Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko vody miniete za deň? V priemere sa hovorí o 100 litroch na osobu. Do tohto sa však nezapočítava umývanie auta, napúšťanie bazéna alebo zalievanie záhrady. Ako môžete ušetriť vo svojej domácnosti? Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť je overiť si, či vám doma nič netečie, nekvapká a nepreteká. Ak opravíte kvapkajúce kohútiky, toaletu alebo práčku, môžete pristúpiť k ďalších krokom šetrenia.
V kuchyni
1. Ovocie a zeleninu neumývajte pod tečúcou vodou. Do drezu si položte nádobu, v ktorej ich dôkladne očistíte, potom opäť nad ňou prepláchnete a použitou vodou môžete ešte zaliať rastliny. Ani mrazené potraviny nerozmrazujte tečúcou vodou, je to nehygienické a neekologické. Lepšie je rozmrazovať postupne, v chladničke.
Čo sa týka tepelnej úpravy potravín, uprednostnite varenie na pare. Nevylievajte ani neosolenú vodu z cestovín alebo zemiakov. Keď vychladne, môžete ňou napríklad spláchnuť záchod.
2. Vodu na pitie zbytočne nevypúšťajte. Ak máte chuť na studenú, dajte si do chladničky vopred naplnený džbán. Naopak, ak vám zostane voda v kanvici po príprave čaju, nevylievajte ju. Môžete ju použiť napríklad na ručné pranie, čistenie drezu alebo ju nalejte do umývačky riadu. Spotrebič si potom napustí menej vody.
3. Zapínajte len plnú umývačku riadu. Možno sa to nezdá, ale ručné umývanie riadu je menej ekologické, spotrebuje sa pri ňom 40-100l vody. Moderné umývačky spotrebujú len 10-15 litrov vody za cyklus.
V kúpeľni
4. Pri umývaní zubov vypínajte tečúcu vodu, ušetríte približne 9 litrov vody za minútu. To isté platí pri nanášaní šampónu a sprchového gélu.
5. Pred použitím práčky počkajte, kým bude kompletne naplnená. Moderné práčky spotrebujú menej ako sedem litrov vody na každý kilogram oblečenia. Ak periete ručne, začnite so svetlejšími kúskami a pokračujte tmavšími. Takto môžete použiť tú istú vodu viackrát.
6. Ak je to možné, namiesto kúpeľa sa osprchujte. Pri sprchovaní môžete použiť špeciálnu úspornú hlavicu. Na päťminútové sprchovanie sa spotrebuje asi 40 litrov vody, na jeden kúpeľ približne 100 litrov. Môžete doma vyhlásiť súťaž o najrýchlejšie osprchovanie sa alebo použiť časovač. Máte radi hudbu? Skúste sa sprchovať tak dlho, pokiaľ bude znieť vaša obľúbená skladba (ak to teda nie je Echoes od Pink Floyd). Vodou z kúpania alebo sprchovania (tzv. sivou vodou) môžete ešte zaliať rastliny alebo umyť bicykel.
7. Pri používaní WC ušetríte, ak máte zabudované splachovacie systémy s dvojitým splachovaním. Takto môžete pri každom spláchnutí usporiť jeden až tri litre vody. Počas noci nesplachujte vôbec, ráno to urobte naraz po všetkých. Každé spláchnutie totiž znamená, že ste minuli 3-10 litrov pitnej vody, v závislosti od typu WC.
V záhrade a vonku
8. Na polievanie záhrady použite krhlu s kropidlom namiesto postrekovača alebo hadice. Tie môžu spotrebovať 500 až 1 000 litrov vody za hodinu.
9. Skúste zachytávať dažďovú vody z vašej strechy. Na trhu nájdete aj viac ako 200 litrové zásobníky. Polievanie takouto vodou prospeje tiež rastlinám. Navyše, dažďovú vodu môžete použiť aj na umytie auta, splachovanie záchoda alebo údržbu záhradníckeho náradia.
10. Šetrite vodu všade. Na návšteve, na pracovisku, na dovolenke. Nejde iba o peniaze, pitná voda je stále vzácnejšia tekutina, ku ktorej nemajú ani zdaľeka všetci prístup. Naučte to aj svoje deti a nehanbite sa o šetrení vody rozprávať v rodine a so svojimi kamarátmi.
Na záver ešte malá rada: Znížte aj používanie teplej vody. Klesnú tým vaše účty za plyn a elektrinu, a tiež množstvo skleníkových plynov, ktoré negatívne ovplyvňujú klímu.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.