Poznáte tieto 4 japonské slová? Krajina vychádzajúceho slnka nás môže naučiť veľa, nielen o ekológii

S rastúcim povedomím o environmentálnych dôsledkoch ​​moderného konzumného života, prišli na scénu nové prístupy, ako povzbudiť ľudí k minimalizmu a opätovnému použitiu vecí. V Európe sú už samozrejmosťou rôzne požičovne náradia, reuse centrá či bezobalové obchody. V Japonsku sú však predstavy o oprave a opätovnom použití posunuté na vyšší level. Sú neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry a spôsobu života. Ústrednou tu je dlhodobá filozofia „wabi-sabi“ – termín, ktorý sa nedá doslova preložiť, ale vzťahuje sa na hľadanie krásy v nedokonalosti.

Wabi sabi

Nie je niečo, čo sa ľudia učia, ale napriek tomu, je táto koncepcia všadeprítomná bez toho, aby sa o nej príliš hovorilo. Od umenia, cez architektúru až po každodenný život. Wabi sabi je spôsob videnia a pochopenia krásy sveta, ktorý si všíma aj jeho nedokonalosti a pominuteľnosť. Lepšie to pochopíme z prekladu jednotlivých slov. Wabi označuje krásu, ticho a pokoj. Takéto vlastnosti môžete nájsť v minimalistických interiéroch, v striedmosti či v prírode. Sabi je hľadanie krásy v predmetoch, ktoré vykazujú známky starnutia a životnej skúsenosti. Môže ísť napríklad o chrbát knihy, popraskaný častým otváraním, alebo strom, na ktorom nájdete hrče kvôli jeho vysokému veku. Wabi sabi môže každý chápať inak, podľa toho, ako vníma krásu. Podstatou je hľadať ju v nedokonalosti a prijať fakt, že všetky veci sa neustále menia a sú pominuteľné. Wabi sabi je okamih hlbokého porozumenia, ktoré nám môže priniesť pocit pokoja a spokojnosti.

Kde nájsť wabi sabi?

Vo veciach, ktoré sú jednoduché, rustikálne, skromné alebo prepojené s prírodou. Každý zážitok spojený s wabi sabi je jedinečný, ale tento moment porozumenia môžete pocítiť napríklad aj teraz, na jeseň. Pozorovaním prírody a listov, ktoré sa zo zelenej menia na žltú, červenú, hnedú. Pripomína nám to, že aj náš život sa neustále mení a plynie. Práve preto je prítomný moment niečo, čo si treba vážiť. Príklady wabi sabi nájdete aj inde. Napríklad na skalách ošľahaných vetrom, na machu, ktorý vyrastá v dlažbe, sú to aj korene stromov, ktoré narúšajú štruktúru budovy… Kedykoľvek si všimnete tieto drobnosti, ktorými príroda mení a obohacuje svet, uvedomte si, že zmena je prirodzený stav a nič netrvá večne. Wabi sabi nájdete aj vo veciach každodennej potreby. Je to plyšová hračka, ktorá je zodratá vplyvom všetkej pozornosti, ktorú ste jej venovali. Škvrna na obruse, ktorá vám pripomína nejakú udalosť. Wabi sabi vás naučí nevyhadzovať tieto veci, pretože vždy, keď takýto predmet použijete, pripomeniete si jeho históriu.

Kincugi

Je japonské umenie opravy rozbitej keramiky so zlatými spojmi. Prostredníctvom tejto techniky niečo, čo bolo rozbité, získava novú krásu, pričom samotné opravené trhliny sa stávajú stredobodom umenia. Podstatou kincugi je myšlienka, že predmet sa po rozbití a následnej oprave stáva krajším, ako bol predtým. Legenda hovorí, že umenie Kincugi vzniklo v 15. storočí, keď šogún (vojenský diktátor) Ashikaga Yoshimasa rozbil svoju obľúbenú keramickú čajovú šálku a nechal ju poslať do Číny na opravu. Bola síce opravená, ale urobili to nepekne, kovovými svorkami. Škaredý vzhľad svoriek šogúna rozladil. Nedalo mu to a hľadal elegantnejšie riešenia opravy, a nakoniec praskliny v jeho šálke vyplnili živicou a práškovým zlatom, a tak vzniklo Kincugi. Pri ňom naozaj dochádza k “znovuzrodeniu” predmetu a rozbitý kúsok keramiky sa premení na nový poklad.

Lesk zlata upozorňuje na pôvodné praskliny, ktoré sa neskrývajú, ale naopak, vystavujú na obdiv. To keramike dodáva históriu a zdôrazňuje, že daný kúsok je obľúbený a ctený, čo ho robí jedinečným a nenahraditeľným. Stáva sa tak symbolom pominuteľnosti, vnútornej sily a krásy. Takto opravený predmet je dobrým príkladom princípu wabi sabi, teda myšlienky, že v nedokonalosti je krása a zmena je niečo, čo treba prijať a privítať. Kincugi sa síce týka keramiky, ale princíp tejto techniky môžete aplikovať aj na iné predmety. Diery v obľúbenom svetri možno zaplátať farebným kusom látky, chýbajúci ťahač na zipse nahradiť kúskom povrázka. Toto platí aj na starší nábytok, ktorému vdýchnete nový život. Vytvoríte si štýl, ktorý vás bude charakterizovať. Tieto predmety budú o to krajšie a osobitejšie. Poznáte ich príbeh, vytvárate si k nim vzťah a vypovedajú veľa o vás a vašom živote.

Sakiori

Sakiori je tradičný japonský štýl tkania. Japonské slovo sakiori pochádza zo slov „saki“, čo znamená roztrhnúť alebo natrhať, a „ori“, čo znamená tkať. Proces je rovnaký ako pri americkom a európskom tkaní handry. Použité alebo opotrebované látky sa roztrhajú na prúžky (zvyčajne spolu s prúžkami konope alebo bavlny) a vytvoria sa z nich nové materiály, ktoré možno použiť na odevy alebo bytové textílie. Predpokladá sa, že táto prax pochádza od japonských roľníkov a vznikla ako spôsob výroby látok tam, kde bola nová látka veľmi vzácna. Od 18. storočia ženy farmárov počas chladných období v severnom Japonsku používali domáci tkáčsky stav na tkanie zvyškov starých látok do sakiori textílií. Premenili ich na úžitkové textílie (koberčeky, pokrývky kotatsu) a praktické odevy, ako teplé pracovné bundy, vesty a neformálne kimono obi. Recyklácia týchto starých zvyškov látok do tkanín sakiori sa riadi japonským konceptom „mottainai“ alebo neplytvanie, o ktorom si ešte povieme viac. Podobne, ako v prípade Kincugi, zvláštna krása Sakiori spočíva v tom, že vek alebo opotrebovaná povaha starej látky sa sama osebe stáva súčasťou krásy nového kusu, pričom staré a nové kúsky sú tkané dohromady.

zdroj: freepik.com

Mottainai

Mottainai sa doslovne prekladá ako „esencia“ a je to starodávny budhistický výraz, ktorý sa týka rešpektovania zdrojov okolo nás. Používať ich máte s vďačnosťou a nikdy nimi neplytvať. Vyplýva to z presvedčenia, že všetky predmety majú dušu, a preto by sa s nimi malo zaobchádzať s úctou a nemali by sme ich bez rozmýšľania vyhadzovať. Mottainai sa prejavuje vo všetkých druhoch situácií, no obzvlášť často ho počuť pri jedle – Japonci od malička vychovávajú deti tak, aby nikdy neplytvali jedlom. Ak v Japonsku necháte na dne misky čo i len niekoľko zrniek ryže, možno započujete tiež “mottainai”. S týmto výrazom sa môžete stretnúť aj vtedy, keď niečo vyhodíte namiesto toho, aby ste to opravili, prípadne, keď sa zbavíte veci, ktorá by vám mohla ďalej slúžiť. Slovo “mottainai” vyjadruje ľútosť nad tým, že sa niečím plytvá. Je to vlastne starodávna verzia dnešnej zero waste mantry: „oprava, opätovné použitie, recyklácia“, ktorá zabezpečuje, že sa nikdy nič zbytočne nevyhadzuje. Osvojil si ho aj kenský environmentalista a držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 2004, Wangari Maathai, ktorý mal na tričku vytlačené slovo „mottainai“ na podujatí Organizácie Spojených národov. Tento termín používal ako súčasť svojej obhajoby efektívneho využívania obmedzených zdrojov a potreby chrániť naše životné prostredie.

Ako na mottainai?

Tento princíp nás nabáda, aby sme si vážili všetko, čo máme, a aby sme sa snažili vyťažiť z každého predmetu čo najviac, napríklad tým, že zjeme všetko jedlo na tanieri alebo skúsime opraviť veci, ktoré sa pokazili. Predmetom tak dáme nový účel, prípadne pre ne nájdeme nový domov. Nepriamo je v tomto slove obsiahnutá aj rada, aby sme sa o svoje veci čo najlepšie starali a neprodukovali viac odpadu, ako je nutné. V čase, keď sú moria preplnené plastmi a životné prostredie kontaminujeme najrôznejším odpadom je táto filozofia dôležitejšia než kedykoľvek predtým.

zdroj: freepik.com

Tu je niekoľko nápadov, ako veci znovu použiť alebo recyklovať:

  • Škrupiny z vajec použite ako prírodný prostriedok proti slimákom. Kávová usadenina dodá živiny pôde vo vašich kvetináčoch a záhradách.
  • Jednorazové predmety ako alobal, igelitové vrecká, tégliky od jogurtov a pod. možno použiť viackrát.
  • Zo starých tričiek sa môžu stať handry, prípadne do nich môžete zabaliť krehké predmety, ktoré posielate poštou.
  • Plastovú sieťku z ovocia môžete použiť ako drôtenku na riad.
  • Použité čajové vrecko poslúži ako osviežovač vzduchu. Ak vyschne, pokvapkajte ho esenciálnym olejom a umiestnite na dno koša.
  • Kompótové poháre možno použiť na skladovanie suchých potravín alebo na uloženie zvyškov jedla v chladničke. Tiež poslúžia ako váza, stojan na ceruzky alebo kvetináče.
  • Staré zubné kefky môžete použiť na upratovanie domácnosti.

Veríme, že sa vám náš článok páčil a inšpiroval vás. My sme sa inšpirovali knihou Umenie japonského života, z ktorej sme čerpali informácie do tohto článku. Určite sa ju oplatí prečítať si. Z japonskej krajiny a kultúry si môžeme vziať veľa dobrého a určite si ešte aj v budúcnosti niečo o Japonsku napíšeme. Dajte nám na sociálnych sieťach vedieť, či máte o takéto témy záujem.

Titulný obrázok: zdroj freepik.com