Nový dokumentárny film Seaspiracy poukazuje na dopady nadmerného rybolovu na stav našich oceánov

Koncom marca mal na Netflixe premiéru dokumentárny film Seaspiracy, ktorý nadväzuje na film Cowspiracy z roku 2014. Za filmom Cowspiracy stál aj Leonardo DiCaprio a zobrazoval dopady živočíšnej výroby na životné prostredie.

Film Seaspiracy sa zaoberá dopadom komerčného, nadmerného rybolovu a ničením morských ekosystémov. Veľryby, žraloky, delfíny a korytnačky sú v dokumente označované ako „vedľajší úlovok“, ktorý sa omylom chytí do sietí. V rozhovoroch s aktivistami tvorcovia prinášajú aj niekoľko predpovedí. Jednou z nich je aj uvedenie roka 2048 ako momentu, od ktorého môžu byť oceány bez morských živočíchov.

Niekoľko faktov z dokumentu:

  • V Spojených štátoch sa každoročne uloví, zraní alebo zabije 250 000 morských korytnačiek.
  • 1,6 miliárd hektárov morského dna sa každý rok zničí vlečnými sieťami.
  • S rybolovom je spájané aj využívanie pracovnej sily, zlé pracovné podmienky a otroctvo, ktoré bolo hlásené v 47 krajinách.

Dokument sa tiež zaoberá aj otázkou udržateľného rybolovu a fariem, otvára tému korupcie, ktorá v tomto priemysle funguje a spochybňuje označenie „z udržateľného chovu“.

Cieľom dokumentárneho filmu Seaspiracy je priniesť širokej verejnosti obraz o súčasnom stave rybolovu a zároveň ponúknuť riešenie, ktorým môže každý z nás prispieť k obmedzeniu nadmerného rybolovu a k ochrane našich oceánov. Odpoveďou môže byť prechod na rastlinnú stravu a obmedziť tak dopyt po morských živočíchov na našich tanieroch.

Tento 90-minútový film režiséra Aliho Tabriziho, ktorý bol uvedený na Netflixe len prednedávnom, sa už zaradil medzi 10 najsledovanejších filmov a získal si množstvo fanúšikov po celom svete.

Titulný obrázok: facebook.com/seaspiracy


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky