Ceny energií rastú. Zamerajte sa na obnoviteľné zdroje a ušetrite pri ich financovaní

Čelíme negatívnym klimatickým zmenám a aj rôznym nepredvídateľným udalostiam. Ako spotrebitelia robíme rozhodnutia ako s ohľadom na ekológiu, tak aj na svoju peňaženku. Obzvlášť to platí pri financovaní energetických riešení pre naše bývanie.

Ceny za energie rastú a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal tento trend zastaviť. Ľudia sa preto obzerajú po alternatívnych riešeniach pri kúpe či stavbe nových domov. A aj tí, ktorí už bývanie majú, sa sústredia na renováciu v podobe ekologickejších a energeticky úspornejších riešení. Na Slovensku môžeme čoraz častejšie vidieť na domoch inštalované fotovoltické systémy či dokonca veterné turbíny. K zlepšeniu energetickej účinnosti domu môže prispieť aj zateplenie jeho fasády a strechy a v neposlednom rade aj výmena okien a vchodových dverí. Všetko toto postupne dokáže významne znížiť náklady na spotrebu a energie. Samozrejme, k energetickým úsporám môžu prispieť aj nové úspornejšie spotrebiče s ekologickým certifikátom a dodržiavanie rôznych tipov a odporúčaní spojených s prevádzkou a údržbou elektronických zariadení, ktorých máme plné domovy.

Hoci sa možno nachádzame v rôznych situáciách alebo začíname s úsporou energií z iného konca, každý z nás môže získať benefity pri financovaní svojich ekologických projektov. Úver pre modrú planétu od Tatra banky umožňuje získať zníženú úrokovú sadzbu, pokiaľ je predmetom kúpy udržateľný produkt. Či už ide o energetickú modernizáciu domu v podobe zateplenia fasády, rekuperáciu alebo kúpu kotla na biomasu, to všetko môžete prefinancovať za zvýhodnených podmienok. Benefit poskytuje banka aj pri kúpe zariadení vyrábajúcich energiu a teplo z obnoviteľných zdrojov i pri rozhodnutí zabezpečiť si ekologický dopravný prostriedok. Stačí predložiť faktúru a príslušný doklad preukazujúci kúpu udržateľného produktu a banka zníži priznanú úrokovú sadzbu na 4,99 % ročne. Navyše, vráti aj uhradený poplatok za úver v prípade, že je úver poskytnutý online cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking.

Bezúčelový úver – do 30 000 € a bez ručiteľa | Tatra banka

Titulný obrázok zdroj: Profimedia