Neznámy sviatok, ktorý by ste mali poznať: Make a Difference Day je dňom zmeny…

Make a Difference Day je deň, o ktorom ste možno počuli z amerických seriálov. Vytvoril ho časopis USA Weekend ešte v roku 1992, s cieľom ponúknuť komunitnú podporu a povzbudiť dobrovoľníctvo v celej krajine. Každoročne sa spoja milióny ľudí, aby zlepšili životy iných. Z Ameriky sme už prebrali Valentína, Halloween, Black Friday, tak prečo by sme nemohli aj niečo viac užitočné a prospešné pre naše okolie? Make a Difference Day (doslova Urob rozdielny deň alebo len Urob rozdiel) sa každoročne slávi štvrtú októbrovú sobotu. Čo teda zmeniť tento rok 22. októbra? Zmena k lepšiemu môže mať mnoho podôb, napríklad aj tieto:

Tam, kde ste

Dobrým pravidlom pre dobrovoľníctvo je urobiť niečo prospešné tam, kde sa nachádzate. Môžete začať upratovaním pred svojím prahom (obrazne aj doslova), pretože dobrovoľníctvo je o tom, aby ste sa stali vy tou zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete. Ďalší pár rúk sa zíde aj na miestach ako sú komunitné centrá, útulky pre bezdomovcov alebo domovy dôchodcov. V tento deň urobte rozdiel, ktorý po vás bude vidieť. Darujte nielen svoju prácu, ale tiež zvýšte povedomie o kritických potrebách svojej komunity, napríklad na sociálnych sieťach.

Podporujte ostatných

Vyskúšajte zlepšiť situáciu sociálne slabšej rodiny. Môže to byť ktokoľvek od vášho suseda, až po tých menej šťastných na ulici. Môžete pomôcť zozbierať školské pomôcky, alebo vytvoriť mimoškolský program pre deti. Prineste do chudobnejšej rodiny teplé jedlo, koláč, zásoby potravín alebo navrhnite pomoc s opravou či skrášlením bývania. Ponúknite sa, napríklad, namaľovať plot. Ak si netrúfate na takéto činy, postačí aj milé slovo podpory niekomu, kto má problémy.

zdroj: freepik.com

Podporte vec blízku vášmu srdcu

Máte oblasť, pre ktorú ste nadšení? Sú to psíkovia v útulku? Výborne. Zorganizujte finančnú zbierku a povzbuďte ľudí vo svojej komunite, aby prispeli svojou troškou. Každý cent sa počíta, preto nezabudnite pozvať čo najviac ľudí. Pomôcť sa dá aj inak ako len peniazmi. Vytvorte udalosť na sociálnej sieti a vyčistite v útulku klietky pre zvieratá, detské ihriská či park vo vašom okolí. Ak nemáte sociálne siete, skúste vyvesiť oznam na spoločný vchod, spojte susedov a poupratujte si ulicu.

Nazbierajte potraviny

Je hrozné pomyslieť si, že v 21. storočí je stále toľko veľa ľudí, ktorí nemajú čo jesť. Jedlo je niečo, čo mnohí z vás považujú za samozrejmosť. Pridanie ďalšej plechovky alebo dvoch do týždenného nákupu potravín je pravdepodobne niečo, čo si môžete dovoliť a inému to zmení život. Zorganizujte potravinovú zbierku pre miestne potravinové banky, aby ste pomohli hladujúcim a núdznym, oslovte podniky so žiadosťou o dary pre útulky pre bezdomovcov či iné sociálne slabšie skupiny.

Darujte seba, doslova

Môžete sa stať dobrovoľníkom v miestnej krvnej banke. Ak vám to zdravotný stav dovoľuje, darujte krv a šírte osvetu. Pozvite svojich priateľov a kolegov, aby tiež darovali krv a zaregistrujte sa do databázy na odber kostnej drene. Ak daruje čo i len jedna osoba, a to vrátane vás, môže to niekomu zachrániť život.

Buďte mentorom

Pomôžte mladému človeku alebo inému odborníkovi vo vašej oblasti získať nové zručnosti. Využite na to svoje schopnosti. Niekedy môžu vaše záľuby priniesť radosť iným, spôsobom, ktorý by ste najmenej čakali. Viete fotografovať? Výborne, naučte to niekoho zadarmo a možno mu tým zmeníte život. Pomôžete mu objaviť nový talent, hobby a možno aj budúcu prácu. Nemusí to byť len jednorázová záležitosť. Vaša pomoc sa zíde dlhodobo napríklad aj v mládežníckom športovom tíme.

Poďakujte sa

Deň zmeny nemusí vždy znamenať len dobrovoľníctvo a komunitnú službu. Môže ísť aj o nečakané prejavy láskavosti a empatie. Vytvorte ďakovné karty pre ľudí vo vašej rodine, škole alebo komunite. Prejaviť ľuďom uznanie a vďačnosť za prácu, ktorú robia je jednoduchý spôsob, ako urobiť pozitívnu zmenu vo svojom okolí.

Darujte umenie

Ak maľujete obrazy, vytvárate sochy, pohľadnice, čokoľvek hodnotné, čo by mohlo potešiť iných, darujte to. Zamerajte sa na detské nemocnice, rôzne zariadenia starostlivosti, miesta, kde vládne smútok, aby tam vaše dielko vnieslo radosť a nádej.

Využite sociálne siete

Môžete začať tým, že upozorníte ľudí na sociálnych sieťach na nadchádzajúcu príležitosť niečo zmeniť. Nie za účelom predvádzania sa, ale aby ste ostatných povzbudili, aby urobili niečo inak, lepšie. Pred veľkým dňom uverejňujte aktualizácie pod hashtagom #MakeaDifferenceDay. Spustenie takejto “kampane” v predstihu môže pripraviť ľudí vo vašom okolí na akciu v Deň D. Cieľte oznam na mladšie ročníky. Najväčšia demografická skupina dobrovoľníkov patrí do kategórie vysokoškolákov vo veku 18 – 24 rokov.

Urobte malú zmenu

Niekedy stačí málo, aby sa život iného výrazne zmenil. Môže to byť také jednoduché ako kúpiť kávu kolegovi v práci, ktorý tento mesiac dostal nižšiu výplatu, alebo obed bezdomovcovi, ktorý sa snaží prežiť deň. Môžete darovať svoje staré oblečenie a prikrývky do útulkov, aby ste pomohli ľuďom zostať v teple. Možností je veľa, stačí sa poobzerať vôkol seba.

zdroj: freepik.com

Načo toto všetko?

Aby sme mohli bojovať proti chudobe, či iným formám diskriminácie, potrebujeme sa spojiť v rámci komunity. Make a Difference Day vznikol s cieľom, aby sme aspoň na jeden deň opäť uverili, že máme príležitosti zmeniť svet. Zvyšuje tiež povedomie o miestnych, ale aj globálnych charitatívnych snahách, ktorých súčasťou môžete byť aj vy. Pripomína nám veľké privilégium, ktoré máme, pretože byť v pozícii, že môžeme pomáhať druhým je skutočne veľká výsada. Robiť dobrovoľníka je česť. Jediný čin dobrovoľníctva môže pomôcť ľuďom viesť šťastnejší život. Make a Difference Day nás preto povzbudzuje, aby sme si našli čas a pokúsili sa aspoň o drobnú zmenu. Koniec koncov, ak všetci vykonáme čo i len maličkú dobrú vec, môže sa z nej stať niečo veľkolepé a je úplne jedno, ktorý deň v roku začneme.

Titulná fotografia: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.