Počuli ste už o flexitariánstve? Čo to je a ako vyzerá jedálniček flexitariána?

Nie je žiadne tajomstvo, že globálny potravinový systém poškodzuje našu planétu. Je jednou z hlavných príčin zmeny klímy, neudržateľného využívania pôdy a pitnej vody, a tiež znečistenia hnojivami a pesticídmi. Toto sa bude len zhoršovať, ak neprijmeme opatrenia na nápravu. Vzhľadom na to, že populácia rastie, vedci sa domnievajú, že vplyv nášho potravinového systému na životné prostredie by sa mohol do roku 2050 zvýšiť o 50 až 90 percent. To by nás priviedlo k dosiahnutiu úrovní, ktoré sú za hranicami možností našej planéty. Ako teda zabránime tomu, aby naše stravovanie poškodzovalo planétu? Máme sa stať vegánmi, alebo by na zmenu stačilo flexitariánstvo?

Kto je flexitarián?

Myšlienka zníženia spotreby mäsa nie je nová, výraz „flexitarián“ začal získavať na popularite v 90. rokoch a začiatkom 21. storočia. Dawn Jackson Blatner, registrovaná dietologička a autorka, bola jednou z hlavných zástankýň tohto životného štýlu a vo svojej knihe Flexitariánska strava vydanej v roku 2009 propagovala prevažne vegetariánsku stravu s flexibilitou občas zaradiť mäso, aby pomohla ľuďom ťažiť z výhod vegetariánskeho stravovania a zároveň si užívať živočíšne produkty s mierou.

Slovo „flexitarián“ bolo pridané do Oxfordského anglického slovníka v roku 2014 a je definované ako „Človek, ktorý sa stravuje primárne vegetariánsky, ale príležitostne jedáva mäso alebo ryby.“ Ide o kombináciu slov „flexibilný“ a „vegetarián“. Táto strava je až na pár výnimiek prevažne rastlinná. Flexitariáni konzumujú len malé množstvá živočíšnych produktov. Pretože flexitariáni jedia živočíšne produkty, nepovažujú sa za vegetariánov ani vegánov. Definícia je ale sama o sebe problematická, pretože „príležitostne“ môže znamenať raz za týždeň alebo viac, ale predpokladom je znížiť spotrebu živočíšnych produktov. Toto sa technicky nepovažuje za vegetariánsku stravu, ale každá snaha sa počíta. 🙂

zdroj: freepik.com

Princípy flexitariánstva

Flexitariánstvo nemá žiadne jasné pravidlá ani odporúčaný počet kalórií a makroživín. V skutočnosti je to skôr životný štýl.

Je založené na nasledujúcich princípoch:

  • Jedzte hlavne ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky.
  • Zamerajte sa na bielkoviny z rastlín namiesto tých živočíšnych.
  • Buďte flexibilní a z času na čas zakomponujte mäso a živočíšne produkty.
  • Jedzte čo najmenej spracovaných potravín.
  • Obmedzte pridaný cukor a sladkosti.
  • Pri zaraďovaní živočíšnych produktov zvážte výber vajec z voľného chovu, ulovených rýb z voľnej prírody a mäsa a mliečnych výrobkov zo zvierat chovaných na pastve a kŕmených trávou, ak je to možné.

Flexitariánska diéta je populárnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú jesť a žiť zdravšie. Niektorí ľudia, ktorí sa takto stravujú, môžu jesť viac živočíšnych produktov ako iní. Celkovo je cieľom jesť výživnejšie rastlinné potraviny a menej mäsa. Jesť flexitariánsky však neznamená len znížiť spotrebu mäsa. Obmedzenie spracovaného mäsa, rafinovaných sacharidov a pridaných cukrov sú ďalšie dôležité aspekty flexitariánskej stravy. Ak chcete do svojho jedálnička pridať viac rastlinných potravín, ale nechcete úplne vynechať mäso, flexitariánstvo môže byť pre vás to pravé.

Skutočne to pomôže?

  • Výskum vedca z Oxfordskej univerzity Josepha Poorea ukazuje, že ak by každá rodina v Spojenom kráľovstve vymenila červené mäso za rastlinnú stravu len raz týždenne, dopad na životné prostredie by bol rovnaký, ako keby z cesty zmizlo 16 miliónov áut!
  • Výskum publikovaný vo vedeckom časopise Nature uvádza, že by prechod na rastlinnú flexitariánsku stravu mohol znížiť emisie skleníkových plynov až o 52 percent.
  • Mäso z prežúvavcov (hovädzie, ovčie a kozie mäso) si vyžaduje viac ako 20-krát viac pôdy a vytvára viac ako 20-krát viac emisií skleníkových plynov ako strukoviny (ako fazuľa a hrach) na gram bielkovín.
  • Približne 9 % emisií skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou na celom svete pochádza z produkcie mäsa a mliečnych výrobkov, časť z pestovania krmiva pre zvieratá a časť vo forme metánu – plyny produkované dobytkom.
zdroj: freepik.com

Ak by všetci jedli menej mäsa, znížilo by to, alebo úplne eliminovalo potrebu intenzívneho chovu zvierat, čo má veľký vplyv na životné prostredie. Koľko mäsa je prijateľné konzumovať pri flexitariánskej strave je diskutabilné, ale výskum publikovaný vo vedeckom časopise Nature naznačuje, že zástancovia tohto stravovania obmedzili červené mäso na jednu porciu týždenne, so „skromným“ množstvom hydiny, rýb, mlieka a vajec. Posun k strave, ktorá je menej závislá od živočíšnych produktov náročných na uhlík, jednotlivcovi zníži emisie z potravy o 35 percent. A v neposlednom rade, flexitariánske stravovanie pomôže aj vášmu organizmu. Štúdie ukázali, že strava bohatá na rastlinné potraviny môže znížiť riziko chronických ochorení, ako je cukrovka 2. typu, srdcové choroby a niektoré druhy rakoviny.

Robte správne rozhodnutia

Flexitariáni kladú pri stravovaní na prvé miesto životné prostredie. Keď čelia rozhodnutiu, či skonzumovať ekologicky škodlivejšie rastlinné potraviny alebo menej degradujúce živočíšne produkty, vedome si vyberú živočíšny produkt. Napríklad v kaviarni, ktorá ponúka iba mandľové mlieko (Na vypestovanie jedinej mandle sú potrebné 3 litre vody! ) a kozie mlieko z miestnej a ekologicky etickej farmy, by si vybrali živočíšne mlieko, aby dali na prvé miesto životné prostredie.

Ekologické varianty stravovania

Samozrejme, existujú aj iné spôsoby, ako znížiť vplyv vašej stravy na životné prostredie, vrátane zníženia množstva vyhadzovaného jedla, zváženia toho, odkiaľ jedlo pochádza a ako ďaleko prešlo, kým sa dostalo na váš tanier, alebo koľko chemikálií bolo použitých na jeho výrobu. Nakoniec sa musíte rozhodnúť VY sami, čo je pre vás dôležité a aké zmeny sú pre vás reálne.

Nedokážete to bez mäsa?

  • Začnite v malom – Ak ste zvyknutí jesť mäso každý deň v týždni, prečo nezačať pondelkom bez mäsa?
  • Zmeňte svoje myslenie – Namiesto toho, aby ste to považovali za obmedzenie vašej stravy, začnite premýšľať o tom, ako môžete do svojho jedálnička začleniť veľa nových potravín a prísad, ako napríklad tofu.
  • Urobte mäso prílohou – Obmieňajte jedlá tak, aby mäso nebolo základom receptu. Takto si nevšimnete, že je ho zrazu menej.
  • Vymeňte jednoduché jedlá za bezmäsité jedlá – Namiesto slaniny použite halloumi, namiesto hovädzieho burgeru marinovanú hubu portabello alebo fazuľu namiesto mletého mäsa v burrito. Čoskoro zistíte, aké všestranné môžu byť zelenina a strukoviny.
zdroj: freepik.com

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako pristupovať k stravovaniu, a je len na vás, aby ste si vybrali stravu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu. Pri výbere zvážte svoje ciele a potreby v oblasti zdravia a kondície. Či už sa stanete vegetariánmi, alebo sa snažíte v tomto rozhodnutí podporovať svojich vegetariánskych priateľov a rodinu, aj keď sa vám podarí vyškrtnúť len jedno jedlo z mäsa týždenne, je to lepšie ako nič.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com