Prvé mesiace v roku bývajú o štatistikách a inak tomu nie je ani v prípade leteckej dopravy. Pozornosť si určite zaslúži situácia vo Švédsku, odkiaľ pochádza najznámejšia eko aktivistka Greta Thunberg a hnutie „flygskam“.
V roku 2019 odbavili švédske letiská o štyri percentá menej cestujúcich, ako v predchádzajúcom roku. Štyri percentá nie sú veľa, no pokiaľ hovoríme o krajine, ktorá má 10 letísk a v ktorej sa lietadlom ročne prepraví viac ako 42 miliónov ľudí, tak 4% pokles v tomto prípade predstavujú takmer 2 milióny cestujúcich. Pasažierov ubudlo hlavne na vnútroštátnych linkách, kde zaznamenali až 9% pokles. Švédi tak na miesta, na ktoré sa vedia dostať aj inak ako letecky, uprednostňujú alternatívnu prepravu.
Podľa viacerých odborníkov má znížený záujem o lietanie na svedomí práve silný vplyv Grety Thunberg. Letecká spoločnosť Swedavia okrem vplyvu Grety uvádza aj ďalšie príčiny: „Vidíme niekoľko dôvodov, ako je daň z leteckej dopravy, slabá švédska koruna, zmierňujúce ekonomické obavy, ale aj diskusia o zmenách klímy.“ Zaujímavosťou je, že do roku 2018 záujem o leteckú prepravu vo Švédsku stúpal a najvyšší bol práve v roku 2018.
Hnutie „flygskam“
„Protilietajúce“ hnutie sa objavilo v roku 2017 po tom, čo sa švédsky spevák Staffan Lindberg zaviazal vzdať sa lietania. Švédsky výraz „flygskam“ môžeme preložiť ako „hanba z lietania“. Uprostred rastúcich obáv z globálneho otepľovania a celosvetovej debaty o vplyve leteckej dopravy na klimatické zmeny, sa tento termín veľmi rýchlo rozšíril nielen vo Švédsku, ale aj v celej Európe. Nielen Švédi preto začali zvažovať iné možnosti prepravy.
Slováci majú lietanie aj naďalej v obľube
Podľa tlačovej správy Letisko M. R. Štefánika vybavilo v roku 2019 spolu na prílete a odlete takmer 2,3 milióna cestujúcich, čo je druhý najvyšší počet v celých jeho dejinách. Dvojmiliónovú hranicu cestujúcich prekonalo letisko po štvrtýkrát vo svojej histórii.“ V porovnaní s historicky úplne najsilnejším rokom, rokom 2018, sme zaznamenali len o 2 470 cestujúcich menej“, informoval generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.
Vedci sa v rozhovore zhodli na 3 základných spôsoboch, ako môžeme znížiť svoju ekologickú stopu
„Čo môžem urobiť, aby som znížil emisie súvisiace s mojím životným štýlom? Mám sa vzdať lietania alebo sa mám vzdať konzumácie mäsa?“ Najlepším spôsobom, ako nájsť odpoveď, je nasledovať príklad tých, ktorí venovali celý svoj profesionálny život klimatickým zmenám. Pozrime sa na vedcov, ktorí sú si dobre vedomí dôležitosti tejto témy a ktorí do svojho každodenného života zaviedli opatrenia na zníženie ich ekologickej stopy. Prečítať celý článok.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.