Ak by sme si vedľa seba položili vajcia z klietkového, podstieľkového, bio alebo voľného chovu, rozoznali by ste ich? Dá sa bez označenia zistiť voľným okom z akého typu chovu sliepok vajcia pochádzajú? Aké vajíčka uprednostňujete vy?
Pravdou je, že bez označenia je veľmi ťažké určiť, akým typom chovu si prešla sliepka, kým sa jej vajcia dostali na náš stôl. Ak by sme chov chceli identifikovať podľa škrupiny, tak by sme asi nepochodili, pretože na škrupinu vajca vplýva plemeno sliepky a krmivo. Žĺtko nám toho o spôsobe chovu sliepky tiež veľa nenapovie, pretože jeho farbu rovnako ovplyvňuje krmivo, ktorým sú sliepky kŕmené. Tvrdosťou škrupiny a farbou žĺtka dokáže odborník zistiť, akým krmivom bola sliepka kŕmená, nie však spôsob jej chovu.
Našťastie máme zákony, ktorými sa musia producenti riadiť. Každá prevádzkareň pre nosnice má pridelené Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky schvaľovacie číslo, ktorým sa označuje celá produkcia vajec určená na konzum, umiestnená na trh.
Jediným indikátorom, ktorým sa môžeme s istotou riadiť, je uvedený na škrupine vajíčka.
Kód 3 – Klietkový chov
a) Neobohatené klietky – pre sliepky bola toto azda najhoršia forma chovu, pretože boli chované v klietkach bez možnosti akéhokoľvek pohybu, v halách s umelým svetlom, ktoré svietilo až 17 hodín denne, keďže svetlo podporuje znášanie vajec. Našťastie tento typ chovu sliepok bol vo všetkých členských štátoch EÚ zakázaný.
b) Obohatené klietky – pri tomto type chovu sú sliepky umiestnené v klietkach, v ktorých už ale musí mať sliepka hniezdo, bidlo poskytujúce najmenej 15 cm na nosnicu a možnosť hrabať a zobať.
Kód 2 – Podstielkový chov
Podstielkový chov je chov stále vo vnútorných priestoroch, ale už bez klietok s maximálnou hustotou 9 nosníc na 1m štvorcový. Na podlahe sa nachádza napr. slama ako podstielka, podiel podstielanej plochy musí byť minimálne 1/3 z celkovej plochy podlahy a každá nosnica má minimálne 15 centrimov široké bidlo a prístup k prachovému kúpeľu.
Kód 1 – Chov vo voľnom výbehu
Vo voľnom výbehu majú sliepky k dispozícii oveľa väčší priestor so stálym prístupom do vonkajšieho výbehu cez deň. Vnútorné priestory musia spĺňať kritériá podstielkového chovu, v ktorých musia byť umiestnené hniezdne boxy a bidlá.
Kód 0 – BIO vajcia – z ekologického chovu
Pri tomto spôsobe chovu musia chovatelia spĺňať prísne podmienky pre udelenie certifikátu. Chov sa musí čo najviac priblížiť k prirodzeným potrebám sliepok ako je napríklad prístup k voľnému výbehu počas dňa, hniezdne boxy a bidlá a nesmie sa jej manipulovať s biorytmom (najmä zhasínať či zapínať svetlo). Sliepky nesmú byť kŕmené geneticky modifikovanou stravou, musia byť kŕmené iba bio krmivom a chované v ekologickom poľnohospodárstve, ktoré sa riadi osobitnými nariadeniami. Pri produkcii BIO vajec je požadované kŕmiť sliepky krmivami ekologického pôvodu najmenej po dobu 6 týždňov.
Súčasným trendom je návrat k vlastnému domácemu chovu sliepok alebo dôvera v menších lokálnych chovateľov, ktorých máme overených. Ak však žiadneho nepoznáte, kupujte vajíčka s označením 0SK, teda bio a slovenské. Podporíme tak slovenských chovateľov a máme záruku, že sliepky vo svojom živote netrpia vplyvom masovej produkcie.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.