V dávnej minulosti bol vlk rozšírený na celom našom území a to aj v nížinách západného a východného Slovenska. S postupnou kultiváciou krajiny a rozširovaním priemyslu ľudia postupne vytláčali vlka z jeho pôvodných sídlisk, čím sa znížili jeho počty a podstatne sa obmedzil aj areál jeho výskytu. Po roku 2010 sa podarilo presadiť zásadné zmeny v manažmente vlka a vznikli rozsiahle územia s celoročnou ochranou vlka pri poľskej, českej a maďarskej hranici, obmedzila sa doba lovu, aj počet zastrelených vlkov dostal svoje limity a lov vlka bol vylúčený v tých územiach NATURA 2000, kde je vlk predmetom ochrany.
22. apríla 2021, symbolicky na Deň Zeme, minister životného prostredia podpísal novú vyhlášku, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny. Od 1. júna sa lov vlka definitívne skončil a zakázaný je jeho úmyselný odchyt, zabíjanie, chov, preprava či výmena na celom území Slovenskej republiky. „Dôsledkom súčasného stavu, ktorý umožňoval lov, bolo narušovanie štruktúry a správania svoriek. Svorky, ktorým poľovníci odstrelili vodcov, začali uprednostňovať lov oviec a podobných hospodárskych zvierat, ako ľahšie dostupnej potravy,“ zdôraznil minister Ján Budaj.
Na zaradení vlka dravého medzi chránené živočíchy sa veľkou časťou podieľalo aj Lesoochranárske združenie VLK, bez ktorého aktívnej práce by k novele zákona nedošlo. „Začínali sme v sedemdesiatych rokoch (…). Naša „vlčia“ kampaň bola zameraná predovšetkým na osvetu a zmenu obrazu vnímania vlka ako škodcu, ktorý ohrozuje zdravie a majetok ľudí. Po roku 2000 sa začal názor verejnosti zásadným spôsobom meniť a z tvora, ktorý bol kedysi vnímaný ako nebezpečné zviera, sa stal živočích, ktorý pomáha ľuďom. Pomáha predovšetkým znižovaním škôd na poľnohospodárskych kultúrach predačným tlakom na raticovú zver, pomáha likvidovať diviačiu zver nakazenú klasickým alebo africkým morom ošípaných a v neposlednom rade robí sanitára lesa prednostným lovom chorej a oslabenej zveri,“ uviedol Juraj Lukáč z LZ VLK.
Spoločenská hodnota vlka bola vyčíslená na 3000 €. Akékoľvek výnimky na odstrel bude udeľovať ministerstvo životného prostredia.
„Celoročná ochrana vlka je posledným krokom k záchrane tejto šelmy na území Slovenska. Ďakujeme viac ako 60 000 podporovateľom, ktorí vydržali a podporu tejto kampani prejavovali tri desiatky rokov,“ uzavrel Juraj Lukáč.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.