Vedci potvrdili: Za 13 rokov sme zničili neporušené ekosystémy po celom svete o rozlohe Mexika

Nedotknutá príroda nám mizne v obrovskom rozsahu po celom svete takmer pred očami. Nová štúdia zistila, že vďaka ľudským aktivitám sme iba v priebehu 13 rokov zmenili oblasť veľkú ako Mexiko zo stavu „neporušenej krajiny“ na „výrazne zmenenú“.

Štúdia, na ktorej pracoval medzinárodný tím 17 vedcov zo šiestich krajín sveta, bola v septembri publikovaná v časopise One Earth Friday. Vedci pomocou satelitných snímok skúmali ľudskú stopu na suchozemské ekosystémy a to, ako sa zmenila v priebehu rokov 2000 až 2013.

„Očakávali sme, že strata neporušených ekosystémov a divočiny bude vysoká, ale presné výsledky boli šokujúce,“ uviedla pre The Guardian vedúca výskumná pracovníčka Brooke Williams z Queenslandskej univerzity. „Zistili sme, že podstatná oblasť neporušených ekosystémov bola stratená v priebehu iba 13 rokov – takmer dva milióny kilometrov štvorcových. Naše objavy ukazujú, že tlak človeka sa rozširuje ešte ďalej a to aj do posledných ekologicky neporušených oblastí a divočiny.“

Podľa organizácie WCS (Wildlife Conservation Society), ktorá sa na výskume tiež podieľala, boli stratou 1,9 milióna kilometrov štvorcových postihnuté väčšinou tropické a subtropické trávnaté porasty v Ázii, Južnej Amerike a Afrike a dažďové pralesy juhovýchodnej Ázie. Dažďové pralesy v Indonézii a na Papue Novej Guinei, ktoré boli bohaté na druhovú rozmanitosť, stratili kvôli ľudským činnostiam rozsiahle územia. K stratám významne prispela premena biotopov na „tržné plodiny“ vrátane palmového oleja.

Rapídny pokles voľne žijúcich živočíchov

Ľudská činnosť a spotreba zapríčinili aj vysokú mieru poklesu svetových populácií voľne žijúcich živočíchov, uvádza sa v správe Living Planet Report 2020, ktorú vydáva každé dva roky Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a Zoological Society v Londýne.

Správa zistila, že populácia divokej zveri klesla za posledných 50 rokov v priemere o 68 percent. Správa monitorovala takmer 21 000 populácií zvierat, ktoré zahŕňali takmer 4 400 rôznych druhov cicavcov, vtákov, rýb a plazov, a to z roku 1970, uviedla CNN.

Report zostavuje 134 odborníkov z celého sveta, ktorí spoločne dospeli k záveru, že ľudská spotreba ničí prírodu v bezprecedentnom a neudržateľnom rozsahu. „Táto správa nám pripomína, že planétu ničíme len na naše nebezpečenstvo – pretože je to náš domov. Pretože sa stopa ľudstva rozširuje na kedysi divoké miesta, ničíme populácie druhov. Zvyšujeme však aj klimatické zmeny a zvyšujeme riziko vzniku chorôb ako COVID-19. Nemôžeme chrániť ľudstvo pred dopadmi ničenia životného prostredia. Je čas obnoviť náš narušený vzťah s prírodou v prospech druhov aj ľudí rovnako, “uviedol v tlačovej správe prezident a výkonný riaditeľ WWF-USA Carter Roberts.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko