Japonsko oficiálne vystúpilo z Medzinárodnej komisie pre lov veľrýb a obnovuje komerčný lov veľrýb. Vzrastá tak obava, že aj ďalšie krajiny budú nasledovať jeho rozhodnutie.
Medzinárodná komisia pre lov veľrýb (IWC) je globálny orgán zodpovedný za ochranu veľrýb a riadenie lovu veľrýb. V súčasnosti má 88 členov v podobe krajín celého sveta. V roku 1986 sa členské štáty dohodli na celosvetovom zastavení komerčného lovu veľrýb kvôli strate populácie.
Japonsko sa rozhodlo pre vystúpenie z IWC a po viac ako 30 rokoch obnovuje komerčný lov veľrýb.
Japonskí predstavitelia kritizujú nedostatok tolerancie k rozdielnym pohľadom na lov veľrýb a apelujú na skutočnosť, že jesť tieto zvieratá je súčasťou tamojšej kultúry. Lov veľrýb bude obmedzený len na teritoriálne vody Japonska a ekonomickú zónu pri pobreží.
Prečítajte si tiež:
5 jednoduchých tipov, ako si užiť dovolenku a byť pritom ekologický
Odchod Japonska z Medzinárodnej komisie otvoril jednomesačné „okno“, počas ktorého sa môžu aj ostatné členské štáty vyjadriť, či v komisii zotrvajú alebo ju tiež opustia. Pritom medzi najvýznamnejších členov patrí Rusko, Južná Kórea, Veľká Británia, USA, či Austrália.
Komerčný lov veľrýb je zakázaný od roku 1986. Japonsko však tento zákaz prijalo až v roku 1988, odkedy lov veľrýb prebiehal „len na vedecký výskum“. Od 1. júla je tomuto zákazu koniec a Japonsko sa vrátilo o krok späť. Komerčné lode pre lov veľrýb už vyplávali a v japonských pobrežných vodách už oficiálne prebieha lov veľrýb.
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.