Pri príležitosti Svetového dňa zdravia (7. apríla) sa spolu pozrime na to, ako príroda podporuje naše zdravie a dokáže liečiť nielen naše telá, ale aj duše. V súčasnej dobe plnej chemických prípravkov a priemyselného znečistenia sa čoraz viac obraciame k prírodným zdrojom, ktoré nás chránia a liečia už tisícročia. Ako a v ktorých oblastiach sa môžeme spoliehať na prírodu?
1. Liečivé bylinky: Prírodná lekáreň na dosah ruky
Príroda nám ponúka množstvo liečivých rastlín, ktoré nám môžu pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch.
Medzi tradičné slovenské bylinky patria:
- Rumanček (Chamomilla recutita) – Upokojuje tráviaci trakt, pôsobí protizápalovo a pomáha pri nespavosti.
- Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) – Očisťuje krv, podporuje obličky a je bohatá na železo.
- Materina dúška (Thymus serpyllum) – Silné prírodné antiseptikum, je výborná pri nachladnutí a kašli.
- Medovka lekárska (Melissa officinalis) – Pôsobí proti stresu a podporuje kvalitný spánok.
- Púpava lekárska (Taraxacum officinale) – Podporuje činnosť pečene a detoxikáciu organizmu.
- Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) – Pomáha pri bolestiach zubov, čriev, podráždení kože, na hojenie rán a ako prevencia infekcií horných dýchacích ciest.
- Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) – Lieči sa ním bronchitída, astma, chronická únava a tinitus (zvonenie v ušiach), zlepšuje tiež pamäť.
- Levanduľa lekárska/úzkolistá – (Levandula angustifolia) – Podporuje spánok, zlepšuje pamäť, zmierňuje bolesť a pozdvihuje náladu, má antikonvulzívne (proti kŕčom), antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky.
Ako využívať liečivé bylinky?
Liečivé bylinky možno využívať rôznymi spôsobmi na podporu zdravia a pohody. Môžete si z nich pripraviť liečivé čaje, tinktúry či sirupy, ktoré posilnia organizmus zvnútra. Upokojujúce bylinné kúpele pomôžu telu zrelaxovať a uvoľniť napätie. Sušené bylinky sú zas skvelým základom pre domáce masti a oleje, ktoré blahodarne pôsobia na pokožku.

2. Lesná terapia: Dotyk prírody pre zdravé telo a myseľ
Viete, že pobyt v prírode znižuje stres, zlepšuje imunitu a podporuje psychické zdravie? Tento koncept, známy ako shinrin-yoku (lesný kúpeľ), pochádza z Japonska a je vedecky dokázané, že stromy uvoľňujú fytoncídy, látky posilňujúce imunitný systém. Prírodné prostredie tiež znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Pobyt v lese celkovo zlepšuje koncentráciu a pôsobí proti úzkosti.
Ako praktizovať lesnú terapiu?
- Vypnite svoj mobilný telefón.
- V lese strávte aspoň 30 minút týždenne.
- Spomaľte. Pohybujte sa lesom pomaly, aby ste viac videli a cítili.
- Vnímajte zvuky, vône a dotýkajte sa stromov. Buďte pozorní, všímajte si aj malé detaily.
- Zastavte sa, sadnite si, vnímajte to, čo je okolo vás. Čo cítite?
- Kráčajte naboso po tráve alebo po machu.
- Meditujte v prírode a vnímajte jej harmonizujúcu energiu.
- Zostaňte tam tak dlho, ako môžete a je vám to príjemné.
3. Čistá voda – základ zdravia
Prístup k čistej vode je najzákladnejšou ľudskou potrebou pre zdravie. Dopyt po vode rastie v dôsledku rýchleho rastu populácie, urbanizácie a zvyšujúcej sa potreby vody v poľnohospodárstve, priemysle a energetike. Dopyt po vode dokonca prekonal rast populácie a polovica svetovej populácie už minimálne jeden mesiac v roku trpí vážnym nedostatkom vody. Predpokladá sa, že nedostatok vody sa bude zvyšovať s nárastom globálnych teplôt v dôsledku zmeny klímy.
Voda hrá kľúčovú úlohu pri fungovaní nášho tela, vrátane rozvádzania živín do buniek, zbavovania sa odpadu, ochrany kĺbov a orgánov a udržiavania telesnej teploty. Množstvo vody, ktoré by ste mali vypiť, sa líši v závislosti od úrovne vašej aktivity, zdravotného stavu, výšky a hmotnosti, pohlavia a ďalších faktorov. Prírodné pramene, horské bystriny a minerálne vody obsahujú živiny a minerály prospešné pre organizmus. Na Slovensku máme množstvo liečivých prameňov bohatých na horčík, vápnik a síru, ktoré pomáhajú pri detoxikácii organizmu, liečbe kožných problémov či posilnení tráviaceho systému.

Ako chrániť čistotu vody?
- Nepoužívajte chemikálie v domácnosti, pretože sa dostávajú do podzemných vôd.
- To platí aj pre pesticídy alebo hnojivá. Mnohé z nich obsahujú nebezpečné chemikálie.
- Nevyhadzujte nebezpečný odpad na zem. Môže kontaminovať pôdu aj podzemné vody alebo blízke povrchové vody.
- Podporujte ochranu mokradí a riek. Zapojte sa do čistenia pláže, potoka alebo mokradí.
- Pite pramenitú alebo filtrovanú vodu namiesto vody z plastových fliaš.
4. Včely a opeľovače: Malí lekári prírody
Včely a iné opeľovače majú kľúčový význam pre zdravie ekosystémov, a tým aj naše zdravie. Bez nich by sme prišli o mnohé liečivé rastliny a ovocie. Med, propolis a peľ sú prírodné antibiotiká, ktoré: posilňujú imunitu, pomáhajú nám pri zápaloch, infekciách, zlepšujú trávenie a znižujú alergie.
Ako môžeme chrániť včely?
Ochrana včiel je kľúčová pre zdravie našej prírody a ekosystému. Ak máte možnosť, vysaďte nektárodajné rastliny, ako sú levanduľa, echinacea či nevädza, ktoré poskytujú včelám potravu. Vyhýbajte sa používaniu pesticídov v záhrade, aby ste neohrozili ich život. Podporou lokálnych včelárov, napríklad kúpou medu z ich produkcie, prispievate k udržaniu včelstiev a biodiverzity.
Ak vás zaujala téma včiel, prečítajte si naše staršie články:
15 fascinujúcich faktov o mede: Koľko medu vyprodukuje jeden úľ a koľko jedna včela za svoj život?
Prečo je dôležité za(chrániť) včely a ako na to?
Príroda vám ponúka všetko, čo potrebujete na udržanie svojho zdravia. Môžete využiť liečivé rastliny, lesy, čistú vodu a ekosystémy, ktoré vám pomôžu fyzicky aj duševne. Začať môžete tým, že si po prečítaní článku doprajete voňavý bylinkový čajík a pôjdete sa prejsť do prírody. Príroda nás lieči – stačí jej načúvať a vrátiť sa k jej darom!
Titulný obrázok: freepik.com
Aby vám neunikol žiadny náš článok, odporúčame vám prihlásiť sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti stránky.