Už tento víkend sa budú čistiť brehy našich riek. Pridať sa môže každý

Brehom Dunaja, Hronu, Váhu, Nitry, Ipľa, Parnej, Žitavy, Laborca a ďalších vodných tokov na Slovensku sa už tento víkend 4. – 6. júna 2021 dostane zvýšená starostlivosť.

V rámci celosvetovej iniciatívy River Cleanup k svetovému dňu životného prostredia a k svetovému dňu oceánov túto aktivitu na Slovensko priniesli organizátorky medzinárodného projektu Zaži čisté rieky – Clean Rivers Experience.

Aktívne spájajú rôzne disciplíny a prístupy, aby posunuli Slovensko k ekologickej zodpovednosti a inšpirovali ľudí k udržateľnému spôsobu života. Po tom, ako sa im s pomocou vyše 400 dobrovoľníkov podarilo po celom Slovensku vyčistiť brehy riek od viac ako 20 ton odpadu, sa zamerajú aj tento rok na vodné toky a rieky po celom Slovensku.

K aktivite pod spoločným názvom „Zaži čisté rieky” sa pridajú skupiny dobrovoľníkov z rôznych regiónov Slovenska. Aktivitu organizuje nezisková organizácia Human Health Institute n.o. – Inštitút pre ľudské zdravie (HHI) s podporou jednotlivých obcí a miest, v rámci myšlienky Žiť vedomo. Nad aktivitou prevzali záštitu primátor hlavného mesta Bratislava Ing. arch. Matúš Vallo a primátor mesta Košice Ing. Jaroslav Poláček. V Bratislave je spoluorganizátorom Asociácia bratislavských vodáckych klubov, v rámci svojej tradičnej každoročnej akcie Upratovanie bratislavských brehov. Spoločne tak podporia globálne ekologické hnutie na lokálnej úrovni.

“Cez víkend zahajujeme priamu akciu, ktorej cieľom je očistiť naše životné prostredie, ale aj seba samých. Zažite čisté rieky – Clean Rivers Experience, doprajte si zážitok zo spoločného poznávania a čistenia životného prostredia, ktoré je aj Vašou vzácnou súčasťou,” vyzývajú organizátorky k účasti a uvedomeniu si významu ochrany prírody a hlavne našich vzácnych vôd. “Stretávame sa v piatok 4.6, v sobotu 5.6 a v nedeľu 6. júna v blízkosti vodných tokov a vodných plôch vo viacerých mestách na Slovensku (Bratislava, Trnava, Budmerice, Modra, Spišská Nová Ves, Galanta, Červeník, Šaľa, Komárno, Marcelová, Trenčín, Trstice, Prievidza, Košice, Snina, Púchov, Kalonda, Zvolen…). Z hygienických dôvodov prosíme každého zabezpečiť si rukavice a pevné vrece alebo tašku na zber odpadu a tiež vlastnú fľašu s vodou.”

Vyzbieraním odpadu, ktorý pri objavovaní lokality nájdeme, tiež podporíme ochranu nenahraditeľného prírodného bohatstva, našich vodných zdrojov. Týmto spôsobom aj my sami môžeme prispieť k zachovaniu cenných prírodných biotopov a najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov, ktoré Slovensko má.

Kompletný zoznam zapojených miest nájdeme na stránke organizátora:
www.hhi.institute/sk/aktuality/zazi-ciste-rieky-slovensko-2021


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.