Program OSN pre životné prostredie (UNEP) vydal novú správu, ktorá ponúka komplexný plán budúcich opatrení, podľa ktorých musíme zmeniť náš vzťah k prírode a spoločne sa vyrovnať s troma hlavnými krízami v oblasti podnebia, biodiverzity a znečistenia pre zabezpečenie udržateľnej budúcnosti.
Autori správy s názvom „Making Peace with Nature“ hodnotia súvislosti medzi viacerými výzvami v oblasti životného prostredia a rozvoja a vysvetľujú, ako pokrok v oblasti vedy a odvážna tvorba politík, môžu otvoriť cestu k dosiahnutiu cieľov trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 a uhlíkovo neutrálneho sveta do roku 2050. Ísť touto cestou znamená inovácie a investície iba do činností, ktoré chránia ľudí aj prírodu. Môžeme tak dosiahnuť úspech v podobe obnovených ekosystémov a zdravšieho života, ako aj stabilné podnebie.
Podľa Inger Andersen, výkonnej riaditeľky UNEP nám „kríza COVID-19 ukázala, ako je vzájomne prepojené zdravie ľudí a prírody, a zdôraznila potrebu postupnej zmeny v tom, ako sami vnímame a hodnotíme prírodu. Premietnutím tejto hodnoty do rozhodovacieho procesu – či už hovoríme o hospodárskej politike alebo o osobných voľbách – môžeme dosiahnuť rýchly a trvalý posun k udržateľnosti pre ľudí aj pre životné prostredie. Plány „ekologického zotavenia“ pre ekonomiky zasiahnuté pandémiou sú neprehliadnuteľnou príležitosťou na urýchlenie transformácie.“
Veľká časť hospodárskeho rastu na celom svete je spojená s neudržateľným využívaním prírody, ktoré strojnásobilo ťažbu prírodných zdrojov a vytvorilo planetárnu krízu. „Napriek dočasnému poklesu emisií v dôsledku pandémie, smeruje Zem v tomto storočí minimálne k 3 °C globálnemu otepleniu, viac ako 1 milión z odhadovaných 8 miliónov druhov rastlín a zvierat je vystavený podstatne vyššiemu riziku vyhynutia a choroby spôsobené znečistením vzduchu zabíjajú v súčasnosti každý rok predčasne asi 9 miliónov ľudí,“ uvádza UNEP v tlačovej správe.
Riešenia spočívajú v prehodnotení nášho vzťahu k prírode
Musíme prestať viesť vojnu s prírodou a „uzavrieť s ňou mier“, ak sa chceme vyhnúť nezvratnému poškodeniu planéty. Dôležitý je posun v myslení a prechod od nekonečného a neobmedzeného využívania prírodných zdrojov k vnímaniu prírody ako depozitu, ktorý je dôležité chrániť pre budúce generácie. V opačnom prípade „naše deti a ich deti zdedia svet extrémnych poveternostných javov, zvyšovania hladiny morí, dramatických strát rastlín a zvierat, potravinovej a vodnej neistoty a zvyšovania pravdepodobnosti budúcich pandémií,“ zdôraznil Robert Watson, významný britský vedec, ktorý je hlavným autorom správy.
Správa bola vydaná pred 5. zhromaždením OSN pre životné prostredie a uvádza sa v nej niekoľko desiatok kľúčových opatrení, ktoré by mali vlády, podniky, komunity a aj my jednotlivci podniknúť s cieľom dosiahnuť udržateľný svet.
Príklady konkrétnych opatrení uvádzaných v správe
- Presun dotácií z fosílnych palív, neudržateľného poľnohospodárstva a dopravy smerom k nízkouhlíkovým a ekologickým riešeniam.
- Ambiciózne medzinárodné ciele v oblasti biodiverzity spočívajúce v rozširovaní siete chránených území.
- Ukončenie poskytovania pôžičiek zo strany bánk spoločnostiam podnikajúcim v oblasti fosílnych palív a rozvíjať inovatívne financovanie na ochranu biodiverzity a udržateľné poľnohospodárstvo.
- Prijímať princípy obehového hospodárstva zo strany súkromných spoločností na minimalizáciu využívania zdrojov a zaviazať sa k zachovaniu transparentných dodávateľských reťazcov.
- Mimovládne organizácie môžu budovať siete zainteresovaných strán, aby sa zabezpečila ich plná účasť na rozhodovaní o udržateľnom využívaní pozemných a morských zdrojov.
- Podporovať vedecké organizácie ako priekopníkov v oblasti technológií a politík na znižovanie uhlíkových emisií, zvyšovanie efektívnosti využívania zdrojov a zvyšovanie odolnosti miest, priemyselných odvetví, spoločenstiev a ekosystémov.
- Prehodnotenie vzťahu nás jednotlivcov k prírode, v snahe dozvedieť sa viac o udržateľnosti a zmene našich návykov tak, aby sme znižovali využívanie zdrojov, znižovali plytvanie potravinami, vodou a energiami.
Prečítajte si tiež:
KÚPEĽŇA: Tipy, ako neplytvať vodou, byť ekologický a zároveň ušetriť
Moje tipy ako neplytvať potravinami
Udržateľná budúcnosť tiež znamená poučenie sa z krízy COVID-19 na zníženie hrozby pandemických chorôb. Správa zdôrazňuje, ako degradácia ekosystému zvyšuje riziko prenášania patogénov zo zvierat na ľudí a dôležitosť prístupu „jedného zdravia“, ktorý komplexne zohľadňuje zdravie ľudí, zvierat aj planéty.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky