Príbeh 15 ročného chlapca, ktorý pretvára odpad z textilnej továrne na oblečenie pre chudobné deti

Tanay Jain, 15 ročný študent z Kalkaty, založil nadáciu Katran Foundation, ktorá upcykluje odpadovú látku z textilných tovární, poskytuje zamestnanie krajčírom a venuje oblečenie znevýhodneným deťom.

Módny priemysel je jedným z najviac znečisťujúcich priemyselných odvetví na svete. Je zodpovedný za 10 percent z celkového množstva oxidu uhličitého emitovaného ľuďmi a je druhým najväčším znečisťovateľom vody na svete. Okrem obrovského dopadu na našu planétu, sa nie veľmi často hovorí aj o textilnom odpade, ktorý pri nových módnych kúskoch vzniká.  

Tanay Jain mal možnosť vidieť textilný odpad v podobe odrezkov látok v textilnej továrni svojho otca. „V roku 2018, keď som navštívil otcovu továreň, som uvidel veľké stroje, veľa robotníkov a veľa malých kúskov látky pohodených po podlahe a skladovaných vo veľkých kontajneroch. Keď som sa ho spýtal, čo sa stane s celou tou kopou látky, odpovedal, že je to odpad a bude vyhodený. Vtedy som sa ho spýtal, či by sa dal použiť na zošívanie odevov pre malé deti,“ prezradil Tanay začiatky svojej cesty pre miestny magazín TheLogicalIndian.

Následne v tom istom roku Tanay založil nadáciu Katran Foundation s cieľom znížiť celkový odpad vznikajúci v továrni na výrobu odevov a pomôcť chudobným deťom. To, čo sa začalo ako ušľachtilá iniciatíva, sa vďaka podpore rodinných príslušníkov, kamarátov a sponzorov, stalo plnohodnotnou organizáciou.

Nadácia začínala s malým počtom krajčírov a spoločne dokázali nájsť spôsob, ako využívať textilné odrezky a premieňať ich na oblečenie. Prvé kúsky potom putovali do miestnych sirotincov. V súčasnosti má Katran Foundation v Kalkate 68 krajčírov. „Keď sa práca našej nadácie začala rozširovať, našli sme viac krajčírov, aby sme mohli proces šitia urýchliť. Mnohí z ich boli pre nedostatok práce v našej krajine nezamestnaní a bývali v prímestských častiach Kalkaty. Pochádzali z finančne slabších pomerov a boli nám vďační za poskytnutie zamestnania. Z vyradených malých kúskov oblečenia prinesených do nadácie často vytvárajú aj „ozdobné“ odevy a deti tieto vzory tešia,“ dodal Tanay.

V rámci nadácie sa doteraz podarilo upcyklovať 3 500 metrov látky, z ktorých vyrobili 2 500 šiat pre znevýhodnené deti v Kalkate a v ďalších mestách v Indii. Cieľom nadácie je tiež nájsť pomocou sociálnych sietí sponzorov, ktorých oslovil ich ušľachtilý zámer a pokračovať v úspešnej pomoci chudobným deťom.

Aj tento zo začiatku nenápadný príbeh nás môže utvrdiť v názore, že skvelý nápad sa môže zrodiť kdekoľvek a svet videný detskými očami často hľadá riešenie tam, kde dospelí nie.


ROZHOVOR:
Zabezpečujú materiálnu pomoc a zároveň dbajú na to, aby funkčné veci zostali čo najdlhšie v obehu. Spoznajte príbeh OZ Samaria


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
…a nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra, aby vám neunikli žiadne novinky