Ako správne triediť odpad po Valentínovi? Najlepšie je, ho ani nevyprodukovať

Deň svätého Valentína tu máme aj tento rok, a hoci ide iba o jeden deň, pohľadnice, rôzne obaly či kvety tu s nami zostávajú dlhšie. Počas tohto sviatku sa radi fotíme s kvetmi a darčekmi, vychutnávame si sladké bonbóny a cukríky, keď sa však tento ošiaľ skončí, zistíme, že niektoré dary sú nepraktické, zavadzajú nám a rovno ich zahodíme. Tento rok neplňte zbytočné smetné koše a skládky. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete recyklovať odpad z Valentína.

Obaly zo sladkostí

Všetky čokoládky sa nepochybne časom zjedia, ale čo obaly? Valentínske sladkosti bývajú v rôznych obaloch. Väčšinou ide o plast, papier a hliníkovú fóliu. Pozor na kompozity, pretože niektoré obaly sa skladajú z viacerých materiálov. Vždy sa pozerajte na prevažujúcu zložku. Ak väčšinu obalu tvorí papier, odpad poputuje do modrého kontajnera na papier. Pri čokoládových dezertoch a bonboniérach ľahko oddelíte papierovú časť od plastovej, v ktorej sa nachádzajú čokoládky. Medzi nimi býva hrubá biela papierová vrstva, ktorá poputuje do kontajnera na papier. Na čokolády sa používa veľa rôznych obalov, ktoré sa väčšinou dostanú do koša. Môžete sa však spýtať vo vašej komunite, alebo na sociálnych sieťach, či ich niekto náhodou nepotrebuje na umeleckú tvorbu. Ak chcete maškrtiť ekologickejšie, skúste si vyrobiť vlastné, domáce sladkosti. Nezabudnite, že šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec a iné zvyšky z pečenia a varenia patria do bioodpadu alebo sa dajú kompostovať v domácich kompostéroch. Ak chcete minimalizovať čas strávený v kuchyni a rozhodnete sa napríklad pre pizzu, kartónová krabica, v ktorej prišla, sa dá recyklovať iba vtedy, pokiaľ nie je príliš nasiaknutá tukom.

Ak by ste si neboli istí, kam s obalmi od sladkostí, pozrite si toto krátke, vtipné a užitočné video.

Kompostujte svoje kvety

Kvety by nikdy nemali ísť do zmesového odpadu, pretože sa dajú kompostovať, buď v domácom kompostéri alebo ich môžete vyhodiť do bio odpadu, ide o hnedý kontajner. Pred vyhodením kvety zbavte všetkých mašieľ, drôtov, obalov. Ak sú kvety zabalené v celofáne, pozor. Tento obal nie je vyrobený z plastu, ale z celulózy. Ak sa však neviete rozhodnúť, či ide o celofán alebo plastový obal, zvoľte vždy radšej kontajner na plasty. Namiesto rezaných kvetov, ktoré vydržia len niekoľko dní a cestovali k vám tisícky kilometrov, sa rozhodnite pre izbovú rastlinu alebo kvety, ktoré možno na jar vysadiť vonku, napríklad tulipány. Kvety sú organické a poskytujú kvalitný kompost, ktorý môžete použiť vo vašej záhrade alebo na ošetrenie trávnika. Ak aktuálne nie je teplé počasie, zvážte vysušenie kvetov a ich následné použitie v potpourri, aby ste ich premenili na niečo užitočné a voňavé. Čo je to potpourri? Mrknite video nižšie.

Premeňte pohľadnice na umenie

Žiaľ, veľa valentínskych pohľadníc je plných rôznych trblietok, fólií a nálepiek, ktoré nie sú recyklovateľné. Tak isto ani voskovaný papier. Hoci tieto materiály nemôžu ísť do triedeného odpadu, môžu sa neskôr znova použiť na rôzne dielka a umelecké výrobky. Odložte si ich na neskôr, aby ste ich mohli použiť pri výrobe domácich pohľadníc, dekorácií alebo zošitov. Čisté, suché papierové pohľadnice patria do modrého kontajnera a dajú sa recyklovať. Skontrolujte, či sú úplne celé vyrobené z kartónu alebo papiera. Položky, ako sú obálky a papierové karty, môžete vyhodiť tiež do modrého kontajnera za spomínaných podmienok (sú čisto papierové a neznečistené). Papierové krabičky a krabice nezabudnite poriadne postláčať, aby v kontajneri zaberali čo najmenej miesta. 

Tip od nás: Namiesto toho, aby ste si kúpili pohľadnicu ktorá sa pravdepodobne dostane časom do koša, vytvorte si vlastné jedinečné pozdravy pomocou opakovane použiteľných alebo recyklovateľných predmetov vo svojom dome.

zdroj: freepik.com

Darčekové tašky použite znova

Keď dostanete darček vo farebnej, červenej či ružovej darčekovej taške, odložte si ju a môžete ju použiť opätovne. Vytvorte si doma “tašku s taškami” a darčekovým materiálom (obaly, mašle, stuhy,…), kam ich budete odkladať a potom odkiaľ môžete neskôr čerpať. Opätovné použitie darčekových tašiek pomôže znížiť množstvo odpadu, a tiež vám ušetrí peniaze.

Nechcené darčeky

Pokiaľ viete, že daná osoba nebude darček u vás hľadať, môžete ho darovať ďalej. Máte z toho veľkého chlpatého plyšáka nočné mory? Darujte ho niekomu, komu urobí úprimnú radosť. Nevyhadzujte nechcené veci len tak do koša. Môžu potešiť členov vašej rodiny, kolegov či kamarátov. Môžete ich tiež priniesť do reuse centra. Ak dostanete namiesto plyšáka napríklad parfum, krabička z neho patrí do modrého kontajnera na papier a ak je zabalený ešte aj v plastovom obale, ten zahoďte do plastov. Žiaľ, nafukovacie balóniky (aj tie fóliové) patria do zmiešaného odpadu a nedajú sa recyklovať, tak ak sa to dá, vyhnite sa im. Tento rok sa s partnerom dohodnite na ekologickejšom darčeku. Prípadne si namiesto jeho kúpy naplánujte spoločný výlet do prírody.

zdroj: freepik.com

Všetka tá romantika, ktorá prichádza so sviatkom lásky, vedie k hromade odpadu. V skutočnosti je Valentín jedným z najmenej ekologickým dňom v roku. Takže, poďme to zmeniť. Nezáleží na tom, či máte partnera, alebo žijete sami, každý môže (nielen) na Valentína preukázať lásku našej planéte. Namiesto toho, aby ste všetko vyhadzovali do zmiešaného odpadu, dajte veciam druhú šancu a správne ich vytrieďte.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com