ROZHOVOR: Ako môže prepravná spoločnosť znižovať environmentálnu stopu? Gebrüder Weiss predstavil projekt Zero Emissions

Sme radi, že sa otázkami dopadu podnikania na životné prostredie zaoberá čoraz viac spoločností. „Zelené projekty“ sa stávajú súčasťou firemnej kultúry a môžeme sa s nimi stretnúť v rôznych oblastiach. A v tomto trende nezaostáva ani prepravno-logistický rakúsky gigant Gebrüder Weiss. Preto sme sa porozprávali s marketingovou manažérkou spoločnosti Helenou Janásovou o tom, ako môže prepravná spoločnosť znižovať vlastnú environmentálnu stopu a ako môže pomôcť svojim klientom vypočítať a kompenzovať uhlíkovú stopu, ktorá vzniká pri doručení balíkov.

Čo je pre prepravnú spoločnosť najväčšou výzvou na poli environmentálnej zodpovednosti?

Keďže v GW využívame rôzne formy prepráv, je našou environmentálnou výzvou a cieľom zároveň najmä znižovanie emisií CO2. Preto sme v GW vytvorili korporátny projekt Zero Emissions, ktorého prínosom je, že umožňuje zákazníkom tieto emisie kompenzovať.

Ako funguje kompenzovanie emisií v praxi?

Zákazník dostane od nás vďaka Zero Emissions podrobné informácie o uhlíkovej stope, ktorú po sebe jeho zásielky zanechávajú. Tento výpočet produkcie CO2 zahŕňa každú jednu prepravovanú zásielku kdekoľvek po svete, a to pozemnou, železničnou, námornou, či leteckou prepravou. Emisie dokážeme vypočítať vďaka webovej databáze EcoTransIT, a uvádzame ich na faktúre za prepravu, spolu s nákladmi na ich kompenzáciu. Našou snahou je, aby tieto kompenzačné platby smerovali do certifikovaných projektov na ochranu klímy na rôznych kontinentoch. Samozrejme starostlivo vyberáme také projekty, ktoré výrazne znižujú emisie CO2, alebo ich celkovo eliminujú. Náš zákazník následne dostane certifikát dokladujúci jeho podporu príslušného projektu. Veríme teda, že vďaka Zero Emissions podporíme všetkých našich zákazníkov na ich vlastnej ceste ku klimatickej neutralite. CO2 je totiž globálnym problémom, ktorý zasahuje všetky kontinenty a kúty našej planéty.

Aké ďalšie projekty a ciele ste si vytýčili?

Na poli ochrany životného prostredia a hľadania udržateľných spôsobov logistiky, sme my v Gebrüder Weiss, aktívni aj inak. Do roku 2030 chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu v našich logistických termináloch, a to prostredníctvom využívania elektriny vyrobenej pomocou fotovoltaických systémov. Okrem toho už teraz v našich zahraničných pobočkách využívame nízkoemisné nákladové vozidlá, ktoré sú podporované skvapalneným zemným plynom (LNG, CNG), elektrickou energiou a vodíkom (palivovými článkami). Verím, že ich čoskoro predstavíme aj na Slovensku.

Gebrüder Weiss tiež investuje do radu nákladných vozidiel s nízkymi emisiami. Na obrázku je vodíkové nákladné auto.
(Zdroj: Gebrüder Weiss / Scheutzow)

Digitalizácia významne pomáha znižovať environmentálnu záťaž, ktorú spoločnosti na životné prostredie vytvárajú. Plánujete zmeny aj v tejto oblasti?

Naše kroky vedú po novom aj smerom k digitalizácii našich procesov a prepravných dokumentov. Na Slovensku od januára 2022 testujeme plne elektronickú verziu potvrdenia o doručení pri rozvoze zásielok zbernou službou. Veríme, že táto zmena prispeje k efektívnejšej správe prepravných dokumentov, a zároveň výrazne zníži dopad našej činnosti na životné prostredie. Zistili sme, že na zjednodušenie a zrýchlenie administrácie procesov môžeme využívať tzv. elektronickú podobu POD (proof of delivery). Odteraz namiesto dvoch vyhotovení príslušného dokumentu bude stačiť jediný originál uložený v tzv. optickom archíve. Zákazníci budú mať pritom možnosť do neho kedykoľvek  nahliadnuť, a to prostredníctvom zákazníckeho portálu myGW. Podobný postup už používame aj v súčasnosti, keď do archívu ukladáme kópiu fyzického potvrdenia o doručení. Nový plne elektronický proces tak odteraz vykoná potvrdenie prevzatia tovaru prostredníctvom dotykového skenera, ktorý obsluhuje náš doručujúci vodič. V rámci pilotného projektu testuje tento náš systém niekoľko desiatok našich vodičov, a v dohľadnej dobe počítame s prechodom na plnú prevádzku, ktorá fyzickú formu dokumentácie úplne nahradí.

Okrem toho, náš nový elektronický systém poskytne informácie o stave doručenia v reálnom čase, prípadnom poškodení každého nákladového kusu, vrátane pohodlného spracovania dokumentačných fotografií, až po evidenciu paletového konta. Všetky dáta potom okamžite prenesieme do centrálneho systému, a z neho do nášho portálu myGW.

Menej tlačených dokumentov tak prinesie úsporu papiera, čím v Gebrüder Weiss znižujeme dopad činnosti na životné prostredie. A to sa ráta pre budúcnosť nás všetkých!

Digitalizácia je trendom, ktorý pomáha znižovať záťaž na životné prostredie

Niektoré spoločnosti sa môžu obávať zmien v zavedených procesoch. Ako by ste ich v tomto podporili?

Každá zmena v zavedených procesoch je na začiatku výzvou. Zmena znamená vystúpiť zo zabehaných koľají, učiť sa nové veci a prispôsobiť sa novému prostrediu. Ale tak je to so všetkým. Nielen v procesoch súvisiacich s ochranu životného prostredia. Tu je dôležité zamerať sa na efekt a dopady nových procesov a na ich hlavný cieľ. V tejto oblasti totiž dosiahnutý cieľ je čistejšie životné prostredie pre všetkých, nielen pre danú spoločnosť a jej zamestnancov. A to považujem za veľkú motiváciu.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.