Predvianočné reklamy v nás môžu vyvolávať pocit, že skutočné Vianoce sa udejú len vtedy, ak budeme prehnane nakupovať – darčeky, jedlo či ozdoby. Aj preto sa každoročne pár percent slovenských domácností kvôli Vianociam zadĺži. Tento rok sa suma spotrebných úverov už približuje k rekordnému roku 2018, keď banky a nebankovky ľuďom pred Vianocami požičali vyše 290 miliónov eur.
V januári však mnohí stále namiesto čerpania energie z pokojne prežitých sviatkov počítajú každé euro, snažia sa nájsť miesto v skrini na oblečenie, ktoré nevynosia a márne zapínajú gombík na svojich obľúbených nohaviciach. Okrem našich tiel a peňaženiek nezažíva po Vianociach pokojné chvíle ani príroda. Uschnuté vianočné stromčeky sa kopia pred panelákmi vedľa smetných nádob plných nezjedených potravín a krabíc od darčekov.
Skúsme to tento rok inak, tradičnejšie. Veď žalúdok máme len jeden a aj darčeky môžu byť také, ktoré skutočne potrebujeme. Čo však na Vianoce nesmie chýbať, je pokoj a kvalitne strávený čas s našimi blízkymi. Nájdeme ich jednoducho – ušetrením času stráveného v obchodoch. Prečítajte si našich 6 tipov na pokojnejšie vianočné sviatky pre vás aj pre prírodu.
1. Darčeky
Snažte sa vyberať darčeky vyrobené z udržateľných materiálov, lokálne produkty, alebo darčeky, ktoré majú pre obdarovaného dlhodobý význam a hodnotu. Čoraz viac Čechov tiež nakupuje produkty z druhej ruky – najmä knihy, oblečenie, ale dokonca aj elektroniku. Takéto darčeky majú výrazne nižšiu uhlíkovú stopu ako nové. Dopyt vzrastá aj po repasovaných chytrých telefónoch, teda opravených s vymenenými súčiastkami s ročnou zárukou. „Minulý rok sme vypredali naše skladové zásoby, takže tento rok sme sa na dopyt ešte lepšie pripravili. Obdobie Vianoc je pre nás vrcholom sezóny, čo ukazuje, že Slováci si zvykajú na darovanie repasovaných telefónov,“ konštatuje regionálna manažérka e-shopu Swappie pre Českú a slovenskú republiku, Simona Sedlárová. Nový totiž neznamená vždy lepší, a obzvlášť pokiaľ zháňate darček pre niekoho, kto je z Generácie Z. Darček s nižšou uhlíkovou stopou pre mladého človeka bude mať pravdepodobne väčšiu hodnotu, než nová vec.
2. Baliaci papier
Baliaci papier má obrovské dopady na životné prostredie – už v roku 2011 len vo Veľkej Británii vyhodili 365 000 kilometrov baliaceho papiera – toto množstvo by našu planétu obalilo deväťkrát! Vzhľadom na to, že 1 kg papiera vyprodukuje pri výrobe 3,5 kg CO2, je celosvetová uhlíková stopa obalov a vianočných prianí značná.
Navyše mnoho druhov papiera nemožno recyklovať – lesklý kriedový, potlačený kovovou farbou či s celofánovou vrstvou – všetky tieto obaly musia na skládku alebo do spaľovne. Je ale niekoľko jednoduchých spôsobov, ako túto ekologickú stopu znížiť. Patríte medzi tých 37 % ľudí, ktorí darujú oblečenie? Môžete ho použiť namiesto baliaceho papiera na iný darček. Pridajte prírodný povrázok napríklad s usušeným plátkom pomaranča a okrem krásneho darčeka budete mať aj prevoňaný byt pri príprave týchto dekorácií. A ak by bol obdarovaný prekvapený, môžete mu vysvetliť, že sa jedná o verziu japonského “furoshiki” – teda metódu balenia darčekov do krásneho šálu či látky, ktorú si obdarovaný taktiež nechá.
3. Vianočné stromčeky
Ak ste skúsení záhradníci a dokážete stromček v kvetináči po Vianociach úspešne udržať pri živote a zasadiť, je to určite tá najekologickejšia voľba. Ak nie ste dobrý v sadení stromov, CO2 jedného vzrastlého stromu tiež ušetríte vtedy, ak si kúpite repasovaný telefón namiesto nového. V Swappie spočítali, že kúpou repasovaného iPhonu ušetríte 61,5 kg CO2, čo zodpovedá uhlíkovým emisiám, ktoré zachytí jedna sadenica stromu za 10 rokov.
Vyschne u vás doma aj kaktus? Potom si na seba nechystajte pascu, aby ste neboli zbytočne smutní, že stromček neprežil. Oveľa ekologickejšie ako stromček z dovozu je, keď si kúpite rezaný stromček z lokálneho pestovateľstva, ktoré dodržiava ekologické postupy.
Ak nelipnete na vôni ihličia, ekologickým riešením môže byť aj umelý stromček. Znie to kontraintuitívne, pretože výroba takého stromčeka z plastu nie je udržateľná ani trochu. No ak ho kúpite z druhej ruky a budete ho využívať ďalších 15 rokov, jeho uhlíková stopa bude malá.
4. Ozdoby
60 % všetkých vianočných ozdôb na svete nevzniká v romantickej dielničke Santa Klausa na severnom póle, kde ich kompletujú škriatkovia a rozvoniava im pri tom škorica. Vzniká v čínskom mestečku Yiwu, kde v 600 fabrikách pracujú v nevyhovujúcich bezpečnostných a platových podmienkach zamestnanci z chudobných oblastí, ktorí často ani netušia, čo vianočné sviatky vlastne sú. Ekologické riešenie sa ponúka najmä rodičom s deťmi – ozdoby si môžete spoločne vyrobiť z prírodných materiálov, ako sú šišky a pomaranče. Je to nielen ekologické, ale aj zábavné a strávite spoločne príjemný čas.
5. Svetielka
Vianoce bez sviečok a svetielok je ťažké si predstaviť. Vybavte sa radšej LED vianočnými svetielkami – spotrebujú menej elektrickej energie a majú dlhšiu životnosť. Pri výbere sviečky sa zas vyhnite klasickým parafínovým sviečkam vyrobeným z ropy, ktoré sú privážané cez pol sveta. Štúdia University of Michigan zistila, že prafínové sviečky sú často zdraviu škodlivé, obzvlášť tie, ktoré majú olovené knôty (používané najmä vo vonných parafínových sviečkach). Vypúšťajú do ovzdušia potenciálne nebezpečné hladiny olova – vrátane alergénov a dokonca karcinogény vrátane benzénu, acetónu, ortuti a toluénu. Skvelou alternatívou sú sviečky z vosku od lokálneho včelára alebo sójové sviečky, ktoré často vyrábajú lokálne dielne so sociálnym rozmerom.
6. Jedlo
Vyhodené potraviny sú zbytočným finančným nákladom pre vás a vytvárajú obrovskú uhlíkovú stopu. Nakupujte ich realisticky a koordinujte sa so širšou rodinou pri pečení koláčov, aby ste to neprepískli. Pamätajte na to, že zdravie máte len jedno a budete ho potrebovať v dobrej kondícii aj po novom roku.
Zelené Vianoce sa rovnajú pokojným Vianociam – bez zbytočného nákupného zhonu, bez prejedania, zadlžovania sa a vynášania kopy odpadkov. Nech sú vaše tohtoročné Vianoce radšej plné pokoja, oddychu a hlbokých rozhovorov s vašimi blízkymi.