Pri čistení pláže objavila téglik od jogurtu, ktorý bol uvedený na trh k olympijským hrám v roku 1976

Environmentálna aktivistka a členka Greenpeace, Maite Mompó, už roky čistí pláže v Španielsku. To, čo sa jej podarilo objaviť začiatkom januára na pobreží Dénia, ležiace pozdĺž pobrežia Stredozemného mora, ju naozaj prekvapilo.

„Čistila som pláž, na ktorú zvyčajne chodím. Už som vyzbierala veľa jogurtových téglikov, ale tento ma upútal, pretože už dávno zmizol zo španielskych supermarketov.“

Reprofoto: YouTube

Je takmer v mojom veku, ale aj tak ma prežije o ďalšie stovky rokov„, dodáva Maite. Rýchlosť rozkladu plastu závisí od jeho zloženia a podmienok prostredia, ktorým je vystavený. Svetové ekonomické fórum uvádza výskum, ktorý odhaduje, že rozklad plastových fliaš môže trvať 450 rokov. Maite tiež dodáva: „Toto nám dokazuje, že plast vytvorený dnes prežije nielen nás, ale aj našich potomkov po mnoho generácií. Je to naozaj šialenstvo.“

Video so svojím nálezom zverejnila aj na svojom YouTube kanáli, aby zvýšila informovanosť verejnosti o potrebe obmedziť používanie plastov. Uvádza sa v ňom, že jogurt značky Yoplait, bol oficiálnym dodávateľom olympijských hier v Montreale v roku 1976 a v Španielsku sa prestal predávať v roku 2001.

Na rozdiel od väčšiny ostatných odpadkov, plasty zvyčajne nie sú biologicky odbúrateľné – to znamená, že väčšina mikróbov, ktoré sa podieľajú na rozpade iných látok, nerozpoznáva plast ako potravu, takže ho tam nechávajú plávať po celé stáročia. Slnečné svetlo nakoniec „fotodegraduje“ väzby v plastových polyméroch, čím sa plast redukuje na menšie a menšie kúsky, čo však situáciu sťažuje. Plast nikdy nezmizne, stáva sa mikroskopickým a môže tak byť konzumovaný morskými organizmami a dostať sa do potravinového reťazca. Podľa štúdie z roku 2015 sa počas jedného roka dostane do oceánov približne 8 miliónov ton plastov.

Mohlo by vás zaujímať: Ako dlho sa rozkladá cigaretový ohorok či plastový pohár?

Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.