Za prvých sedem mesiacov od začiatku roku sme vyprodukovali viac oxidu uhličitého, ako môžu zelené rastliny pohltiť, vyrúbali sme viac stromov, než stihne vyrásť a vylovili sme viac rýb, než sa stihne za rovnakú dobu narodiť a vyrásť. Žijeme v luxuse, vďaka ktorému sme dosiahli tzv. overshoot day.
Overshoot day, teda deň prekročenia limitov, každoročne vypočítava organizácia Global Footprint Network. Tohtoročný celosvetový overshoot day pripadol na 29. júla.
Pri súčasnom tempe spotreby by sme pre náš život potrebovali v prepočte 1,75 násobok našej planéty. Ako uviedol Mathis Wackernagel, spoluzakladateľ organizácie Global Footprint Network: „Máme len jednu planétu. Nemôžeme ju využívať 1,75 násobne viac bez ničivých dôsledkov“.
Ako naša planéta zvládne celý rok, keď sme už teraz vyčerpali celoročný prídel zdrojov? Prekročenie udržateľného limitu je možné kvôli tomu, že naďalej čerpáme zo zásob, čo ale ohrozuje potravinovú a materiálnu bezpečnosť do budúcnosti.
Prečítajte si tiež:
Ako byť ekofriendly: Nákup potravín
Na ekologický dlh žijeme z roka na rok skôr
Prvýkrát sme začali na ekologický dlh žiť od roku 1971. V grafike a tabuľke organizácie Global Footprint Network môžeme vidieť termíny overshoot dní podľa jednotlivých krajín. Na Slovensku si na ekologický dlh žijeme o niečo skôr ako je celosvetový priemer, teda presne od 22. mája.
Na stránke organizácie môžeme tiež nájsť aj konkrétne kroky, ktorými môžeme posunúť overshoot day na neskorší termín. Medzi aktivitami, ktorými dokážeme pomôcť, nájdeme zníženie spotreby mäsa, využívanie zdrojov vlastnej záhrady, ekologické cestovanie, či slow fashion.
Pozrite sa do našej rubriky Inšpirácie, kde vám radi prinášame tipy, ako byť ekofriendly a príklady toho, ako môžeme všetci jednoduchými spôsobmi pomôcť našej planéte.
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.