V Indii vznikla nová „odpadková reštaurácia“. Vyzbieraný plastový odpad je možné vymeniť za teplé jedlo

Hladný, ale nemáte peniaze? Žiadny problém! Zozbierajte a prineste plastový odpad a získajte jedlo zadarmo, uviedol starosta indického mesta Ambikapur Ajay Tirkey pre The Jarkarta Post.

Malá reštaurácia vo východnom meste Ambikapur poskytne výdatné jedlo bezdomovcom a chudobným ľuďom a povzbudí občanov v aktivitách za čistejšie mesto.

Plasty na jedno použitie sú v mnohých častiach Indie zakázané, no napriek tomu sa tu však stále produkuje až 26 000 ton plastového odpadu každý deň. Odpad tu preto často nájdeme na uliciach, v odtokoch a na čiernych skládkach.

Indická Garbage Cafe je inšpirovaná podobnými kaviarňami, ktoré už fungujú v USA aj v Európe. Výmenou za jeden kilogram plastu ľudia dostanú plnohodnotné teplé jedlo. Za polovicu tejto hmotnosti dostanú výdatné raňajky.

Mesto chce vyzbieraný plastový odpad použiť na vybudovanie nových ciest. Už jedna takáto cesta v meste je. Postavili ju v roku 2015 a je vyrobená z asfaltu a 800 000 plastových tašiek.

Zatiaľ, čo iné mestá v Indii a samozrejme aj po celom svete, zostávajú po kolená v odpadkoch, zdá sa, že by sme si všetci mohli vziať príklad z iniciatívy mesta Ambikapur, ktorá doslova dláždi cestu k záchrane planéty.

Páči sa Vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už Vám neuniknú žiadne novinky.