Radi by ste sa zapojili do projektu výsadby stromov na Slovensku? Máme pre vás skvelý tip!

OZ Pure Slovakia plánuje už o pár dní zatiaľ najväčšiu verejnú výsadbu stromov, ktorá bude po prvýkrát dvojdňová. Štvrté podujatie projektu „Každý strom sa počíta“ bude premiérovo prebiehať v krásnom prostredí pod Vysokými Tatrami v lesoch, ktoré boli zasiahnuté kalamitou a škodcami. Verejné sadenie lesa sa uskutoční na pozemkoch PS Mengusovce pod odborným dohľadom. Dobrovoľníci sa teda naučia, ako správne vysadiť stromy a naučia sa niečo o ekológii. Na akciu je pripravených 8000 ks sadeníc, konkrétne – borovica, smrek a dub. Sú to druhy stromov, ktoré sa na danom území nachádzajú prirodzene, takže sa umelým zalesňovaním nepoškodí pôvodný biotop lesa. 

Táto akcia je taktiež spojená s prezentáciou rôznych produktov, ktoré budú dostupné pre každého dobrovoľníka FOR FREE od skvelých sponzorov. Po výsadbe pre každého dobrovoľníka bude pripravený pravý slovenský guláš a občerstvenie. O zábavu sa postará Ľudová hudba zo Štôly. 

Dátum akcie: 26.9 – 27.9.2020
Miesto stretnutia: Obecný úrad Mengusovce
Čas registrácie dobrovoľníkov obidva dni ráno od: 08:00 – 10:00

Predbežný program SOBOTA:
08:00 – 10:00 Registrácia – pred Obecným úradom Mengusovce, prezentácia slovenských produktov
10:00 – 10:15 Uvítanie Pure Slovakia
10:15 – 10:30 Príhovor PS Mengusovce, Starosta obce Mengusovce
10:30 – 11:00 Presun na miesto sadenia stromov
11:00 – 11:15 Poučenie ohľadom sadenia stromov
11:15 – 16:00 Sadenie stromov
16:00 – 16:30 Presun do Obecného úradu Mengusovce
16:30 – 18:00 Občerstvenie (guláš)
18:00 – 22:00 Zábava s Ľudovou hudbou zo Štôly

Predbežný program NEDEĽA:
Program sa zhoduje so sobotou, s rozdielom, že ukončenie akcie bude bez živej hudby ale samozrejme s občerstvením.

Dobrovoľníci sa môžu zapojiť buď obidva dni s tým, že si ubytovanie zabezpečí každý sám, alebo len jeden z dní buď v sobotu alebo v nedeľu. Každý podľa svojich možností. Spoločne tak môžeme vrátiť prírode to, čo jej patrí. Každý je vítaný ako dobrovoľník, stačí sa pridať medzi zúčastnených, prípade kontaktovať priamo organizátorov a potvrdiť svoju účasť.

O projekte nám viac prezradili samotní organizátori: Iniciatíva tohto projektu vychádza zo satelitného mapovania, ktoré dokázalo, že na celom území Slovenska dodnes ubudlo 700 km2 lesov. Toto číslo nie je zapríčinené len prírodnými katastrofami, ale predovšetkým rapídnym zvyšovaním legálnej ale aj nelegálnej ťažby našich lesov. Hoci nemáme kompetencie tento narastajúci problém zastaviť, ale veríme, že spoločnými silami môžme vrátiť našej prírode to, čo jej patrí. Minimálne sa o to krôčik za krôčikom pokúsiť a preto organizujeme projekt: “Každý strom sa počíta“. Sú dva spôsoby ako projekt podporiť. Buď sa zúčastniť akcie ako dobrovoľník alebo si zakúpiť náš produkt, pričom platí 1 zakúpený produkt = 1 vysadený strom. Len vďaka vám sme tak schopní nakúpiť sadenice stromov a zorganizovať túto dobrovoľnú akciu, kde vysadíme stromčeky. Pure Slovakia chce vrátiť slovenskej prírode jedinečnosť, zvieratám ich domov a našim deťom dedičstvo, ktorým sa budú môcť pýšiť ďalším generáciám. Táto vízia nás poháňa vpred a vedie naše kroky na ceste za krajšou budúcnosťou.“


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko