Na mori sú ropné škvrny mimoriadne nebezpečné. Môžeme povedať, že viac nebezpečnejšie ako na pevnine, pretože sa dokážu šíriť stovky námorných míľ, zasiahnuť široké plochy a ovplyvniť mnohé ekosystémy.
Za najvážnejšiu ropnú škvrnu v histórii ropného priemyslu je považovaná ropná škvrna The Deepwater Horizon. K havárii prišlo 20. apríla 2010 v Mexickom zálive s odhadom až 4,9 milióna barelov ropy uniknutých do mora. Táto katastrofa sa všeobecne považuje za jednu z najškodlivejších environmentálnych katastrôf v americkej histórii, pri ktorej bolo zničených množstvo morských a divo žijúcich biotopov.
Nádej dáva nová špongia
Na Severozápadnej univerzite v Illinois v USA bola vyvinutá nová „inteligentná špongia OHM“ určená na čistenie ropných škvŕn v oceáne. Ako uvádza Univerzita, „tajomstvo špongie spočíva v nanokompozitnom povlaku magnetických nanoštruktúr a substráte na báze uhlíka, ktorý je oleofilný (priťahuje olej), hydrofóbny (odoláva vode) a magnetický.“
Špongia je opísaná ako vysoko porézna a účinkuje selektívnym nasávaním oleja a zároveň je šetrná k voľne žijúcim zvieratám a odoláva vode. Môže absorbovať viac ako 30-násobok svojej hmotnosti v oleji a po vytlačení oleja sa môže viackrát opakovane použiť bez straty účinnosti. Chemický povlak umožňuje ľahkú extrakciu oleja z vody, čo znamená, že tento proces môže zmeniť každú bežnú lacnú špongiu na inteligentnú špongiu.
„Únik ropy má ničivé a okamžité účinky na životné prostredie, ľudské zdravie a ekonomiku,“ hovorí vedúci pracovník výskumu Vinayak Dravid. „Aj keď je mnoho škvŕn malých a nemusia sa stať hlavnou témou večerných správ, stále hlboko zasahujú do ekosystému a okolitej komunity. Naša špongia dokáže tieto škvrny napraviť ekonomickejším, efektívnejším a ekologickejším spôsobom ako ktorékoľvek zo súčasných najmodernejších riešení,“ dodal.
Vedci testovali špongiu pri použití rôznych druhov olejov, s rôznou hustotou a viskozitou a v rôznych podmienkach. „Naša špongia efektívne pracuje v rôznych a extrémnych vodných podmienkach, ktoré majú rôzne úrovne pH a slanosť,“ uviedol Dravid. Tím tiež pracuje aj na ďalšej špongii, ktorá by dokázala absorbovať prebytočné rozpustené živiny vo vode z priemyselných hnojív a poľnohospodárstva.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko