Má zber vrchnákov z plastových fliaš sociálny a environmentálny význam?

Vo viacerých mestách na Slovensku nájdeme nádoby, v ktorých sa zbierajú vrchnáky z plastových fliaš. Charitatívne organizácie takouto formou získavajú prostriedky napríklad na podporu detí s ojedinelými a vážnymi diagnózami. Zber je jednoduchý a darca vie, na aké účely sa prostriedky využijú. Okrem toho sa argumentuje aj znižovaním množstva plastového odpadu v mestách či v prírode.

Je zber plastových vrchnákov efektívny?

Efektívnosť takejto formu charitatívnej činnosti je otázna. Na Slovensku sa ročne uvedie na trh približne 1 miliarda PET fliaš. Typický vrchnák váži 1,5 až 2,5 gramu, podľa typu fľaše aj viac. Ak za tonu materiálu získa organizácia 150 až 200 eur, tak na 1 euro je potrebné vyzbierať 2000 až viac ako 4400 takýchto vrchnákov. A to do toho nie sú zarátané náklady nutné na prepravu ton vrchnákov, či náklady na výrobu zberných nádob.

Keďže na 1 obyvateľa SR sa ročne uvedie na trh približne 185 plastových nápojových fliaš, aby 1 obyvateľ prispel na daný účel eurom, musí vyzbierať násobne viac vrchnákov, než sám za rok „vyprodukuje“. Plastové nápojové obaly sa pritom už dnes vo veľkej miere dobre triedia. Navyše triedenie PET fliaš sa od budúceho roka zlepší, vďaka zavedeniu procesu zálohovania, ktoré sa na Slovensku spustí od 1. januára 2022. Preto takýto osobitný zber vrchnákov môžeme považovať za málo efektívny. Potenciál vyzbieraných prostriedkov pre charitatívny účel je oveľa väčší pri priamej podpore.

Ako teda pomôcť charite aj prírode?

Pomáhať si navzájom je dôležité. Ak chceme podporiť konkrétnu osobu v ťažkej situácii, radšej priamo pošlime peniaze na účet charitatívnej organizácie a vrchnák s fľašou hoďme do žltej nádoby (resp. ďalší rok vráťme v predajni). Naša pomoc tak bude mnohonásobne väčšia aj rýchlejšia. Organizácie môžeme podporiť aj darovaním 2% z dane alebo nefinančným darom.

Alebo na to poďme systémom „win-win“. Ak chceme pomôcť prírode a zároveň aj prispieť na dobrú vec, skúsme uprednostniť vodu z vodovodu, ktorú si napustíme do opakovane použiteľnej fľaše. Peniaze, ktoré by sme inak minuli na balenú vodu, môžeme darovať.

Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s Inštitútom environmentálnej politiky, ktorého poslaním je poskytovať kvalitné a spoľahlivé analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.

Súvisiace články


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.