Švajčiarsko: Zavádza sa nová environmentálna daň z leteniek. Politici budú musieť uprednostniť vlak pred lietadlom

Opatrenie, ktoré nadobúda účinnosť 1. júla 2020, zapadá do širšej stratégie Švajčiarska zameranej na zníženie emisií CO2 z leteckej dopravy o 30% do roku 2030.

Švajčiarski vládni predstavitelia budú musieť pri svojich zahraničných cestách uprednostniť vlakové spojenie pred leteckou dopravou. Ide najmä o služobné cesty do susedných miest ako Paríž, Florencia, Lipsko, Salzburg a ostatných európskych krajín uvedených v príslušných zoznamoch.

Ak doba cesty nepresiahne šesť hodín, švajčiarski vládni predstavitelia budú musieť cestovať skôr vlakom ako lietadlom. V opačnom prípade by sa letecká doprava mala uskutočňovať za najlacnejšie dostupné cestovné v ekonomickej triede. Prechod na business triedu je možný v prípade priamych letov presahujúcich deväť hodín alebo letov s medzipristátím nad 11 hodín.

Nová daň z leteniek

Švajčiarsky parlament sa v rámci úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov rozhodol zaviesť environmentálnu daň z leteniek. Po novom budú musieť leteckí pasažieri štartujúci zo Švajčiarska zaplatiť daň vo výške od 28 do 112 eur (30 až 120 CHF). Presná výška dane bude závislá od dĺžky letu.

Väčšina politických strán zavedenie novej dane podporila s cieľom znížiť mieru cestovania leteckou prepravou a uprednostniť ekologickejšie alternatívy. Očakáva sa, že daň prinesie príjmy okolo 470 miliónov eur ročne (500 miliónov CHF).

Prezidentka a ministerka životného prostredia Simonetta Sommaruga potvrdila, že je v záujme Švajčiarska pripojiť sa k iným európskym krajinám pri vyberaní environmentálnej prirážky. Povedala, že všetky odvetvia dopravy musia prispievať k boju proti zmene klímy. Schválená novela zákona obsahuje aj daň z dovozu pohonných hmôt, ako aj vytvorenie klimatického fondu.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko