Leyla Acaroglu: Je naozaj papierová taška lepšou voľbou ako plastová?

Občas sa môže hocikomu z nás stať, že si vlastnú nákupnú tašku zabudneme a jedinou možnosťou tak je, nákupnú tašku si zakúpiť. Pokiaľ ide o výber „správnej tašky“, papierová sa často považuje za zelenšiu voľbu. Táto intuícia je súčasťou toho, čo austrálska dizajnérka a odborníčka na udržateľnosť Leyla Acaroglu nazýva „environmentálny folklór“. Čo je však dôležitejšie ako premýšľať o tom, ktorá voľba je zelenšia alebo viac biologicky odbúrateľná, je potrebné myslieť na to, kde nakoniec skončí.

Leyla Acaroglu je dizajnérka, sociálna vedkyňa a odborníčka na udržateľnosť, ktorá je medzinárodne uznávaná ako líder v oblasti obehového hospodárstva. Leyla je nositeľkou ceny Champion of the Earth Science and Innovation za rok 2016 v rámci Programu OSN pre životné prostredie a jej hlavný prejav TED z roku 2013, ktorý získal takmer 2 milióny pozretí, je jedným z najsledovanejších rozhovorov TED o udržateľnosti. Pravidelne poskytuje svoje profesionálne názory v rozhlase a televízii a jej práce sú publikované aj v New York Times.

Práve jej prednášku s názvom Paper beats plastic? How to rethink environmental folklore vám chceme dať do pozornosti. Vo svojej prednáške, ktorú si pozrelo takmer 2 milióny ľudí, ponúka iný pohľad na tému papierové vs. plastové tašky, pričom práve papierové tašky mnohí pokladajú za ekologickejšie. Otvára tému „environmentálny folklór“ ako našu intuíciu, hlas v našej hlave, ktorý nám pomáha rozhodovať sa, a ktorý je založený na tom, čo sme počuli od iných, nie však od vedcov, či odborníkov.

V rámci svojej prednášky zároveň označila spotrebu za najväčší problém a dizajn za jeden z najlepších riešení. Dotkla sa napríklad aj chladničiek, ktorých funkcia „chrániť potraviny chladom“ sa roky nezmenila. No rokmi dizajnéri zmenili predovšetkým objem chladničiek. Tie sa stali priestrannejšie, čo v nás ako spotrebiteľoch vyvoláva dojem, že v chladničke toho máme málo a teda máme potrebu nakupovať stále viac a viac potravín.

K videu je možné zapnúť aj slovenské titulky.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko