Každý deň je Dňom Zeme: 15 tipov, ako môžeme dlhodobo pomáhať našej planéte

Oslava Dňa Zeme nie je len o jednorazových akciách, ale o dlhodobej zmene myslenia. Zem čelí „trojitej planetárnej kríze“: najväčšie problémy sú narušenie klímy, strata prírody a biodiverzity, znečistenie a odpad. Každá malá zmena v našom životnom štýle môže mať veľký dopad na planétu. Čo teda môžete urobiť?

1. Zredukujte, znovu použite a recyklujte. Postupujte podľa týchto krokov vo všetkých oblastiach svojho života, aby ste šetrili prírodné zdroje a priestor na skládkach.

2. Staňte sa dobrovoľníkom vo vašej komunite. Do ochrany a čistenia krajiny sa môžete zapojiť aj vy. Zúčastnite sa čistenia lesa, sadenia stromov alebo ochrany zvierat.

3. Vzdelávajte sa a šírte osvetu. Keď sa budete ďalej vzdelávať, pomôžete ostatným pochopiť dôležitosť a hodnotu našich prírodných zdrojov. Zdieľajte informácie o ochrane prírody s rodinou a priateľmi.

4. Šetrite vodu. Mohlo by sa zdať, že je všade, ale čistá pitná voda je obmedzeným zdrojom. V skutočnosti môžu ľudia využiť menej ako jedno percento vody na Zemi. (Zvyšok je buď príliš slaný, alebo príliš ťažko prístupný.) Čím menej vody použijete, tým lepšie. Či už si umývate zuby, umývate riad alebo sa sprchujete, vypnite vodu, keď ju nepotrebujete. Šetrite vodu aj opravou netesných kohútikov, menej častým zavlažovaním trávnika a používaním spotrebičov s úsporou vody. A umývačku riadu a práčku spúšťajte len vtedy, keď sú úplne plné.

zdroj: freepik.com

5. Vyberte si udržateľné. Naučte sa uvedomele vyberať kozmetiku, potraviny aj ostatné veci dennej spotreby.

6. Nakupujte s rozumom. Vynechajte plastovú slamku zo svojho drinku alebo ju nahraďte opakovane použiteľnou. Rozhodnite sa pre opakovane použiteľnú fľašu na vodu. Nakupujte menej plastov a prineste si do obchodu svoju nákupnú tašku. Hľadajte produkty vyrobené z recyklovaných materiálov, energeticky úsporné spotrebiče a ekologické čistiace prostriedky.

7. Používajte žiarovky s dlhou životnosťou. Elektrina nevzniká len tak, veľakrát pochádza z fosílnych palív (ako je uhlie, ropa alebo zemný plyn), ktoré prispievajú k zmene klímy. Energeticky úsporné žiarovky znižujú emisie skleníkových plynov. Vypnite tiež svetlo, vypínač a ostatné spotrebiče, keď opustíte miestnosť.

8. Zasaďte strom. Stromy poskytujú potravu a kyslík. Pomáhajú šetriť energiu, čistia vzduch a pomáhajú v boji proti klimatickým zmenám. Výskumníci odhadujú, že každý rok sa vo svete vyrúbe približne 15 miliárd stromov. Ak je to možné, vysaďte nové stromy vo svojom okolí.

9. Nevypúšťajte chemikálie do našich vodných tokov. Vyberte si netoxické prípravky v domácnosti aj v kancelárii. Pri ich nákupe hľadajte také, ktoré majú označenie „ekologické“ alebo „biologicky odbúrateľné“. To znamená, že nespôsobia problémy životnému prostrediu, keď ich použijete.

10. Naučte sa záhradkárčiť udržateľne. Či už žijete v meste, na predmestí alebo na vidieku, pomocou niekoľkých jednoduchých tipov môžete pomôcť rozkvetu miestnej biodiverzity. Začnite napríklad zbierať dažďovú vodu. Používaním sudov alebo iných nádob na zachytávanie dažďovej vody ušetríte čistú pitnú vodu, ktorá prechádza dlhými procesmi v čistiarňach, kým sa dostane do našich domácností. Namiesto toho, aby ste vždy používali túto upravenú vodu na polievanie rastlín alebo umývanie áut, postačí vám aj zachytená dažďová voda.

zdroj: freepik.com

11. Bicyklujte viac. Jazdite menej. Naučte sa chodiť viac pešo a využívať alternatívnu dopravu alebo spolujazdu.

12. Zvážte trvalo udržateľné zdroje energie. Preskúmajte možnosti využitia solárnej energie. Nie je to „alternatívna“ energia – je to lepšia energia.

13. Trieďte odpad a kompostujte. K tomuto stačí napísať, že rozloženiu plastovej fľaše na skládke môže trvať aj viac ako 450 rokov. Kompostovanie je prírodný spôsob recyklácie a je jedným z najúčinnejších opatrení, ktoré môžete podniknúť na zníženie odpadu na skládkach, riešenie klimatických zmien a budovanie zdravej pôdy. Zistite vo svojom okolí spôsoby, ako kompostovať lokálne, alebo preskúmajte kompostovanie vo vašej záhrade.

14. Vyberajte si sezónne, lokálne a ekologické potraviny. To, čo jeme a ako sa tieto potraviny vyrábajú, ovplyvňuje naše zdravie a životné prostredie. Asi tretina všetkých emisií skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou súvisí s potravinami. Zvážte konzumáciu väčšieho množstva rastlinných potravín, ako je ovocie a zelenina, celé zrná, fazuľa a orechy, ktoré vo všeobecnosti vyžadujú menej energie, pôdy a vodných zdrojov. Nákup miestnych produktov znižuje prepravné vzdialenosti od potravín zo zámoria a tiež podporuje miestne podniky a komunity. Kalkulačky potravín vám môžu pomôcť pochopiť, ako veľmi váš výber potravín ovplyvňuje planétu.

zdroj: freepik.com

15. Obliekajte sa udržateľne. Ekologická móda je viac než len tričká z organickej bavlny. Ide o to, venovať pozornosť tomu, ako sa odevy vyrábajú a vyberať si značky, ktorým záleží na ich vplyve na životné prostredie. Môžete nakupovať z druhej ruky v sekáčoch alebo dokonca zorganizovať pravidelnú výmenu oblečenia.

História dňa Zeme

Prvý Deň Zeme sa oslavoval v roku 1970, keď senátor Spojených štátov z Wisconsinu zorganizoval národnú demonštráciu na zvýšenie povedomia o otázkach životného prostredia. Zhromaždenia sa konali po celej krajine a do konca roka vláda USA vytvorila Agentúru na ochranu životného prostredia. Do roku 1990 bol Deň Zeme udalosťou, ktorú oslavovalo viac ako 140 krajín po celom svete.

Prečo 22. apríla?

Tento deň vybral organizátor pôvodného podujatia, americký senátor Gaylord Nelson (za štát Wisconsin), z jednoduchých dôvodov. Deň Zeme bol podujatím zameraným na vysokoškolákov a 22. apríl nezasahoval do jarných prázdnin, záverečných skúšok, veľkých náboženských sviatkov, ako je Veľká noc, a počas neskorej jari by sa už dalo očakávať príjemné počasie na vonkajšie aktivity.

Medzinárodný deň Zeme je príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako ľudstvo zaobchádza s planétou a priznajme si to, nie je to bohviečo… Naša planéta je úžasné miesto, ale potrebuje našu pomoc, aby prosperovala. Tým, že sa zúčastníte aktivít, ako je zbieranie odpadu a sadenie stromov, urobíte náš svet šťastnejším a zdravším miestom pre život. Zem je náš domov – chráňme si ju nielen dnes, ale každý deň!

Titulný obrázok: freepik.com


Aby vám neunikol žiadny náš článok, odporúčame vám prihlásiť sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti stránky.