôsledku znečisteného ovzdušia. Na Slovensku každoročne v dôsledku znečisteného ovzdušia predčasne zomrie 5000 ľudí.
Novoobjavené mikróby, ktoré dokážu stráviť plasty pri nízkych teplotách
Vedci zo Švajčiarskeho federálneho inštitútu WSL objavili v Alpách a na Arktíde mikróby, ktoré dokážu tráviť plasty pri 15°C, čo by mohlo viesť k prelomu v mikrobiálnej recyklácii. Mnoho mikroorganizmov, ktoré to dokážu, už bolo nájdených, ale zvyčajne dokážu fungovať len pri teplotách nad 30°C. To znamená, že ich použitie v priemyselnej praxi je neúmerne drahé z dôvodu potrebného ohrevu. Znamená to tiež, že ich používanie nie je uhlíkovo neutrálne. Nový objav vedcov bol publikovaný v časopise Frontiers in Microbiology.
Nízkoemisné zóny v mestách fungujú. Dôkazom je Londýn
Nízkoemisné zóny obmedzujú vjazd predovšetkým vozidlám, ktoré sú staré a najmä tým s dieselovými motormi. Ultranízkoemisná zóna (Ulez) vznikla v roku 2017 v centre Londýna a aktuálne potvrdila svoj význam. Do októbra 2022 mesto znížilo oxid dusičitý z dopravy o 46 %. Prínos v rámci vnútorného Londýna bol 21 %. Mnohé zóny majú granty na pomoc ľuďom pri výmene ich starých vozidiel za novšie. Londýnčania môžu požiadať až o 2 000 libier na auto, 5 000 libier na vozidlá s bezbariérovým prístupom a 9 000 libier na dodávky pre malé podniky.
Znečistenie plastami by sa mohlo do roku 2040 znížiť o 80 %, tvrdí OSN
Podľa správy Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) by sa globálne znečistenie plastami mohlo do roku 2040 znížiť o 80 %. Potrebné zmeny sú veľké, ale zároveň praktické a cenovo dostupné, uvádza UNEP. Prvým krokom je odstránenie nepotrebných plastov, ako sú nadmerné obaly. Ďalšími krokmi je zvýšenie opätovného používania plastov, ako sú znovu naplniteľné fľaše, podpora recyklácie a nahradenie plastov ekologickejšími alternatívami. Takýto posun spôsobený vládnymi politikami a zmenami v plastovom priemysle by znamenal, že znečistenie plastami by v roku 2040 kleslo na približne 40 miliónov ton, a nie na 227 miliónov ton, ak sa neprijmú žiadne opatrenia.
Dovoz produktov z hrochov, kosatiek a mrožov bude v Spojenom kráľovstve zakázaný
Zákon o slonovine, ktorý bol schválený v roku 2018 sa zameriaval iba na ochranu slonov a zákaz dovozu slonoviny a z nej vyrobených produktov do krajiny. Medzera v zákone ale znamenala, že podobné produkty napríklad z hrochov, kosatiek alebo mrožov boli stále dostupné. Aktuálne sa ministri rozhodli sprísniť zákaz tak, aby zahŕňal všetky druhy produktov a medzera v zákone o obchodovaní s nimi bola uzavretá. Zákon je označovaný za jeden z najprísnejších zákazov svojho druhu na svete no pytliactvo a obchod so slonovinou každoročne privádza viac a viac druhov zvierat na pokraj vyhynutia. Slonovina sa okrem iného používa na ozdoby, hudobné nástroje a šperky a zvieratá sa pytliačia po celom svete za účelom zisku na trhu, ktorý je stále lukratívny.
Nový Zéland oznámil svoj najväčší projekt znižovania emisií v histórii
Vláda Nového Zélandu vynaloží 140 miliónov dolárov na zníženie množstva uhlia používaného v oceliarni v Glenbrooku na recykláciu oceľového šrotu na polovicu, pričom túto elektrickú energiu nahradí pecou na elektrický pohon. Prechod z uhlia na obnoviteľnú elektrinu v hlavnej oceliarni v krajine je krok, ktorý podľa vlády zodpovedá vyradeniu 300 000 áut z ciest.
Americký multimilionár predáva svoje súkromné lietadlo
Milionár Stephen Prince predáva svoje súkromné lietadlo po tom, čo sa dozvedel, aké znečistenie jeho lietadlo za sebou zanecháva. Magnát kedysi vlastnil tri lietadlá, aktuálne predáva svoje posledné. „Nastúpim do svojho lietadla a do atmosféry vyvrhnem desaťkrát toľko uhlíka, ako keď nastúpim na let prvej triedy s Delta alebo American Airlines. Je to jednoducho nerozumné a neuveriteľne sebecké,“ povedal. Okrem toho Stephen Prince je spolupredsedom organizácie „Patriotic Millionaires“, skupiny bohatých Američanov, ktorí žiadajú vyššie dane pre bohatých.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Apríl 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Marec 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Február 2023