Všimli ste si niekedy, aký vzťah majú k prírode najmenšie deti? Zaujímajú ich úplné detaily: pozorujú oblaky, chrobáky v tráve, ovoniavajú kvety, zbierajú listy… Tento vrodený cit, však u väčšiny z nich postupne vymizne. Je to aj chyba nás, dospelých, pretože sme zaneprázdnení, nemáme čas odpovedať na ich otázky a sami sme zabudli, aká je pre nás príroda dôležitá. Vypestovať pozitívny vzťah budúcej generácie k životnému prostrediu nie je úloha len pre rodičov. Zodpovední sme všetci, ako spoločnosť.
Pochvala, ale nie priveľa
Deti musia cítiť, že to myslíme s nimi vážne, že veciam, ktoré hovoríme, aj sami veríme a že nám na nich záleží. Láska je tá vstupenka, vďaka ktorej sa dostanete tam, kam chcete. Netrestajte dieťa za každý eko prehrešok, ale naopak, pochváľte ho, ak sa mu niečo podarí, aj keď po sebe zhasne len jedenkrát z desiatich. Ak ich budete stále iba hrešiť, environmentálna výchova sa pre nich stane otrava a nutnosť. Prehnané odmeny zasa spôsobia to, že si bude dieťa myslieť, že vykonáva nejakú špeciálnu či náročnú úlohu. Zakaždým, keď na niečom trváte, im vysvetlite prečo je to pre prírodu dobré a že každodenné veci, ktoré robíme, ovplyvňujú planétu.
Zvyk je železná košeľa
Pestujte u detí dobré návyky. Môže to byť spomínané zhasínanie svetla v prázdnej miestnosti, vypnutie vody počas čistenia zubov, vyhýbanie sa jednorazovým nádobám, sáčkom, plastovým obalom. Naučte ich, že voda sa nekupuje v obchode, ale nosí sa z domu so sebou, vo fľaši. Tieto návyky odôvodnite nielen tým, že je niečo drahé, ale predovšetkým, aký dopad to má na prírodu. Vysvetlite im vzácnosť vody a pojmy ako recyklovanie a prirodzený rozpad odpadu v prírode. Deti na príkladoch veľmi ľahko pochopia, že ešte aj ich vnúčatá budú môcť vidieť obal z ich džúsu v takmer pôvodnom stave.
Hra na smetiarov
Deti milujú zbierať veci zo zeme, pretože to majú zakázané. Využite túto ich záľubu a vezmite ich von zbierať odpadky. Vyzbrojte ich opakovane použiteľnými rukavicami a hra sa môže začať. Za presne určený čas môžu upratať určitý úsek, alebo pozbierať čo najviac odpadu. Samozrejme, pri tých najmenších buďte opatrní a zbierajte odpadky za nich a uistite sa, že vidia a vedia čo robíte, aby ste im dali dobrý príklad. Starším deťom už môžete aj pripomenúť, že odpadky často končia na nechcených miestach, v lese, v oceáne, v mori a môžu byť nebezpečné pre zvieratá.
Umelecké duše
Skúste to formou obrázkov. Môžete si s deťmi nakresliť najkrajšie miesto na zemi plné zvierat, kvetov, stromov, a potom také, kde by toto všetko chýbalo a porozprávať sa o tom, ako by sa na týchto dvoch miestach žilo. Pomôcť vám môže aj detská literatúra, napríklad tituly ako Planéta Zem sa usmieva, Chráňme našu planétu alebo Veľká kniha EKO aktivít.
Čítanie kníh o životnom prostredí plní naraz dva ciele. Dieťa povzbudí, aby trávilo čas s knihou a zároveň sa naučí aj niečo o environmentálnych témach. Skúste aj iné formy umenia ako napríklad divadlo. Predstavenie môžete zahrať deťom aj vy doma, s tým, čo nájdete. Takto im hravou formou poviete niečo o recyklácii, zelenej energii, klimatických zmenách alebo ohrozených zvieratách.
Prineste si prírodu domov
Ako sme už spomínali deti milujú zbierať veci. Ak si z prechádzky niečo prinesú, predtým ako to tajne vyhodíte, urobte prezentáciu pokladov. Môžete si navzájom klásť otázky: Vieš aký je toto kameň, čo sa dá liečiť touto rastlinou alebo z akého stromu je tá šiška? Porozprávajte sa o tom, odkiaľ predmety pochádzajú a prečo sú dôležitou súčasťou prírody. Môžete si tiež vytvoriť herbár. V zime vyrobte kŕmidlo a pozorujte spolu vtáčiky, ktoré k vám prídu na návštevu.
Choďte von
Nie však iba na ihrisko, ale do prírody. Rovnako ako učíte deti rešpektovať iných, je potrebné ich naučiť rešpektovať aj prírodu. Pripomínajte im však aj to, prečo je pre nás les dôležitý, ako sa volajú jednotlivé rastliny, stromy, zvieratá, aké zvuky vydávajú vtáky. Ak máte vlastnú záhradu, môžete s dieťaťom spoločne sadiť, pozorovať celý proces rastu a starať sa o zeleninu a ovocie, až po samotný zber úrody. V meste vám takto poslúži komunitná záhrada, prípadne si spolu vypestujte bylinky na balkóne. Dieťa sa naučí, že rastlina potrebuje pôdu, slnečné lúče, pravidelné zalievanie a kus lásky.
Minimalizmus
Posledná a veľmi náročná úloha: Naučte deti, že nemusia vlastniť každú vec. Deti rovnako, ako aj my dospelí, chcú stále nové veci a najlepšie hneď. Je veľmi dôležité, aby sa naučili, že nemôžu mať všetko a tiež to, že existujú hračky, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pomôžte im vybrať ekologické varianty vecí, rozprávajte sa o materiáloch aj o tom, aký dopad má ich výroba na životné prostredie. Tiež môžete skúsiť zohnať použité hračky, veci si vymeniť medzi kamarátmi alebo v rámci rodiny. Pravidlo nevlastniť všetko uplatňujte aj v prírode a vysvetlite deťom, že kvety sa netrhajú, aby potešili ešte aj iných ľudí a hmyz.
Mohli by sme vám priniesť aj tisíce rád, ale koniec-koncov výchovu detí k ekológii vystihuje najlepšie tento citát: “Povedz mi a ja zabudnem. Ukáž mi a ja si zapamätám. Zapoj ma a ja to pochopím. Ustúp a ja budem konať.”
Súvisiace články
- V školských jedálňach končí v koši obrovské množstvo jedla, takmer polovicu z neho tvoria nevyzdvihnuté obedy
- Ako na ekologický či zero waste nástup do školy?
- Požičaná planéta sa stáva významným programom enviro vzdelávania na školách
- 5 jednoduchých tipov, ako motivovať deti správne triediť odpad
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.