Trvalo udržateľný turizmus vychádza zo správania každého z nás. Pripomeňme si niekoľko zásad

Vďaka lacným letenkám sme za pár desiatok eur mohli precestovať aj celú Európu. Víkendový výlet do Paríža, či pár slnečných dní strávených pri mori, sme si mohli dopriať na pár kliknutí. Takmer celé desaťročie obrovskou rýchlosťou rástol záujem o leteckú prepravu a s týmto záujmom narastali aj emisie a naša uhlíková stopa. Svetová organizácia cestovného ruchu (UNTWO) uvádza, že v roku 2018 cestovalo 1,4 miliardy turistov a v roku 2019 to už bolo 1,5 miliardy ľudí. No začiatkom tohto roka sa všetko vďaka koronavírusu zmenilo a medzinárodný cestovný ruch môže zaznamenať až 60 percentný prepad.

Na Slovensku máme obrovské bohatstvo v podobe nádhernej prírody, ktorá nám vie poskytnúť aktívny oddych turistikou, pokojne strávené chvíle pri jazere, či nočné pozorovanie hviezdnej oblohy. Vedeli ste, že v Národnom parku Poloniny je jedna z najtmavších nočných oblôh v Európe? Pre prírodný turizmus má Slovensko všetko, čo si môžeme priať. Dôležité je preto vedieť s rešpektom obdivovať tieto krásy.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že existujú len dva protipóly – buď budeme ničiť životné prostredie, alebo zostaneme doma. Nie je to však pravda: alternatívou je zodpovedný a udržateľný turizmus.

Ideálne je vydať sa na výlet vlakom

Slovensko má celkom dobre zvládnuté železničné trasy a s trochou plánovania sa dostaneme kamkoľvek. Vlaková doprava má najnižšiu spotrebu energie a produkuje nižšie emisie ako iné dopravné prostriedky hromadnej dopravy. Preto ju môžeme pokladať za najekologickejšiu formu hromadnej dopravy.

Nenechávajme v prírode po sebe stopy

Áno, na Slovensku máme veľa nádherných miest, ktoré by nám ostatné krajiny mohli závidieť. Základným pravidlom je, čo si do prírody prinesieme, to z nej aj odnesieme. Nevytvárajme čierne skládky a nezahlcujme prírodu odpadom. Aj na prvým pohľad ľahko rozložiteľný biologický materiál môže kontaminovať prírodu. 

Selfie naše milované… ale s rešpektom

Len pár týždňov dozadu obleteli Slovensko nádherné fotografie ďatelinového poľa na Záhorí. Vďaka nim sa ľudia masovo vybrali na súkromný pozemok, aby si spravili krásnu fotografiu. Ako to dopadlo? Pošliapaná a zničená úroda poľnohospodára. Aké je ponaučenie? Stále v nás kraľuje potreba pýšiť sa a v honbe za krásnou fotografiou nerozmýšľame nad dôsledkom nášho konania. Posúďte sami.

Facebook / Lubica Kristofova / Slovenský ochranársky snem


Pohybovať sa v prírode a národných parkoch len po vyznačených trasách by malo byť v záujme každého z nás

Turistické trasy sú vytýčené tak, aby chránili naše zdravie a súčasne, aby sme neohrozovali nedotknutý svet prírody, zvierat a vzácnych chránených rastlín. Myslime na to aj pri voľnom pohybe psov. V ochrannom pásme 4. a 5. stupňa je ich voľný pohyb zakázaný.

Do prírody s vrecom na odpad poruke

Tu asi existujú tri typy ľudí. Ľudia, ktorí berú prírodu ako samozrejmosť a nerobí im problém vyhadzovať v nej odpadky. Ľudia, ktorí pokrútia hlavou nad odpadkami v prírode a pokračujú v túre. A ľudia, ktorí majú pri sebe poistné vrece na odpadky, ktoré vyzbierajú počas pobytu v prírode. V ktorej kategórii ste sa našli?

Trvalo udržateľný turizmus vo veľkej miere závisí od toho, ako sa v prírode správame my sami. Zodpovedné správanie nečaká na pokyny a nariadenia, vychádza z každého z nás, či prírodu vnímame ako iba niečo pre naše potešenie alebo si uvedomujeme jej nezastupiteľnú úlohu a potrebu chrániť ju. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch ani upozornenia nepomôžu.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko