Prvý ostrov na svete, ktorý fungoval 28 dní len na energii získanej z obnoviteľných zdrojov
El Hierro, najmenší z Kanárskych ostrovov, je jediným ostrovom na svete, ktorý fungoval 28 dní za sebou len s využitím veternej a vodnej energie. 1,1 milióna rokov starý vulkanický ostrov, vyhlásený za svetovú biosférickú rezerváciu a geopark UNESCO, je na ceste k 100-percentnej energetickej sebestačnosti vďaka čistým obnoviteľným zdrojom. Malý atlantický ostrov tak dokazuje, že obnoviteľné energie sú životaschopným riešením pre ľudí žijúcich na izolovaných územiach po celom svete.
Paríž začína pracovať na premene rušného kruhového objazdu na prvý mestský les
Paríž začal vysádzať svoj prvý mestský les, pretože sa chce stať jedným z najzelenších miest v Európe. Do konca jari bude na území, ktoré bývalo frekventovaným kruhovým objazdom v mestskej časti Montparnasse, 470 stromov vrátane dubov, jaseňov, javorov a divých čerešní. Výskum ukazuje, že mestské stromy môžu znížiť teploty o 2 °C až 10 °C v závislosti od miestnych podmienok. A okrem ich chladiacich účinkov sú zelené plochy a stromy spojené so zvýšeným šťastím, lepším duševným zdravím a zvýšenými sociálnymi interakciami.
India pripravuje najväčší projekt obnoviteľnej energie na svete
Tento obrovský park obnoviteľnej energie bude veľký ako Singapur a bude viditeľný z vesmíru. Solárna a veterná farma vznikne na ploche veľkej soľnej púšte, ktorá oddeľuje krajinu od Pakistanu. India očakáva, že park bude dokončený o tri roky. Po dokončení bude park obnoviteľnej energie Khavda veľký asi ako Singapur a bude sa rozprestierať na 726 kilometroch štvorcových. Ročne dodá 30 gigawattov obnoviteľnej energie, čo by malo stačilo na napájanie takmer 18 miliónov indických domácností.
Austrália končí s financovaním zámorských projektov podporujúcich fosílne palivá
Austrália má dlhú históriu financovania projektov fosílnych palív prostredníctvom svojej exportnej úverovej agentúry Export Finance Australia. Podľa výskumu Jubilee Australia Research Centre v rokoch 2009 až 2020 vynaložila 1,7 miliardy dolárov na rozvoj uhlia, ropy a plynu. Najnovšie sa Austrálska vláda pripojila ku globálnemu partnerstvu, ktoré sa zaviazalo zastaviť vynakladanie miliárd dolárov zahraničnej pomoci a pôžičiek na expanziu fosílnych palív.
Obnoviteľné zdroje na vzostupe, odborníci hovoria o „začiatku konca“ éry fosílnych palív
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vzbudila nádej na koniec éry fosílnych palív, keď po prvýkrát predpovedala, že spotreba ropy, plynu a uhlia dosiahne vrchol pred rokom 2030 a začne klesať. Správa thinktanku Ember zistila, že emisie z výroby elektriny v prvej polovici roku 2023 stagnovali a v nasledujúcom období by mohli klesať. Správa skúmala výrobu energie v 78 krajinách, ktoré predstavujú 92 % celosvetového dopytu po elektrine. Zistilo sa, že množstvo vyrobenej slnečnej energie vzrástlo o 16 % a celosvetový výstup veternej energie o 10 %.
Prečítajte si tiež:
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I November 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I Október 2023
Domáce a svetové DOBRÉ ENVIRO správy I September 2023