Všetci dobre vieme, aké dôležité je vykladať maximálne úsilie, aby bol náš život po celý rok udržateľný a Vianoce predsa nemôžu byť výnimkou. Už vieme, že aj malé zmeny v našich súkromných životoch môžu mať veľký dopad pri znižovaní našej environmentálnej stopy. Dôležité je preto na našej ceste nepoľavovať ani počas vianočných sviatkov, kedy je potenciál plytvania, nadmernej spotreby a hromadného nakupovania vysoký a podporovaný reklamou z každej strany. Na čo teda treba myslieť?
Vianočný stromček
O tom, či je ekologickejší živý alebo umelý vianočný stromček sa už niekoľko rokov vedú dlhé debaty. Ak máte doma umelý vianočný stromček, tak jeho dopad na životné prostredie znížite, ak ho používate čo najdlhšie, teda viacero sezón po sebe, až pokiaľ vám slúži. Naopak, výhoda živého vianočného stromčeka je v tom, že po Vianociach ho môžeme opäť vrátiť prírode a kompostovať ho. Ide predsa o biologický a 100% rozložiteľný materiál, vďaka ktorému si môžeme vyrobiť kvalitný kompost pre nadchádzajúcu sezónu. Ideálnou voľbou zostáva vianočný stromček v kvetináči, ktorý po Vianociach vysadíme na záhrade alebo darujeme. Predajcovia by v tomto prípade mali informovať nových majiteľov o najvhodnejšom spôsobe výsadby, aby sa stromček ujal.
Za posledné roky si obľubu získavajú aj netradičné vianočné stromčeky vyrobené z textilu. Sú určené pre tých, ktorí sú ochotní uprednostniť riešenia šetrnejšie k prírode pred zaužívanými zvykmi v podobe klasických stromčekov. Jedným z takých je aj vianočný stromček Krispán. Pozostáva zo smrekových tyčí, textilných trojuholníkov a textilnej kruhovej podložky. Biele drevené tyče majú na koncoch diery na prevlečenie zväzujúcej šnúry. Textilné trojuholníky sú ušité z dvoch vrstiev ľanu a v ich rohoch sú vyšité moderné vianočné ornamenty. O tyče sú striedavo pripevnené pomocou tenkých šnúr v ich rohoch. Priviazané látky prehnutím smerom nahor jemne pripomínajú vetvy jedličky. Kruhová podložka je z pevnej poťahovej látky a sú na nej kontrastnou niťou vyznačené presné body na umiestnenie drevených tyčí. Okrem použitia prírodných materiálov väčšiny komponentov, tkvie udržateľnosť výrobku aj v jeho mnohonásobnom použití a v lokálnej výrobe v dielni na Slovensku.
Adventný veniec a dekorácie
Vence sú nepochybne krásnou vianočnou dekoráciou, ale ako si vybrať ekologickejší variant? Vyhnite sa vencom ozdobenými plastovými doplnkami a trblietavými ozdobami. Nielenže sú vyrobené z neudržateľných materiálov, ale ak sú zavesené vonku, môžu byť škodlivé pre vtáky a voľne žijúce zvieratá. Navyše, takéto vence sú plné materiálu ako syntetické lepidlo, drôtiky, stuhy, či plastové ozdoby. Aj pri akejkoľvek snahe nedokážeme veniec rozobrať tak, aby sme ho po doslúžení vedeli správne vytriediť na jednotlivé materiály. Vyberajme si preto vence a dekorácie z prírodných a sezónnych materiálov, z listov, ihličia, šišiek či šípok. Adventný veniec si pri troche šikovnosti dokážete vyrobiť aj doma. Zapojiť do jeho výroby môžete aj vaše deti a spoločne strávený čas nič nenahradí.
Isto mi dáte za pravdu, že najkrajšie vianočné dekorácie sú také, ktoré sa dedia po našich predkoch. U nás doma nájdem krásne aj 40-50 rokov staré vianočné ozdoby, ktoré sú krásnym príkladom ekologického prístupu a udržateľnosti. Preto aj tu platí staré známe „Využi, čo doma máš“.
Adventný kalendár
Adventný kalendár rovnako ako veniec si môžeme jednoducho vyrobiť doma. Opäť sa kreativite medze nekladú a využiť môžeme čokoľvek, čo doma nájdeme. Od krabičiek, roliek od toaletného papiera, papierových vrecúšok, cez sklenené poháre, zvyšky látok, až po ponožky. Inšpirovať vás môže aj hravý adventný kalendár od našej čitateľky z nových ponožiek, ktoré poslúžia ako úschovňa pre maškrty a zároveň aj ako praktický darček.
Pohľadnice
Aj ja som vyrastala v dobe, kedy obsah poštovej schránky tvorili v decembri prevažne pohľadnice aj od tej najvzdialenejšej rodiny. Doba sa však posunula a predpokladám, že v súčasnosti posiela pohľadnice tak štvrtina ľudí, čo niekedy. Ak patríte do tejto skupiny, uprednostnite pohľadnice vytlačené na papieri s certifikátom FSC (Forest Stewardship Council) dokladujúci, že drevo, z ktorého bol papier vyrobený, pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Nič však nepoteší vašich blízkych viac ako osobné stretnutie alebo aj krátky telefonát.
Potravinový odpad
Príprava vianočnej večere, či dezertov zaberie nemalé úsilie. No myslite pritom aj na váš potravinový odpad a zvyšky nezabudnite správne vytriediť medzi bio odpad do hnedého kontajnera alebo do domáceho kompostéra. Inšpirovať sa môžete príručkou Ako neplytvať jedlom od občianskeho združenia Free Food, ktorú nájdete v našej rubrike Na stiahnutie alebo si prečítajte blog príspevok od našej čitateľky Moje tipy, ako neplytvať potravinami.
Dôležité je pred sviatkami nepodľahnúť nákupnej panike. Často sme totiž svedkami preplnených supermarketov a ľudí nakupujúcich bez rozmyslu, len aby na sviatky bolo všetkého dostatok. A ako to nakoniec dopadne? Samozrejme prebytkom, ktorý putuje do koša. Na nákupy si preto vopred pripravte nákupný zoznam, nepodľahnite impulzívnemu nákupu, zoberte si so sebou vlastnú nákupnú tašku, či sieťky na pečivo, ovocie a zeleninu. Aj pri vianočných nákupoch dajte prednosť lokálnym potravinám, či bezobalovým obchodom, ktoré svojou návštevou rozhodne potešíte.
Darčeky pod stromčekom
Aj výber vianočných darčekov dokáže riadne potrápiť. Nemali by sme však ani pritom zabúdať na ekológiou a vyberať také darčeky, ktoré potešia našich blízkych a zároveň aj prírodu. Prečítajte si náš článok, v ktorom sme sa venovali tipom na vianočné darčeky. Zamerali sme sa iba na značky, ktoré svoje produkty vyrábajú na Slovensku a s ohľadom na prírodu. Kúpou lokálnych značiek navyše podporujeme malých podnikateľov, ktorí do svojich produktov vkladajú kus zo seba a častokrát zamestnávajú zdravotne znevýhodnených ľudí.
Balenie darčekov
U nás doma sa baleniu darčekov do klasických baliacich papierov jednoducho neholduje. Väčšina z nich je totiž vyrobená z viacvrstvového materiálu, ktorý nie je recyklovateľný. Na druhú stranu sa však môže stať, že dostaneme darček, ktorý je v baliacom papieri zabalený. Čo s ním? Namiesto toho, aby putoval roztrhaný do koša, odložme si ho. Využiť ho môžeme neskôr. Podobne tak môžeme na zabalenie darčekov využiť rôzne krabičky, darčekové tašky, hnedý recyklovaný papier, či sklenené nádoby. Alebo skúste darčeky zabaliť aj do látky, či šálu alebo šatky. Pozrite si video návody a tipy, ktoré sme priniesli v samostatnom článku. Možno vás prekvapí, čo všetko sa dá na zabalenie darčekov využiť.
LED vianočné osvetlenie
Našťastie u nás často nevidíme scenáre, ktoré poznáme z niektorých amerických filmov, v ktorých sú všetky domy gýčovito prezdobené mávajúcim Santa Clausom či pohybujúcimi sa sobmi blikajúcimi rôznymi farebnými žiarovkami. Ak si plánujete dom vkusne ozdobiť vianočným osvetlením, uprednostnite LED diódy, ktoré sú oveľa lepšie ako tradičné žiarovky, pretože spotrebujú až o 80 % menej energie.
Pamätajte na skutočný význam Vianoc
Spýtajte sa sami seba, čo je na Vianociach skutočne dôležité. Sú to darčeky, prebytok jedla, dekorácie a nápadito ozdobený exteriér domu? Alebo je to spoločne strávený čas s našimi blízkymi a vďačnosť za to, čo už máme? Veríme, že vám naše tipy celoročne pomáhajú pri vašej ceste za zodpovedným a ekologickým životom.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.