Jeseň je opäť tu: Poradíme vám, ako môžete pomôcť prírode v tomto ročnom období

Keď sa večery pomaly predlžujú, rána sú chladnejšie a lístie mení svoju farbu, je to neklamný znak toho, že je tu jeseň. Ako môžete pomôcť prírode v tomto ročnom období? Vyskúšajte naše eko tipy.

Divočina je dobrá

Ak ste záhradkár, chladné dni vás môžu lákať, aby ste vzali do rúk hrable, lopatu a dali pred zimou do poriadku svoju záhradu. Tento rok to urobte trochu inak. Vegetáciu nechajte odumrieť prirodzene. Pozostatky bylín nech zostanú nedotknuté, aby rozpadajúce sa rastliny mohli pôsobiť ako zimná prikrývka pre malé cicavce a hmyz. Bezpečné útočisko pred mrazmi poskytnú hmyzu aj vyduté stonky. Trsy okrasných tráv zasa poslúžia ako dokonalé prístrešie pre drobné cicavce.

Aj listy sa zídu

Keď sa blíži jeseň, listy začnú postupne padať. Pohrabte ich z chodníkov a trávnikov, nepáľte ich však, ale preneste do rohu záhrady alebo pod živý plot. Kúdoly dymu znečisťujú ovzdušie, znepríjemňujú život susedom a navyše pálenie je aj trestné. Nahromadená kôpka (potom, než do nej skočíte) sa stane príjemným zákutím, do ktorého sa môže nenápadne priplížiť ježko. Trávu koste teraz už tiež menej a na zemi nechajte pohodené vetvičky pre hmyz a drobné cicavce, aby sa mali kam skryť pred zimou.

Kvetináč ako hotel

Nemusíte vypratať všetko ani z vášho dvora. Nechajte tam zopár kvetináčov. Na miestach kam sa nedostane dážď a neskôr ani sneh, zabezpečia suchý a bezpečný úkryt pre hmyz. Môže tu nerušene odpočívať až do jari. Akékoľvek kvetináče, ktoré v zime nepoužívate sa hodia. Najlepšie sú však terakotové, pretože plastové môže rozfúkať vietor. Existujú aj rôzne špeciálne domčeky (pre hmyz a pod.), ktoré môžete umiestniť do svojej záhrady a pomôcť tak voľne žijúcim živočíchom prežiť chladné mesiace.

Nezabudnite na zimných migrantov

Ak zvyknete kŕmiť vtáctvo, myslite na to tento rok skôr a starostlivo sa na stravníkov pripravte. Postavte nové vtáčie búdky a kŕmidlá a vyčistite existujúce, aby ste zabránili šíreniu chorôb. Vtáky sa neukladajú na zimný spánok a keďže potravy je čoraz menej, potrebujú vašu pomoc, aby si počas chladnejších mesiacov udržali vysokú hladinu energie. Inými slovami: vykŕmte ich. A nezabudnite im poskytnúť aj vodu.

Zásobte sa

Tukové guľôčky pre vtáctvo si pripravíte celkom jednoducho – stačí skombinovať rozpustený loj alebo bravčovú masť so zmesou ovsa, semienok, orechov… (správny pomer je asi 1/3 tuku k 2/3 suchej zmesi). Keď zmes vychladne, môžete ju tvarovať podľa želania. Potom nechajte guľôčky stuhnúť a zaveste ich, alebo vložte do kŕmidiel pre vtáky. Môžete si ich pripraviť vopred a zamraziť. Vyberiete ich, keď vám operení hladoši zaklopú zobákmi na okno.

Kŕmte aj iných

Príliš mäkké ovocie, ktoré neskonzumujete, môže byť vhodné pre jazvecov, líšky alebo vrany. Plody nakrájajte na polovicu a napichnite na vetvu stromu. Ak máte v sade ovocné stromy, nechajte popadané ovocie alebo bobule na zemi a sledujte, ako to všetko tamojšia zver vyzbiera. Ježkom môžete napríklad ponúknuť mačacie a psie granuly. Veveričky ocenia rôzne semená a orechy, ale aj huby a gaštany.

Zasaďte toto

Jednou z najlepších rastlín v záhrade je brečtan. Mnoho kvitnúcich kríkov počas chladnejšieho obdobia odumiera, zatiaľ čo kvety brečtanu len začínajú kvitnúť. Sú dôležitým zdrojom potravy pre včely a motýle. Vždyzelená povaha brečtanu je tiež ideálna na ochranu vtákov a hmyzu. A aby to nestačilo, brečtan produkuje aj zimné bobule, ktoré sú skvelým zdrojom potravy pre vtáky. Plody tvorí až do apríla nasledujúceho roka. Ak máte záhradu, pestovanie brečtanu je pravdepodobne najdôležitejšou radou, ako pomôcť prírode prežiť zimu.

Nenechajte ich vonku

Keď sa objavia nízke teploty, preneste svoje rastliny dovnútra. To ich spoľahlivo ochráni pred zimou a zároveň pomôžete aj sami sebe. Zeleň prečistí vzduch vo vnútri a rozžiari interiér vášho domova. Izbové rastliny môžu urobiť naozaj veľa pre zlepšenie kvality ovzdušia v interiéri. A to najmä v chladnejších mesiacoch, keď máme tendenciu neotvárať okná tak často. Čistý vzduch v miestnostiach je veľmi dôležitý, pretože zvyšuje produktivity, znižuje stresu a tiež krvný tlak.

Jeseň je krásne, farebné ročné obdobie, len jej musíte dať šancu. Nezatvárajte sa pred ňou stále doma, aj keď je to lákavé – urobiť si čaj, vziať si hrubú deku a k tomu dobrú knihu. Každý deň je dar, užite si ho naplno, aj keď fúka a prší. Už teraz pre vás chystáme tipy na jesenné aktivity.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.