Upracme Slovensko! Veľké jarné upratovanie odštartuje už onedlho

Zima ešte nekončí, no v rámci dobrovoľníckej organizácie Upracme Slovensko sa už pripravuje Veľké jarné upratovanie. To sa uskutoční po celom Slovensku v dňoch 28. 3. – 4. 4.  2020. Upratovanie bude trvať celý týždeň, aby sa mohol zapojiť každý a to v deň alebo dni, ktoré mu najlepšie vyhovujú.

Za posledné dva roky sa do upratovacích akcií spolu zapojilo približne 9 000 ľudí. Spoločnými silami sa tak podarilo vyzbierať v rámci Slovenska približne 145 ton odpadu a za pomoci mobilnej aplikácie TrashOut odstrániť 32 čiernych skládok.

Spolu so stovkami dobrovoľníkov sa môže do tejto jarnej očisty svojho okolia a prírody zapojiť každý, komu na svojom okolí záleží. Organizátori preto vyzývajú všetkých ľudí, organizácie, obce aj mestá, aby sa zapojili a pomohli tak upratať neporiadok zo svojho okolia.

Organizácia Upracme Slovensko vznikla v roku 2018 a je súčasťou svetového hnutia World Cleanup Day (WCD), ktoré zastrešuje vyše 150 krajín z celého sveta a desiatky miliónov dobrovoľníkov. Tím občianskeho združenia Upracme Slovensko, sme vyspovedali aj v našom rozhovore, kde nám okrem iného prezradili aj to, ako vznikla myšlienka vytvoriť Upracme Slovensko a kto za ňou stojí.

Najčastejšie nájdeným druhom odpadu sú PET fľaše. Organizátori sa preto v tomto roku spojili s pivnou značkou Gambrinus, ktorá od januára ruší výrobu piva v PET fľašiach. „Všetci vieme, že jednorazové plasty sú problém, ktorý zbytočne znečisťuje naše okolie. V Gambrinuse sme si povedali, že to po celé desaťročia išlo aj bez nich. Preto sme sa rozhodli ísť cestou zdravého rozumu a prestať produkovať ďalšie plasty tam, kde to nie je potrebné,“ hovorí manažérka značky Gambrinus Mária Dzureková.

„Naším cieľom je predovšetkým prispieť k zlepšovaniu kvality životného prostredia zberom odpadkov, likvidovaním čiernych skládok, separovaním odpadu, pri zapojení sa čo najväčšieho počtu dobrovoľníkov. Vďaka podpore Gambrinusu budeme môcť množstvo vyzbieraného odpadu prostredníctvom našej iniciatívy navýšiť minimálne o 100 ton,“ informoval Radovan Kramár, jeden zo zakladateľov občianskeho združenia Upracme Slovensko.

K veľkému jarnému upratovaniu sa môže pridať každý, či už k organizátorom alebo k dobrovoľníkom. Stačí sledovať stránku www.upracmeslovensko.sk, kde budú zverejnené všetky potrebné informácie. Každý kúsok odpadu sa počíta a čím viac dobrovoľníkov sa zapojí, tým väčší kus prírody sa podarí spoločnými silami upratať.

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.