TEST: Igelitka z biologicky odbúrateľného plastu sa v pôde ani po rokoch nerozložila

Pri hľadaní vhodnej náhrady za igelitové tašky a jednorazové plasty sa experimentuje s rôznymi materiálmi. Papier, sieťka, látka, ale aj viaceré formy biologicky odbúrateľného plastu… a mnohé ďalšie materiály dostávajú svoje šance stať sa alternatívami k nežiaducim plastovým taškám.

Vedci z University of Plymouth v Anglicku testovali rôzne materiály v pravidelných intervaloch, aby zistili, ako sa rozkladajú. Pochyby vyvolali otázky týkajúce sa biologicky odbúrateľných výrobkov, ktoré by mali slúžiť ako alternatívy k nerecyklovateľnému plastu.

Päť plastových materiálov bolo testovaných pre zistenie, čo sa s nimi deje v prírodnom prostredí (na vzduchu, v pôde a v mori) a ako rýchlo sú rozložiteľné.

Po vystavení pôsobeniu vzduchu sa všetky testované materiály rozpadli na fragmenty po dobu deviatich mesiacov. Iná situácia nastala pri testovaní v pôde a v mori. Tri materiály, vrátane biologicky odbúrateľného igelitu, boli stále neporušené. Igelitky z tohto materiálu by tak boli schopné niesť nákupy aj po troch rokoch, čo boli zakopané v pôde.

Z výsledkov testu však vzišla aj pozitívna správa. Kompostovateľné tašky sú pre životné prostredie trochu priateľskejšie.

Toto zistenie bolo „pre biologicky odbúrateľné tašky veľmi prekvapujúce. Keď vidíte niečo takto označené, myslím, že automaticky predpokladáte, že sa bude rozkladať rýchlejšie ako bežné tašky.“ Prezradila Imogen Napper, ktorá viedla štúdiu.


Imogen Napper z University of Plymouth bola prekvapená svojimi zisteniami

Ak je niečo biologicky odbúrateľné, predpokladá sa, že bude rozložiteľné pôsobením živých organizmov, ako sú baktérie a huby. Vedci z Plymouthu tak týmto výskumom spochybnili, aké biologicky odbúrateľné materiály sú dlhodobým riešením problému plastov na jedno použitie.

Foto: Lloyd Russell/University of Plymouth

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.