O vyhorení sa zväčša rozpráva v súvislosti s našou kariérou. Sami na seba vyvíjame nadmerný tlak, cítime sa unavení, vystresovaní, strácame motiváciu a prirodzene tak prestávame plniť úlohy, ktoré sme si dali. Pri našej snahe o udržateľný životný štýl môžu na nás demotivačne pôsobiť aj drobné neúspechy alebo bojkot niektorých členov našej rodiny. Rovnako nás môžu napadať úvahy o zmysle našej snahy, ak si predstavíme tony vyhodených potravín, neekologické správanie niektorých ľudí, či prírodu posiatu odpadkami.
Dôležité je prestať očakávať dokonalosť od ostatných a predovšetkým samých od seba. Nájsť spôsob, ktorý bude vyhovovať presne nám, našim možnostiam a tvoriť tak pozitívny dopad pri užívaní si života na tejto krásnej planéte.
Ísť vlastnou cestou
Keď sa rozhodneme pre život priateľský k našej prírode, môžeme byť zo začiatku ohromení všetkými možnosťami, ktoré máme. Môžeme začať nakupovať lokálne, iba sezónne produkty, iba z druhej ruky, nakúpiť ekologické čistiace prostriedky, či dokonca si ich vyrábať sami, môžeme swapovať, používať látkové plienky, prestať jesť mäso, prestať si objednávať donášku, vyhnúť sa jednorazovým obalom, nosiť si so sebou vlastnú fľašu na vodu, pohárik na kávu, nákupnú tašku, variť zo zvyškov, separovať odpad, kompostovať… Ak sa pokúsime urobiť príliš veľa vecí naraz alebo sa rozhodneme „zhltnúť“ všetky ponúkané možnosti, tak sa popálime a vo výsledku príde sklamanie a zlyhanie. Žiť udržateľný život nemusí byť všetko alebo nič a to súvisí s nasledujúcim bodom.
Nemôžeme robiť všetko
Všetko v zozname jednoducho nemusí byť pre nás práve v tomto okamihu života, v ktorom sa nachádzame a to je v poriadku. Nie sú látkové plienky udržateľnou voľbou vo vašom živote? To je v poriadku, skúste zmeniť niečo iné. Nedokážete aktuálne obmedziť jazdu autom? To je v poriadku, skúste zmeniť niečo iné. Nevyhovuje vám tuhý šampón? To je v poriadku, skúste zmeniť niečo iné.
„Ísť za hranice toho, čo zvládame, je neudržateľné voči sebe.“
Ak sa budeme stále snažiť byť dokonalí vo všetkých smeroch nášho života, tak nakoniec vyhoríme. Nemôžeme očakávať, že každá jedna ekologická „výmena“, ktorú urobíme, bude mať úspech len preto, lebo mala úspech u niekoho iného. Je v poriadku, ak v niektorých oblastiach musíme vytvárať odpad. Každý máme iné podmienky a možnosti, a ak zmeny nie sú v tejto chvíli udržateľné, nezačínajme s nimi.
Udržateľnosť (návykov)
Ak sa v živote pokúšame o akúkoľvek pozitívnu zmenu, nerobíme ju nakrátko, robíme ju preto, aby nám vydržala. Aj pri našich nových návykoch je dôležité, aby boli udržateľné. Vyberte si preto jednu VAŠU oblasť, s ktorou chcete skoncovať alebo ktorú chcete zmeniť.
Môžeme si uviesť príklad: Chcem obmedziť plytvanie potravinami. Robím chybu v tom, že: varím veľké porcie? vyhadzujem nespotrebované produkty z chladničky? stále mi zostáva staré pečivo? To, čo chceme dosiahnuť si rozoberieme na malé kúsky a vydáme sa na cestu, na ktorej:
a) zistíme, že variť väčšie porcie vôbec nie je zlé. Ušetríme si čas z nasledujúceho dňa, pretože už máme navarené, alebo môžeme zvyšky umiestniť do mrazničky alebo sa naučíme pripraviť nové jedlá zo zvyškov (napr. z ryže bude na nasledujúci deň výborné rizoto).
b) naučíme sa vytvárať poriadok v chladničke, vďaka čomu budeme mať prehľad, čo v nej máme a predídeme zbytočným dvojitým nákupom, tovar s krátkou spotrebou umiestnime dopredu, aby sme na neho nezabudli a aj keď objavíme tovar po dátume minimálnej trvanlivosti budeme dôverovať svojim zmyslom a zvážime jeho vhodnosť na konzumáciu pred rovnou cestou do koša.
c) vytvoríme zo starého pečiva skvelé krutóny do polievky alebo strúhanku, alebo môžeme staré pečivo dať do mrazničky a neskôr z neho spraviť topinky.
Sú to ľahké naučiteľné kroky, v ktorých spoznávame nové veci, meníme svoje zvyky a tým, že si cestu spravíme „hravou“ a jednotlivé kroky berieme pomaly, naše návyky sa stanú udržateľnými.
Obzrite sa späť, čo sa vám už podarilo dokázať
Pri každej našej snahe je prirodzené, že občas začneme pochybovať nad jej zmyslom. Určite dáte za pravdu, že v tomto momente vám pomôže obzrieť sa späť a zistiť, čo sa vám podarilo dosiahnuť. Predstavte si váš život predtým, ako ste sa na svoju ekologickú a zodpovednú cestu vydali. Chceli by ste ju vrátiť späť a zahodiť všetky už vynaložené úsilia?
Z prázdneho pohára nemôžeme nalievať
Zostaňme pozitívni! Prestaňme sa sústrediť na zmeny, ktoré nemôžeme urobiť a zamerajme sa na tie, ktoré môžeme. Udržiavanie pozitívneho nastavenia mysle je dôležité a mali by sme byť hrdí na to, aké zmeny sme spravili a tiež na to, o aké sa pokúšame. Ako sa vraví „Z prázdneho pohára nemôžeme nalievať“, tak ani v únave nedokážeme fungovať a tešiť sa z úspechov. Cesta nás má baviť a prinášať nám nové možnosti, ako veci robiť lepšie. Ak strácate motiváciu, vedzte, že v tom nie ste sami a s tým súvisí nás posledný bod.
„Nemôžem robiť všetko, ale niečo robiť dokážem. A nedovolím, aby to, čo nemôžem robiť, zasahovalo do toho, čo môžem robiť. “
Nie ste v tom sami
Vo svojej snahe o ekologicky zodpovedný život sa nielen učíme novým veciam, ale aj spoznávame veľa nových ľudí. Ako to? Môžeme sa zúčastniť rôznych akcií, swapov, konferencií či festivalov udržateľnosti. Tu nájdeme veľa inšpiratívnych príbehov, osobností a zaujímavých predajcov. Rovnako sa môžeme pridať do rôznych skupín na sociálnych sieťach, v ktorých nájdeme ľudí, ktorí sú na rovnakej vlne ako my a dokážu sa navzájom podporiť a poradiť si. Prečítajte si náš článok o skupinách na sociálnych sieťach, do ktorých sa oplatí pridať sa, určite si nájdete tú svoju.
Ak ste sa vydali na cestu životom zodpovednom k životnému prostrediu, tak poďte vlastnou cestou, zvážte, čo je pre vás reálne zmeniť, inšpirujte sa ostatnými, ale neporovnávajte sa a snažte sa svojimi vlastnými krokmi zanechať pozitívnu stopu.