Fakty a mýty o vegánstve, ktoré vás určite prekvapia. Plus jedna bonusová zaujímavosť

Vegánstvo nie je diéta, ani moderný trend. Je to životný štýl. Ako sa líši od vegetariánstva a prečo si musia vegáni dávať pozor aj na alkohol? Odpovieme vám v nasledujúcich riadkoch, v ktorých sme sa pokúsili zozbierať zaujímavé fakty o vegánstve a zbúrať najčastejšie mýty, ktoré o vegánoch kolujú.

Len pre istotu

Na úvod si pripomenieme základný rozdiel medzi vegánom a vegetariánom. Na rozdiel od vegetariánov, ktorí zo stravy vylúčili ryby a mäso (no stále konzumujú mliečne výrobky a vajcia) vegáni nejedia mäso (samozrejme vrátane rýb), vajcia, mlieko a jeho deriváty a tiež med. Táto voľba sa vzťahuje aj na každodenný život, napríklad na oblečenie žiadna vlna, hodváb (pretože je z priadky morušovej), kašmír, koža, semiš (zo zvieracích koží), perie, srsť, kožušina…), a tiež na životný štýl vegána (snaha čo najmenej zaťažovať životné prostredie, nepodporovanie spoločností, ktoré robia experimenty na zvieratách, využívajú ich na zábavu (cirkusy, zvieracie festivaly, delfinária, zoologické záhrady…) alebo ich zabíjajú pre rôzne časti tela.

1. Nie je to nová móda

Nejesť mäso nie je záležitosť 21. storočia. Už Plutarchos, pred 1900 rokmi, venoval tejto téme svoju esej s názvom O jedení mäsa. Píše v nej: “Kvôli kúsku mäsa ich pripravíme o slnko, svetlo a život, na ktorý majú právo.“ V priebehu histórie sa k vegetariánstvu hlásili také osobnosti ako Pythagoras, Sokrates, Platón, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Voltaire, Mahátma Gándhí, Albert Einstein a mnohí ďalší. Vráťme sa však k vegánstvu. V novembri 1944 založil Donald Watson so svojou manželkou Dorothy v Londýne Vegan Society. Bola to najstaršia vegánska spoločnosť na svete.

2. Vegáni majú svoj sviatok

Presne o 50 rokov po založení Vegan Society ho v Anglicku vyhlásila Louise Wallis, DJ-ka, speváčka, aktivistka za práva zvierat a zároveň prezidentka britskej vegánskej spoločnosti. Pripomína sa každoročne 1. novembra. Môžete ho osláviť, ako inak, vegánskym jedlom.

3. Ako vlastne vzniklo slovo vegán?

Vytvoril ho spomínaný Watson tak, že skombinoval prvé tri a posledné dve písmená slova „vegetarián“. Doteraz je považovaný za otca moderného vegánstva. Mimochodom, práve Watson je aj autorom známeho loga, ktorým označujeme vegánske výrobky.

4. Je vegánstvo zdravé?

Donald Watson zomrel v roku 2005 vo veku 95 rokov, čím poskytol svedectvo, o tom, že byť vegánom znamená žiť dobre a dlho. Rastlinná strava môže znížiť výskyt určitých druhov rakoviny a tiež zabrániť rozvoju cukrovky 2. typu. Znižuje tiež hladiny krvného tlaku a cholesterolu. Vegáni majú aj rýchlejší metabolizmus. Spaľuje kalórie v priemere o 16 % rýchlejšie ako metabolizmus jedákov mäsa prvých pár hodín po jedle.

5. Najvegánskejšie mesto na svete

Podľa viacerých internetových rebríčkov a cestovateľských aplikácii si tento titul pripísal Berlín. Nájdete tu početné vegánske reštaurácie, kluby a supermarkety. Takmer všetky reštaurácie a kaviarne majú na svojom jedálnom lístku jedlá vhodné pre vegánov vždy označené písmenom V. Ak budete na svojich cestách (nielen v Berlíne) hľadať vegánske jedlo vo svojej blízkosti, skúste použiť aplikáciu Happy Cow.

6. Sú vegáni slabí?

Pozrite si tento Youtube kanál a posúďte sami. Ide o najsilnejšieho vegána na svete, menom Patrik Baboumian. Patrik je kulturista a silák narodený v Iráne arménskym rodičom a v súčasnosti žije v Nemecku. V roku 2011 sa stal vegánom a urobil hneď dva svetové rekordy. Jeho výzor tomu síce trochu protirečí, ale neublížil by ani muche: ”Naozaj musíme zabíjať, aby sme žili? Moja skutočná sila spočíva v tom, že nevnímam slabosť ako slabosť. Moja sila nepotrebuje obete. Mojou silou je môj súcit.“

Okrem Baboumiana nájdete vo svete športu aj iných vegánov ako sú napríklad: hviezdne tenisové sestry Venus a Serena Williamsové, Lewis Hamilton, sedemnásobný majster sveta Formuly 1 či atlét Carl Lewis, ktorý sa vyznamenal predovšetkým v skoku do diaľky a v štafete, keď získal 10 olympijských medailí a 10 medailí na majstrovstvách sveta.

7. Dostupné pre všetkých

Vegánstvo nie je drahé a varenie nezaberie viac času. Občas to znamená aj objavovanie nových surovín a spôsobov varenia. Nie je však vôbec nutné siahnuť po predraženom či dovozovom tovare. Práve naopak. Iba by ste tým zbytočne zvýšili svoju uhlíkovú stopu. Vegánsky spisovateľ a básnik Vincent hovorí: „Vegán je ten, kto zje všetko bez toho, aby zjedol kohokoľvek“. Je to jednoduchá a veľmi pravdivá veta. Vegáni jedia všetko to, čo nepochádza z vykorisťovania zvierat, teda obilniny všetkých druhov, bezvaječné cestoviny, ovocie, zeleninu, olejnaté semená, huby, orechy, sušené ovocie, sójové deriváty (tofu, tempeh), bielkovinové náhrady mäsa (seitan) a mnoho ďalších vecí. 

8. Odkiaľ je vlastne tofu?

Jedna z najznámejších náhrad mäsa, nazývaná aj „sójový syr“, je pôvodom z Číny, no objavil ho až Benjamin Franklin počas výletu do Londýna, kde bola pomerne rozšírená čínska komunita. Vegetariánovi Franklinovi sa zapáčil a rozšíril ho aj na západ. Prvá spoločnosť na produkciu tofu vznikla v Spojených štátoch v roku 1878.

9. Celebrity vegánmi

Aj vďaka celebritám, ktoré zdieľajú pozitívne výhody rastlinnej stravy, sú milióny ich fanúšikov inšpirované vyskúšať vegánstvo. Medzi vegánov patrí napríklad aj speváčka Billie Eilish, Stevie Wonder, Sia Furler, Mayim Bialik z The Big Bang Theory, ryšavka zo Stranger Things Sadie Sink, Leona Lewis, Tobey Maguire, Bryan Adams, Natalie Portman, Johnny Depp a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho. Dokonca existuje celý zoznam známych vegánov.

10. Rozhoduje aj obal

Ako sme už v úvode načrtli, vegánstvo nie je len o jedle. Tí, ktorí sa rozhodli pre vegánsky životný štýl, sa tiež snažia vyberať kozmetiku a produkty domácej starostlivosti, ktoré nepochádzajú zo zvierat a neobsahujú živočíšne zložky. S vegánskou filozofiou súvisí úzko aj filozofia zero waste a snaha nepoužívať plastové výrobky na jedno použitie.

11. Je to eko

Štúdia vedcov z Oxfordskej univerzity potvrdila, že vegánska strava je „najvýraznejším opatrením“, ktoré môže jednotlivec prijať, aby znížil svoj vplyv na životné prostredie. Vzhľadom na veľký objem zdrojov potrebných na chov dobytka na mäso a mliečne výrobky pomáha individuálna vegánska strava každoročne ušetriť viac ako 1,5 milióna litrov vody, 1 000 metrov štvorcových lesa a 3 300 kg CO2. Podľa údajov z knihy Žijeme zodpovedne? sa celosvetovo na konzumáciu vychová viac ako 70 miliárd zvierat ročne. Len v USA je každý rok zabitých ohromujúcich 150 miliárd zvierat, aby nám poskytli mäso. Konzumácia vegánskej stravy môže znížiť “potravinovú” uhlíkovú stopu až o 73%!

12. Mýtus o bielkovinách

To, že vegáni nemôžu prijímať žiadne bielkoviny z rastlinnej stravy, je pravdepodobne jednou z najväčších mylných predstáv o vegánstve. Existuje mnoho rastlinných zdrojov, často s väčším množstvom bielkovín, ako má mäso. Patrí medzi ne šošovica, fazuľa, hrášok, orechy, huby, brokolica, sójové produkty…  To isté platí pre vápnik. Namiesto syra a mliečnych výrobkov získavajú vegáni dostatok vápnika zo strukovín, zelenej listovej zeleniny, sójových produktov a rastlinných “mliek”. Jedine vitamín B12, nemôže byť rastlinného pôvodu, a preto by si ho mali vegáni z času na čas kontrolovať a podľa potreby kompenzovať vitamínovými doplnkami.

13. Je vegánov veľa?

Hoci je ťažké presne definovať počet vegánov na svete, ide o rastúci trend. Momentálne sa celkový počet vegánov, vegetariánov a všetkých súvisiacich kategórií blíži k 14 percentám svetovej populácie. Približný počet vegánov na svete je okolo jedného percenta svetovej populácie. Výrazné pro-vegánske hnutia vidíme v západných krajinách, východnej Európe, Austrálii a Izraeli. Vegánstvo začalo naberať na sile aj v Latinskej Amerike, Ázii a Afrike. Ak si hnutie udrží súčasné tempo rastu, v priebehu nasledujúcich desiatich rokov bude aspoň jeden z 10 ľudí vegánom.

14. Prečo sa tak rozhodli?

Tri hlavné dôvody, prečo sa ľudia najčastejšie stávajú vegánmi, sú: neubližovať zvieratám, zlepšiť svoje zdravie a stav životného prostredia. Niektorí to robia výlučne z jedného dôvodu, zatiaľ čo pre iných je to zmes viacerých. Aj u nás na Slovensku nájdete občianske združenie, ktoré propaguje benefity rastlinnej stravy a vegánskeho životného štýlu. Ide o Slovenskú vegánsku spoločnosť. Na ich webovej stránke nájdete podrobne vysvetlené aj spomínané “tri piliere vegánstva”: etické, ekologické princípy a zdravotné benefity.

15. Má na neho každý právo

Vedeli ste, že vegánstvo je chránené ako ľudské právo článkom 9 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv?

16. Existuje múzeum vegánstva

Je to tak, vegáni majú svoje vlastné múzeum – Vegan Museum v Chicagu. Je to prvé múzeum svojho druhu, založené na propagáciu vegánskeho životného štýlu. Môžete tam vidieť úplne prvý výtlačok Vegetarian Times, amerického periodika venovaného vegetariánskemu a vegánskemu svetu, ktorý prestal vychádzať v roku 2016. Časopis založil Paul Obis, ktorý ho, v čase jeho vydania v roku 1974, distribuoval po uliciach na bicykli. V múzeu nájdete aj recept na jednu z prvých alternatív mäsa, ktorá bola nazvaná „Protose“. Známa tiež ako „zeleninové mäso“, vytvorené na báze arašidov a pšeničného lepku.

Bonusová zaujímavosť

Vegáni si dávajú pozor aj na alkohol. Že prečo? Veď víno sa vyrába z hrozna, pivo z obilia, vodka zo zemiakov… Možno vás prekvapí fakt, že ani toto nezaručuje ich čisto rastlinný pôvod. Alkoholické nápoje zvyčajne pred plnením do fliaš prechádzajú filtráciou. Pri tomto procese sa najčastejšie používa želatína (z kože, šliach, väzov alebo kostí odobratých z hovädzieho a bravčového mäsa), chitín (vláknina zo schránok kôrovcov), vaječný albumín (z vaječných bielok), vyzina (želatína z membrán rybieho mechúra) a iné živočíšne produkty. To však nie je prípad všetkých alko nápojov, stačí si vždy skontrolovať etiketu.

Ak vás vegánska filozofia oslovila, nemusíte čakať do januára na Veganuary ani na prvého novembra a Svetový deň vegánov. Začnite vtedy, keď to tak budete cítiť a chcieť. Nič z donútenia nepotrvá dlho. Na začiatok postačí nesúdiť iných, že sa tak rozhodli. Ži a nechaj žiť, u vegánov to platí doslova.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.