O tom, že na Slovensku máme veľa šikovných ľudí, nemôže nikto pochybovať. Bohužiaľ, nikto tiež nemôže pochybovať o tom, že na Slovensku stále máme veľa nelegálnych skládok. Environmentálny projekt TrashOut preto prišiel s cieľom zmapovať všetky nelegálne skládky a pomôcť ľuďom viac recyklovať.
Ak počas prechádzky po lese natrafíte na nelegálnu skládku a nemáte možnosť ju odpratať, je dobré mať vo svojom telefóne mobilnú aplikáciu TrashOut. Pomocou nej totiž pomôžeme nelegálnu skládku ľahko nahlásiť a enviro-organizácie, miestne úrady a aktívni občania dostanú notifikáciu a skládka sa tak rýchlejšie odstráni.
Aplikáciu TrashOut si do dnešného dňa stiahlo viac ako 130 000 ľudí po celom svete. Máme ju stiahnutú aj my a je naozaj veľmi dobre premyslená. Po nainštalovaní máme možnosť zaregistrovať sa, ak ale chcete zostať v anonymite, tak registráciu ľahko preskočíte.
Kliknutím na Nahlásiť skládku sa spustí fotoaparát a v ďalších krokoch definujeme veľkosť skládky, či sa zmestí do vreca alebo je potrebné auto, typ odpadu – od komunálneho cez stavebný až po nebezpečný, či je odpad dostupný autom alebo sa nachádza napríklad pod vodou, či v jaskyni. K nahlásenej skládke môžeme pripojiť aj komentár a aplikácia sama priradí GPS súradnice na základe našej aktuálnej polohy.
Doteraz bolo prostredníctvom mobilnej aplikácie TrashOut nahlásených viac ako 53 000 skládok po celom svete. Na Slovensku používatelia aplikácie označili viac ako 7 100 nelegálnych skládok. Väčšia časť skládok už bola vyčistená. Aplikácia dáva užívateľom možnosť aktualizovať stav skládok a momentálne má 1200 z nich stav vyčistená. Keď si aplikáciu nainštalujete, môžete ju vyskúšať aj tak, že skontrolujete a aktualizujete skládky v okolí.
Všetci dobre vieme, že recyklovanie je dôležité pre zmenšenie našej ekologickej stopy. Často však nevieme kde a ako odpad správne odovzdať, aby sa mohol recyklovať.
S TrashOutom vždy ľahko nájdeme správny kôš alebo zberný dvor pre svoj odpad. Koše a zberné dvory môžeme filtrovať na základe veľkosti a typu odpadu. V aplikácii si môžeme pozrieť otváracie hodiny a presnú polohu. Ktokoľvek tiež môže pomôcť tým, že pridá do TrashOutu kôš alebo zberný dvor.
TrashOut je spoluorganizátor podujatia Upracme Slovensko a tento rok sa stal oficiálnou aplikáciou Svetového čistiaceho dňa, do ktorého sa zapojilo 20 miliónov ľudí. V rozhovore nám Lucia Kelnarová, projektová manažérka, prezradila: „Sme radi, že sa nám podarilo spojiť sa s globálnou iniciatívou Svetový čistiaci deň, ktorá zapojila 20 miliónov ľudí. Práve táto organizácia využíva dáta na plánovanie takéhoto podujatia a na ukazovanie jej dopadu pred a po upratovaní. Je to aj skvelý spôsob ako zapájať verejnosť počas celého roka.“
Páči sa Vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už Vám neuniknú žiadne novinky.