Ako si aj v práci vytvoriť ekologickú a zero waste kuchynku? Inšpirujte sa našimi tipmi

Kuchynka v práci už dávno nie je len miesto, kde si rýchlo zjeme svoj obed a utekáme naspäť k počítaču. Je to skvelý priestor pre krátke vypnutie od pohľadu do monitora a pre porozprávanie sa s našimi kolegami z iného oddelenia. Je to zároveň aj priestor, v ktorom vzniká určitá časť odpadu, ktorý za náš pracovný deň vyprodukujeme.

Skúste byť vo vašej firme práve vy tou osobou, ktorá sa podujme vykonať zmeny a premení vašu kuchynku v práci na ekologickú a čo možno najviac bez odpadu. A kto vie, možno zmenami inšpirujete ostatných kolegov, ktorí si nové eko nápady prenesú aj k sebe domov.

1.

Papierové kuchynské utierky nahraďte textilnými, ktoré ľahko doma preperiete a znovu použijete. Jednoduchý spôsob, ktorým znížite svoj odpad.

2.

Aj kuchynku je potrebné občas upratať. Na vyčistenie pracovnej dosky alebo mikrovlnky, či chladničky využívajte ekologické čistiace prostriedky. Tie si dokážete vyrobiť aj sami, nechajte sa inšpirovať tipmi na ich výrobu priamo od našich čitateľov.

3.

Skrášlite si svoju kuchynku bylinkami alebo ak máte k dispozícii terasu či balkón, neváhajte si vypestovať vlastnú zeleninu, ktorá k raňajkám alebo k obedu padne vhod.

4.

Umývačku riadu zapínajte, až keď je plná. Použiť môžete ekologické tablety do umývačky ktoré vyvinuli žiaci gymnázia v Košiciach. Viac sa o nich dočítate v našom rozhovore.

5.

Udržiavajte vašu chladničku prehľadnú zvnútra, aby sa potraviny v nej nepokazili a nestali sa zbytočným odpadom.

6.

Nákup energeticky úsporných spotrebičov (rýchlovarná kanvica, kávovar, chladnička) sa v súčasnej dobe zdá byť bežnou praxou, ale stále je potrebné ho spomenúť.

7.

Nestíhate pracovné úlohy a chcete si len vybehnúť zobrať si obed do najbližšej reštaurácie? Investujte pár eur do uzatvárateľných misiek, ktoré budú trvalou súčasťou vašej kuchynky a jednorazové obaly sa vo vašej novej eko kuchynke razom prestanú hromadiť.

8.

Kupovať a vláčiť balenú vodu je už dávnou out aj u vás doma. Tak prečo nedať balenej vode posledné čau aj vo vašej práci?

9.

Prišiel čas na prestávku a chuť na kávu z kaviarne? Majte v kuchynke pripravené poháriky na kávu so sebou. Takto dokážete ušetriť nemalé množstvo jednorazových kelímkov.

10.

Jednorazové taniere, poháre a príbory môžu byť lákavý spôsob, ako sa vyhnúť umývaniu riadu. Je to však veľmi neekologické a takýto prístup vo vašej novej zero waste kuchynke nemá miesto.

11.

Radi si osladíte kávu cukrom? Vyhnite sa malým porciovaným baleniam cukru. Ideálne je kilogramové balenie cukru v papierovom sáčku. Sáčik potom navyše môžete ďalej použiť.

12.

Že je potrebné separovať odpad nie je novinkou pre nikoho, kto sa zaujíma o ekológiu. Teraz ale ruku na srdce, máte v kuchynke kôš, ktorý vám a vašim kolegom umožňuje separovať bioodpad, papier, plast či sklo?

13.

Pri väčších pracovných kolektívoch je vhodné uvažovať aj nad kompostovaním, ktorým si dokážete poradiť s biologickým odpadom. Kompost navyše môžete použiť pre výživu a hnojenie vašej novej zeleninovej alebo bylinkovej záhradky.

14.

Zvyšky jedla dokážu potešiť domáce alebo hospodárske zvieratá vášho kolegu. Myslite na to predtým, ako zvyšky vyhodíte do koša.

15.

Holdujú vaši kolegovia zalievanej káve, tzv. turkovi? Kávovú usadeninu nevyhadzujte. Nechajte ju trochu preschnúť v miske a vložte ju do chladničky, perfektne si poradí s pachmi. Výborne poslúži aj ako súčasť kompostu, pretože je bohatá na dusík a prevzdušňuje.

16.

Navarili, napiekli alebo nakúpili ste toho viac, než doma skonzumujete? Prineste to do práce. Môžete tak vašich kolegov prekvapiť napríklad nečakanými firemnými raňajkami a zároveň obmedziť plytvanie potravinami.

Inšpirovali vás naše tipy, ako si vytvoriť ekologickú a zero waste kuchynku v práci? Prepošlite ich aj vašim kolegom, či priateľom.

Titulný obrázok: freepik.com