Sprav niečo pre budúcnosť našej planéty! Staň sa súčasťou Svetového čistiaceho dňa a pomôž upratať Slovensko

Aj tento rok bude tretia septembrová sobota patriť veľkému upratovaniu, počas ktorého sa bude pracovať na odstránení hromadných smetísk a nelegálnych skládok. V sobotu 17. septembra 2022 sa na Slovensku uskutoční už jubilejný piaty ročník podujatia s názvom Svetový čistiaci deň (World Cleanup Day), ktorého oficiálnym organizátorom je iniciatíva Upracme Slovensko. Upratovať sa opäť môže v ktorýkoľvek iný deň v okolí tohto dátumu, dôležité je zapojiť sa.

Cieľ podujatia

Táto globálna akcia nesie hlbokú myšlienku. Vznikla so zámerom, aby ľudstvo vyčistilo svoje okolie, hoci by malo ísť o čo i len malý kúsok planéty, ktorý obývame. Naša planéta si zaslúži byť bez odpadu, pretože je naším domovom. Práve preto by sme si ju mali chrániť, vážiť si jej bohatstvo a zachovať ho pre budúce generácie. Naša Zem je to, čo tu našim deťom zanecháme, to, čo im po nás zostane. Obe, súčasná aj budúca generácia, majú nárok tráviť čas v čistých parkoch a prechádzať sa ulicami a lesmi bez zbytočných fliaš, plechoviek, obalov.

Na dobrovoľníckej báze

Do čistení sa zapájajú nielen jednotlivci, rodiny, susedstvá či skupiny nadšencov, ale aj spolky, združenia, firmy, školy, obce, mestá, sídliská. Síce sa do akcie zapájajú ľudia bez toho, aby za svoju službu dostali honorár, každoročne sa jej zúčastňujú dobrovoľníci po celom svete. Ako odmena im slúži pocit zadosťučinenia, že spravili niečo pre našu prírodu, čím prispeli všetkým k lepšiemu životu. Tento skutok sa pre nich stáva väčšou hodnotou ako finančná odmena.

Dobrovoľníci WCD 2021: Čistenie Gulášky / Foto: Upracme Slovensko

Niečo z histórie

Upratovaciu aktivitu zastrešuje globálna organizácia Let´s Do It World (LDIW), ktorej členmi je už 157 krajín z celého sveta. U nás, na Slovensku sa o organizáciu a priebeh aktivity stará občianske združenie Upracme Slovensko. Myšlienka bojovať v jeden konkrétny deň proti odpadu vznikla v Estónsku pred štrnástimi rokmi. Vtedy sa tejto udalosti zúčastnilo 50 000 dobrovoľníkov, ktorým sa za deň podarilo upratať a vyčistiť celú krajinu. O desať rokov na to sa k estónskej iniciatíve pripojilo ďalších 150 krajín, medzi ktorými bola aj naša malá malebná krajina. Prvý slovenský čistiaci deň sa tak uskutočnil 15. 9. 2018.

Zopár čísiel

Minulý rok sa do akcie skrášľujúcej okolie zapojilo až 191 krajín. Za posledné štyri roky sa nám na Slovensku podarilo vyzbierať 450 ton odpadu. Viac ako 32 000 poriadkuchtivých a ekologicky zmýšľajúcich ľudí vyčistilo 845 slovenských lokalít. Miesta s neporiadkom sú lokalizované prostredníctvom aplikácie. Mobilná aplikácia TrashOut mapuje čierne skládky po celom svete. Pomocou nej môžeš nahlásiť skládky s odpadom, vďaka čomu sa bude vedieť o mieste, ktoré je potrebné vyčistiť.

Za posledný rok cez aplikáciu užívatelia na Slovensku nahlásili a aktualizovali 1500 zašpinených miest, pričom dokopy sa prostredníctvom aplikácie takto eviduje viac ako 10 tisíc miest, či už vyčistených alebo čakajúcich na vyčistenie. Stačí si stiahnuť aplikáciu a začať nahlasovať, vďaka čomu budeme mať čerstvé informácie, kde je upratovania treba najviac. Tentokrát za mapovanie skládok a špinavých miest môžeš získať aj skvelé ceny, či už kolobežku alebo poukážku na nákup.

Len zbierať nestačí

Iniciatíva Upracme Slovensko sa snaží tiež vzdelávať o tom, ako sa správať k našej planéte a ekologicky myslieť, preto tento rok spúšťa pilotný edukatívny projekt v rámci základných škôl, ktorý sa uskutoční v Martine. Projekt ekovzdelávania na školách plánuje postupne rozšíriť aj do ďalších miest.

Pridaj sa!

Ak sa ani TY nemôžeš pozerať na neporiadok a smeti okolo seba a pri pohľade na ne ti situácia nezostane ľahostajná, staň sa aj TY dobrovoľníkom a zaraď sa medzi ľudí, ktorí spravia niečo pre čistotu našej zemegule. Ak ti rovnako ako nám záleží na osude našej krásnej prírody, môžeš byť tým, ktorý ho zvráti a zachová budúcnosť našej krajiny.

Zapojiť sa, prispieť svojou troškou môže naozaj každý. Na výber je z dvoch možností. Môžeš sa stať pomocníkom, ktorý bude odpadky zbierať, alebo tým, ktorý zorganizuje udalosť vo svojom meste. Ak máš záujem pomôcť ako organizátor, môžeš požiadať o pomôcky na upratovanie, ktoré má organizátor vďaka spolupráci s LIDL Slovensko, generálnym partnerom.

Dobrovoľníci WCD 2021 v Žiline / Foto: Upracme Slovensko

Zdokumentuj to

A aby sa vedelo, koľko ľudí sa do tejto prospešnej akcie rozhodlo zapojiť, pri zbieraní a čistení sa odfoť a fotografie zverejni na Facebooku alebo Instagrame. Nezabudni označiť @upracmeslovensko  a pridať hashtag  #WorldCleanupDay.

V prípade, že sa chceš upratovacej akcie zúčastniť aj TY, navštív webovú stránku www.upracme.sk, kde nájdeš všetky potrebné informácie a môžeš sa tam rovno zaregistrovať. Podrobnosti sú k dispozícii aj v udalosti vytvorenej na Facebooku.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.