Indický ostrov Majuli na rieke Brahmaputra sa odlesňovaním a pôdnymi eróziami menil na pustatinu bez života, na ktorom kvôli nedostatku tieňa a vysokým teplotám dochádzalo k vysokým úbytkom divokých zvierat. Vtedy len 16 ročný chlapec sa rozhodol konať a netušil, že sa to stane jeho celoživotným poslaním.
Ind menom Jadav Payeng, strávil už viac ako 40 rokov svojho života vysádzaním stromov, aby zachránil svoj ostrov, vytvoril v ňom les a obnovil divočinu. Svoju neuveriteľnú cestu začal ešte v roku 1979, keď mal iba 16 rokov. To, čo sa začalo ako malá húština bambusu, sa v priebehu rokov rozrástlo na takmer 6 km štvorcových veľký les. Pre porovnanie, Central Park v New Yorku má rozlohu 3,41 km štvorcových. Vďaka svojmu odhodlaniu a vykonanej práci si vyslúžil prezývku The Forest Man of India.
Najväčšie zadosťučinenie pocítil, keď sa v lese objavilo viac ako 100 divých slonov, ktoré sa stali jeho pravidelnými návštevníkmi. Okrem slonov tu svoje útočisko našli aj nosorožce, jelene, tigre a obrovské množstvo vtáctva. Jadav Payeng tak vytvoril úplne nový ekosystém, plný domorodých rastlín a zvierat, čím na pustnúci ostrov opäť vrátil život. Ako sám tvrdí, s výsadbou bude pokračovať do posledného dychu.
Jadav Payeng je bez pochýb inšpiratívny environmentálny aktivista. Jeho život a pozoruhodné odhodlanie upútalo aj tvorcov filmov. Dokumentárny film s názvom The Forest Man, popisujúci jeho život, bol uvedený na filmovom festivale v Cannes v roku 2014.
The Boy Who Grew a Forest: The True Story of Jadav Payeng – tak znie názov knižky, ktorej predlohou sa rovnako stal život Jadava Payenga. Táto knižka navyše vyhrala cenu „Best of 2019 Kids books„. Chlapec v knižke rozpráva inšpiratívny príbeh Payenga a pripomína nám, čo všetko môže urobiť jeden človek s veľkým odhodlaním.
Titulné foto: www.facebook.com/Theforestmanofindia
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.