Klimatický summit COP26: Čo by sme o ňom mali vedieť a prečo by nás mal zaujímať?

Konferencia OSN o zmene klímy 2021 je opisovaná ako „posledná šanca na záchranu planéty“. Stretávajú sa na nej svetoví lídri, diplomati a aktivisti s cieľom stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií. Výsledky a dohovory sa budú týkať planéty nás všetkých, poďme sa pozrieť na najdôležitejšie body, ktoré by sme mali o klimatickom summite vedieť.

Čo je to COP26 a kde sa koná?

Označenie „COP26“ znamená Conference of the Parties, teda Konferencia zmluvných strán a číslice 26 označujú jej aktuálny, teda 26. ročník. Konferencia začala v nedeľu 31. októbra a potrvá do 12. novembra. Pôvodne sa mala konať minulý rok, ale vzhľadom na pandémiu COVID-19 bola o rok odložená. Konferencia sa koná v Glasgowe a usporadúva ju Spojené kráľovstvo, ktoré jej v partnerstve s Talianskom predsedá.

Prečo sa klimatický summit koná?

Prijatím Parížskej klimatickej dohody v roku 2015 súhlasila každá krajina na stanovení vlastných cieľov, ktoré budú viesť k obmedzeniu globálneho otepľovania výrazne pod úrovňou 2°C. V rámci Parížskej dohody sa krajiny zaviazali predkladať národné plány stanovujúce, o koľko znížia svoje emisie skleníkových plynov. Dohodli sa, že každých päť rokov prídu s aktualizovaným plánom, ktorý bude odrážať ich najvyššie možné ambície v tom čase.

Summit v Glasgowe je momentom pre krajiny, aby aktualizovali a prezentovali svoje plány na zníženie emisií. Na konferencii COP 26 sa bude skúmať, do akej miery sa im darí plniť záväzky v rámci cieľa Parížskej dohody udržať globálne otepľovanie výrazne pod úrovňou 2 °C v porovnaní s predindustriálnou dobou a snažiť sa obmedziť ho na 1,5 °C.

Kto sa konferencie zúčastní?

Na konferenciu do Škótska pricestuje približne 20 000 politikov, svetových lídrov, diplomatov a aktivistov. Prísť má aj americký prezident Joe Biden, generálny tajomník OSN António Guterres, či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Konferencie sa pravdepodobne nezúčastní čínsky prezident Si Ťin-pching, a to aj napriek tomu, že Čína zodpovedá za 27% celosvetových emisií skleníkových plynov.

Ciele COP26

Tohtoročná konferencia o zmene klímy má štyri hlavné ciele:

  • zabezpečiť globálne nulové čisté emisie do polovice storočia
  • zachovať cieľ spočívajúci v udržaní globálneho otepľovania v porovnaní s predindustriálnou dobou na úrovni 1,5 stupňa
  • zaviazať sa, že do roku 2025 sa zmobilizuje 100 miliárd USD ročne s cieľom pomôcť rozvojovým krajinám vyrovnať sa s nepriaznivými vplyvmi zmeny klímy
  • dokončiť súbor pravidiel, ktorými sa riadi vykonávanie Parížskej dohody

Pred summitom COP26 vydal Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy (IPCC) najnovší report, ktorý vysvetľuje vzťah medzi emisiami skleníkových plynov, ľudskou činnosťou a zmenou klímy. Ide o prvú časť šiestej hodnotiacej správy, na ktorej pracovalo 234 vedcov zo 66 krajín sveta. Ukazuje ako a prečo sa klíma k dnešnému dňu zmenila, aký je vplyv človeka na rozsah klimatických zmien vrátane extrémnych udalostí ako sú suchá, povodne, či topenie ľadovcov. Očakáva sa, že výsledky reportu budú politickí predstavitelia brať do úvahy pri návrhoch stratégií pre adaptáciu na zmierňovanie zmeny klímy a stanovovaní národných plánov.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.