V dnešnom uponáhľanom svete je naše pohodlie často na úkor našej planéty. Ale čo keby sme vám povedali, že si môžete vychutnať výživné a rýchle polievky a zároveň znížiť svoj dopad na životné prostredie?
Plytvanie potravinami je alarmujúcim problémom na celom svete a ani naša krajina nie je výnimkou. Našťastie príprava domácich polievok zo zvyškov, ktoré máte doma, môže svojou troškou prispieť k zníženiu tohto plytvania, aspoň vo vašej domácnosti! Aj keď sa polievky z donášok môžu zdať ako najlepšia možnosť, často sú spojené so skrytými nákladmi. Okrem vysokej ceny, balené polievky vytvárajú nadmerný (plastový) odpad. A keď využijete všetky zvyšky zo svojho týždenného nákupu, polievku získate v podstate “zadarmo”. V tomto článku nájdete päť chutných receptov, ktoré potešia vaše chuťové poháriky – či už ste skúsený profík alebo nováčik vo varení.
Zeleninová polievka zo zvyškov
Určite sa vám stáva, že vám v chladničke zostane aspoň pár rôznych druhov zeleniny. Ukončite ich utrpenie. Na polievke je skvelé, že môžete použiť čokoľvek, čo máte. Nemáte dostatok zemiakov na kašu alebo sa na vás smutne pozerá jedna osamelá mrkva? Dajte to všetko do polievky. Pre tento recept nie sú stanovené žiadne ingrediencie, jednoducho ich zmiešajte podľa toho, čo vám zostalo. Máme však pre vás niekoľko tipov, ako zlepšiť svoje zručnosti v oblasti varenia polievok – bez ohľadu na to, akú zeleninu použijete. Začnite dobrým aromatickým základom, ako je napríklad cesnak, kurkuma, chilli papričky a zázvor, ktoré potešia vaše zmysly a zahrejú. Použitie vývaru je ideálne, ale voda je tiež v poriadku. Čerstvé alebo sušené bylinky urobia zázraky. Vo všeobecnosti je spôsob varenia nasledovný: Vo veľkom hrnci zohrejte (na strednom ohni) dve polievkové lyžice oleja.
Ak používate cibuľu, začnite ňou, opražte ju a uvarte do mäkka. Pridajte cesnak a koreňovú zeleninu, ako je mrkva. Následne pridajte všetku zvyšnú nakrájanú zeleninu, korenie a vývar (vodu). Zvýšte teplotu a priveďte polievku do varu. Po dosiahnutí bodu varu znížte teplotu na mierny var a dovarte pod pokrievkou – približne 20-30 minút. Polievku opatrne rozmixujte – ak máte radi krémovú, môžete ju však zjesť aj bez mixovania, záleží len od vás.
Mrkvovo-šošovicová polievka
Táto báječná polievka má pikantný nádych a je plná živín a železa. Na jej prípravu stačí 5 jednoduchých krokov! Vo veľkom hrnci nasucho opražte 2 ČL rasce so štipkou chilli vločiek, asi po dobu 1 minúty. Polovicu semienok odložte. Do panvice pridajte olivový olej, nahrubo nastrúhanú mrkvu, červenú šošovicu, zeleninový vývar a obľúbené rastlinné mlieko (použite napríklad kokosové mlieko so zníženým obsahom tuku ). Privedieme do varu. Varte asi 15 minút, kým šošovica nezmäkne. Polievku vyšľaháme kuchynským robotom do hladka (alebo ju necháme ako je). Dochutíme podľa seba. Dobrá bude s opečeným starším chlebom, ktorý ste už plánovali vyhodiť a čerstvým koriandrom, pokiaľ máte radi koriander. Presný zoznam ingrediencií nájdete tu.
Výživná tekvicová polievka
Tento recept je ideálny na chladnejšie dni, pretože vás dokonale zahreje. Zbavte sa mýtu, že rýchlo urobené jedlo musí byť nezdravé, toto je plné výživnej a chutnej zeleniny. Zahrejte olivový olej na strednom ohni a potom niekoľko minút restujte cibuľu a mrkvu. Pridajte stonkový zeler a restujte ďalšie 2 minúty. Potom prihoďte cesnak a miešajte, kým nepustí vôňu. Pridajte predvarené tekvicové pyré z menšej tekvice a 1 liter zeleninového vývaru alebo vodu. Môžete dochutiť vetvičkou tymiánu a bobkovým listom. Premiešajte a priveďte do varu, potom znížte teplotu na mierny var a prikryte. Polievku nechajte variť asi 30 minút. Odstráňte pokrievku a opatrne vyberte tymián a bobkový list. Pridajte rastlinné mlieko, soľ a korenie podľa chuti. Hrniec prikryte a duste ďalších 5 minút. Ak chcete polievku hladšiu, použite mixér. Aby ste mali istotu, že použijete všetku tekvicu, na ozdobenie polievky pridajte opražené tekvicové semienka.
Krémová paradajková polievka
Máte aj vy pekné spomienky na namáčanie chrumkavého chleba do domácej, klasickej paradajkovej polievky? Tento recept na paradajkovú polievku je super jednoduchý a trvá len 30 minút, čo je skvelé aj pre zaneprázdnených jedincov. Vo veľkom hrnci zohrejte olivový olej, potom pridajte cibuľu a cesnak. Varte na miernom ohni, kým cibuľa nezmäkne (asi 5 minút). Vmiešame paradajkový pretlak, nakrájané mäkké paradajky a lístky bazalky a privedieme k varu. Znížte teplotu a varte asi 15 minút, kým nezhustne. Ak dávate prednosť krémovej polievke, zmes rozmixujte, aby vznikla hladká omáčka. Na dokončenie pridajte 1 polievkovú lyžicu rastlinnej smotany, podľa chuti. Priveďte do varu a varte asi 5 minút – potom môžete podávať!
Vegánska citrónová šošovicová polievka
Získajte všetky potrebné živiny na jednom tanieri s touto chutnou a pikantnou vegánskou polievkou. Zaručene urobí radosť vášmu telu. Aj keď je úplne bez mliečnych výrobkov a vegánska, je super bohatá na vitamíny a krémová. A čo je ešte lepšie, pravdepodobne máte všetky ingrediencie len tak ležiace vo vašich kuchynských skrinkách. Vo veľkom hrnci zohrejte olivový olej na strednom ohni, potom pridajte cibuľu, cesnak a mrkvu so štipkou soli a korenia. Bude to trvať asi 7 minút, často miešajte, kým nezmäkne. Za stáleho miešania pridajte paradajkovú pastu, rascu, koriander, červenú papriku a kurkumu, miešajte ďalších 30 sekúnd. Ak máte radi pikantné, môžete pridať chilli vločky alebo kajenské korenie. Pridajte šošovicu, vývar (vodu) a štipku soli. Polievku priveďte do varu a znížte oheň. Varte na miernom ohni 15-20 minút, kým šošovica nezmäkne (ak používate zelenú alebo hnedú šošovicu, bude to trvať trochu dlhšie, postupujte podľa pokynov na obale). Polovicu polievky preložíme do mixéra a rozmixujeme na pyré. Potom ho vráťte do hlavného hrnca. Vmiešame trochu citrónovej šťavy a na záver ozdobíme koriandrom. Ak nemáte radi koriander, môžete do zmesi primiešať napríklad čerstvý špenát alebo petržlen.
Tak čo, vybrali ste si niečo na dnešný obed? Aké sú vaše obľúbené udržateľné a “eko friendly” recepty? Napíšte nám do redakcie a najlepšie zverejníme na našej stránke. Dobrú chuť!