Deň Detí sa blíži a preto sme zozbierali niekoľko aktivít, ktoré s nimi môžete, nielen v tento ich sviatok, vyskúšať. Snažili sme sa vyberať ekologické a udržateľné aktivity vo vnútri, aj vonku, aby ste boli pripravení na akékoľvek počasie a situáciu.
Veríme, že vás niečím inšpirujeme a pokojne nám do komentárov napíšte vaše obľúbené hry s deťmi, budeme sa tešiť. Nezabudnite si článok uložiť, letné prázdniny sa blížia. 3,2,1 začíname.
1. Vyrobte si domácu plastelínu
Budete potrebovať
- 300 ml vody
- 150 gramov hladkej múky
- 75 gramov soli
- 2 PL octu
- 1 PL oleja
- prírodné potravinárske farbivo (prípadne zužitkujte polámané kúsky voskoviek)
Všetko spolu zmiešajte na panvici a miešajte, až pokým sa nevytvorí lepkavá hrudka. Nechajte vychladnúť, povaľkajte rukami a uistite sa, že sa nelepí, ingrediencie sú prepojené a bude sa s ňou dobre pracovať. Skladujte v uzavretej nádobe pri izbovej teplote. Namiesto múky môžete použiť aj kukuričný škrob, namiesto farbiva voskovky, potom ale dávajte pozor, aby ju dieťa neochutnalo.
2. Vysaďte si spolu bylinkovú záhradku
Výsadba rastliniek v exteriéri je skvelá ekologická letná aktivita pre deti. Ak ste však kvôli nepriaznivému počasiu uviazli vo vnútri, záhradkárčiť môžete aj tu, ak si zariadite vnútornú bylinkovú záhradku. Bylinky majú tendenciu rásť rýchlo, čo je skvelé pre všetky netrpezlivé deti. Začnite s malými kvetináčmi, ktoré sa vám zmestia na parapetu. Už o pár týždňov budete mať čerstvé bylinky, ktoré môžete použiť na všetky obľúbené jedlá vašich detí, a tie sa budú tešiť z toho, že vám pomohli. A čo si sami zasadili, to aj skôr zjedia.
3. Urobte si bábkové divadlo
Bábkové divadlo je jednou z najlepších ekologických vnútorných aktivít pre deti, pretože ponúka hodiny a hodiny zábavy. Stačí dať svojim deťom starú škatuľu na výrobu javiska a zvyšné “odpadové” materiály na výrobu bábok, ako staré látky a podobne. Nielenže si vaše deti užijú veľa zábavy pri vytváraní a zdobení javiska a bábok, ale tiež sa skvele zabavia pri vymýšľaní a hraní svojich hier.
4. Postavte si vtáčiu búdku alebo hmyzí domček
Ak máte nejaké zvyšné kúsky dreva, môžete si so svojimi deťmi postaviť vtáčiu búdku, ktorú si operení priatelia vo vašej záhrade určite zamilujú. Svoju búdku a kŕmidlo pre vtáky si zaveste na dvore a deti si môžu robiť poznámky a fotky rôznych vtákov, ktoré uvidia. Takisto si môžete vyrobiť aj domček pre hmyz. Existuje celý rad užitočného hmyzu, ktorý sa poteší novému miestu na bývanie. Všetko, čo deti potrebujú, je drevená škatuľa, vetvičky, listy, drevené štiepky, kartónové rúrky, prípadne drevené bloky s vyvŕtanými otvormi. Potom môžete, pomocou špagáta, pripevniť všetko dohromady.
5. Zahrajte si ekologickú hru
Deň detí môžete ekologicky osláviť aj tak, že deťom prečítate knižku s tematikou ochrany prírody, alebo si zahráte spoločnú hru. Nie je žiadnym tajomstvom, že deti sa učia najlepšie prostredníctvom hier. Hranie je skvelý spôsob, ako rozvíjať u svojich detí schopnosti učiť sa, pomáha regulovať emócie a rozvíjať strategické myslenie. Od mala im takto môžete vštepovať užitočné informácie, nielen o ekológii. Malé deti ich nasávajú ako špongia, takže teraz je ten správny čas vychovávať budúce generácie ekológov a uvedomelých ľudí, ktorým záleží na našej planéte.
6. Pozrite si spolu film
Pripravte si domáci popcorn, zatiahnite okná a zahrajte sa na domáce kino. Buď si zvolíte prírodopisný dokument alebo rozprávku. Na výber je ich hneď niekoľko. Vaše deti si zamilujú napríklad The Lorax alebo Wall-E. A keď film skončí, využite to ako príležitosť porozprávať sa so svojimi deťmi o ich pocitoch z príbehu.
7. Vypočítajte si svoju uhlíkovú stopu
Naučte svoje deti, čo je to uhlíková stopa, ako si ju môžete vypočítať a spolu sa zamyslite ako ju vaša rodina môže znížiť. Viac hláv, viac nápadov. Nepodceňujte v tomto svoje ratolesti, možno vás prekvapia a navrhnú kreatívne riešenia. Keď si deti zmerajú svoju uhlíkovú stopu, dozvedia sa viac o tom, čo všetko využíva energiu, ako môžu znížiť svoju produkciu a aký vplyv na svet majú aj malé zmeny.
8. Zapíšte sa do knižnice
Ak tam ešte nie ste, je ten najvyšší čas, aby ste svoje deti zapísali do miestnej knižnice. Knižnica je veľmi priateľské miesto k našej Zemi, pretože knihy sa používajú znovu, znovu, a znovu…
9. Pozbierajte odpad
Táto aktivita je veľmi jednoduchá a menšie deti ju budú milovať, najmä ak im inokedy zakazujete zbierať veci zo zeme. Je to jednoduché. Choďte so svojimi deťmi na „zelenú prechádzku“ a vezmite si so sebou rukavice a tašku a cestou pozbierajte odpadky. Nezabudnite ich správne recyklovať a poučiť svoje deti o tom, čo kam patrí.
10. Choďte na cyklovýlet
Ak hľadáte aktivitu, pri ktorej budú vaše deti vonku a budú aktívne, ísť na rodinný výlet na bicykli je tá správna voľba. Navyše zábavná a ekologická. S množstvom parkov a cyklotrás určite objavíte veľa miest, ktoré môžete preskúmať. Ešte lepšie je, že cyklistika má najnižšiu uhlíkovú stopu zo všetkých druhov dopravy. Takže keď plánujete stráviť deň niekde blízko domova, je to skvelý spôsob dopravy na určené miesto.
Udržať si ekologický životný štýl, keď máte deti, môže byť náročné. Svoje ratolesti však môžete vzdelávať, zabávať a zároveň aj šetriť životné prostredie. Stačí robiť malé kroky každý deň a deti vás budú nasledovať. Buďte im dobrým príkladom a venujte im svoju pozornosť. Nielen na Deň detí.